MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: Суд арештував мусульман, затриманих 17 лютого

19.02.2021   
ХПГ-інформ
Кримським активістам інкримінують «організацію діяльности терористичної організації», а також «участь у діяльності такої організації». Усі обвинувачення проти заарештованих пов’язані з їхньою гаданою причетністю до «Хізб ут-Тахрір».

Підконтрольні московській владі кримські суди заарештували на два місяці затриманих вранці 17 лютого кримських мусульман: Ленура Сейдаметова, Тимура Ялкабова, Азамата Еюпова, Олега Федорова, Ернеста Ібрагімова та Яшара Шихаметова. Абдулборі Махамадамінова згодом відпустили. Про це повідомив Правозахисний центр «Меморіял» з посиланням на громадське об’єднання «Кримська солідарність».

Нагадаємо, позавчора в кількох районах окупованого Криму російські силовики провели хатні труси в мусульман. У ФСБ повідомили, що обшуки проводилися в рамках кримінальної справи про причетність до діяльности терористичної організації (ст. 205.5 КК РФ).

Ялкабову та Еюпову інкримінують ч. 1 згаданої статті – організація діяльности терористичної організації, іншим – ч. 2 (участь у діяльності такої організації).

Федорову та Ібрагімову повідомили, що їхню справу приєднають до справи другої бахчисарайської групи «Хізб ут-Тахрір», Еюпову оголосили підозру в «білогорській справі».

Усі обвинувачення проти заарештованих пов’язані з їхньою гаданою причетністю до «Хізб ут-Тахрір».


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


Повідомлялося, що під час трусів вилучалися українські паспорти.

Адвокатка Ліля Гемеджі наголосила після подій 17 лютого, що всі затримані брали участь у мирних акціях на підтримку своїх співвітчизників.

«Усі вони були учасниками тих мирних акцій, що проходили під судами. Вони виходили для того, щоб підтримати своїх співвітчизників, брали участь в організації різноманітних свят, заходів, які проходять у Криму. І така активність не могла залишитися непоміченою», – каже адвокатка.

Серед заарештованих є активісти «Кримської солідарности» та проєкту для дітей політв’язнів «Кримське дитинство». Азамат Еюпов – учасник акції протесту кримських татар на Красній площі в Москві в липні 2019 року. Ленур Сейдаметов займався передачами до СІЗО, здійснював закупівлю продуктів для посилок кримськотатарським політв’язням. Олег Федоров – підприємець з Бахчисараю, відвідував політично мотивовані судові засідання, брав участь в інформаційних кампаніях на підтримку кримськотатарських політв’язнів, матеріяльно допомагав родинам політв’язнів. Яшар Шихаметов був свідком захисту в суді у справі Енвера Сейтосманова і возив дітей фігурантів севастопольської справи «Хізб ут-Тахрір» на дитячі заходи. Тимур Ялкабов відвідував суди та обшуки.


ПЦ «Меморіял» вважає незаконним оголошення «Хізб ут-Тахрір» терористичною організацією. У рішенні Верховного суду від 2003 року «Хізб ут-Тахрір» присвячений один абзац з трьох речень. У них не міститься жодних доказів її терористичної діяльности.

За роки, що минули з визнання «Хізб ут-Тахрір» терористичною організацією в РФ, до кримінальної відповідальності за звинуваченнями, пов’язаними з участю в ній, були притягнуті сотні мусульман. З кожним роком суди призначають вірянам все більш тривалі терміни позбавлення волі (до 24 років колонії суворого режиму).


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися