Зупинити поліцейське насильство і масове порушення фундаментальних прав людини
Останніми днями ми стали свідками нового витка беззаконня та репресій з боку влади щодо російських громадян.
Переслідування російською владою Олексія Навального останніми тижнями викликало справедливе обурення величезної кількости громадян по всій Росії. Довільне затримання його на кордоні, фарсове судове засідання у відділенні поліції про запобіжний захід і неправосудне судове рішення 2 лютого про заміну умовного строку на реальне позбавлення волі однозначно сприймається як політично мотивоване переслідування Навального за його опозиційну діяльність і як залякування всіх активних громадян, які виступають за зміни в країні.
Відповіддю влади на обурення людей по всій країні, виражене мирно відповідно до гарантій прав людини, встановлених Конституцією та ратифікованими нашою країною міжнародними договорами, стали масові необґрунтовані затримання, у тому числі превентивні, адміністративні арешти та жорстокі побиття учасників мирних протестів.
З обуренням і тривогою ми фіксуємо безпрецедентну ескалацію необґрунтованого насильства з боку правоохоронних органів стосовно протестуючих, журналістів, які виконують свою роботу, і навіть випадкових перехожих. Ніколи в історії сучасної Росії не було такої кількості побитих, затриманих і заарештованих, як цими днями. Нагадаємо, що ЄСПЛ неодноразово наголошував, що відсутність узгодження не є підставою для розгону мирної демонстрації.
Не менш масового характеру набуло порушення прав затриманих у ході протестів. В очікуванні суду або початку відбуття адміністративного арешту їх утримують у нелюдських умовах, близьких до тортур; багато хто не має можливості отримати продукти та необхідні ліки і скористатися своїм конституційним правом на правовий захист адвокатами.
Триває практика фальсифікації адміністративних справ щодо затриманих. Особливу тривогу викликає у нас ініціювання політично мотивованих кримінальних справ про порушення санітарно-епідеміологічних правил, підготовку масових заворушень тощо. В результаті ми маємо всі підстави побоюватися істотного розширення списку політичних в’язнів у нашій країні.
Ми вимагаємо від російської влади:
– зупинити поліцейське насильство і масове порушення фундаментальних прав на свободу мирних зібрань, свободу вираження поглядів, захист від катувань та на справедливий суд;
– документувати і провести ефективне розслідування всіх випадків насильства щодо учасників протесту і порушення прав затриманих;
– припинити беззаконні затримання і фальсифікацію адміністративних справ стосовно протестуючих;
– забезпечити негайний доступ адвокатів до затриманих і реалізацію їхнього права на захист;
– припинити розслідування кримінальних справ, пов’язаних із протестами, що відбулися, за епізодами, що не пов’язані із застосуванням насильства, а також звільнити з-під варти всіх обвинувачених за іншими епізодами;
– скасувати неправосудний вирок Олексію Навальному і звільнити його.
Ми закликаємо:
– громадян Росії всіма доступними їм мирними способами висловлювати незгоду з масовими порушеннями прав людини, свавіллям і беззаконням;
– міжнародні організації та уряди країн-партнерів нашої країни в угодах у галузі прав людини – дати принципову оцінку порушенням основоположних прав людини, що відбуваються в Росії останніми тижнями.
Марина Агальцова, адвокатка, Правозахисний центр «Меморіял»
Галина Арапова, Центр захисту прав ЗМІ
Світлана Астраханцева, Московська Гельсінська група
В’ячеслав Бахмін, Московська Гельсінська група
Валерій Борщов, Московська Гельсінська група
Олександр Верховський, Центр «Сова»
Світлана Ганнушкіна, Комітет «Громадянське сприяння»
Сергій Давидиіс, Правозахисний центр «Меморіял»
Олександр Даніель, правозахисник
Юрій Джибладзе, Центр розвитку демократії і прав людини
Наталя Євдокимова, Правозахисна Рада Санкт-Петербурга
Сергій Кривенко, Правозахисна ініціятива «Громадянин і Армія»
Лев Левінсон, правозахисник
Сергій Лукашевський, Сахаровський Центр
Карина Москаленко, Центр сприяння міжнародному захисту
Олег Орлов, Правозахисний центр «Меморіял»
Оксана Парамонова, Солдатські матері Санкт-Петербурга
Лев Пономарьов, Національна громадська організація «За права людини»
Ян Рачинський, «Міжнародний Меморіял»
Олексій Соколов, Асоціяція «Правова основа» (Єкатеринбург)
Наталя Таубіна, Фонд «Громадський вердикт»
Алла Фролова, ОВД-Инфо
Святослав Хроменков, Організація «Сибір без тортур»
Валентина Череватенко, Союз «Жінки Дону»
Олександр Черкасов, Правозахисний центр «Меморіял»
Олена Шахова, ГО «Громадський контроль» (Санкт-Петербург)
4 лютого 2021 року
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.