MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Справа Юрія Дмитрієва: суд знову виконав політичне замовлення

19.02.2021   
ХПГ-інформ

Заява Міжнародного товариства «Меморіял»

Трансляція судового засідання 16 лютого 2016 року (фото: Анастасія Подольська)


16 лютого 2021 року Третій касаційний суд у Санкт-Петербурзі залишив чинним рішення Верховного суду Республіки Карелія, яким Юрій Олексійович Дмитрієв був засуджений до 13 років ув’язнення (замість трьох з половиною, визначених у вироку першої інстанції).

Присуд, що зробив покарання суворішим майже втричі, підлягав скасуванню хоча б через велику кількість процесуальних порушень, але касаційна інстанція заплющила на них очі – навіть на те, що Дмитрієв фактично був позбавлений права на захист.

Рішення касаційного суду підтвердило: у справі Юрія Дмитрієва головну роль виконує не закон, а політичне замовлення на публічну, жорстоку та несправедливу розправу.

Буде оскарження неправосудного вироку у Верховнім суді РФ.

Попереду ще й третій розгляд «справи про світлини». Дмитрієв двічі був цілком виправданий за цими обвинуваченнями Петрозаводським міським судом (що само собою є унікальним і трапляється лише якщо обвинувачення не має жодних підстав), але Верховний суд Карелії повторно скасував виправдувальний вирок і спрямував справу на новий розгляд.

Те, що відбувається у справі Дмитрієва, дискредитує російське правосуддя.

Ми продовжимо боротьбу за повне виправдання нашого друга й колеги.

17 лютого 2021 року

Оригінальний текст

Голова карельського відділення ПЦ «Меморіал» Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, у тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіялізацією й організацією днів пам’яти. Він – укладач книг пам’яти «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох». Навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина».

Минулого року Юрій Дмитрієв став лауреатом франко-німецької премії «За права людини і верховенство права», яка вручається за внесок у захист та просування прав людини у своїй країні та на міжнародному рівні.


Нагадаємо, Петрозаводський міський суд 24 листопада 2020 року розпочав вже числом третій (!) судовий процес за одними й тими ж обвинуваченнями проти голови карельського «Меморіялу». Суд вже двічі визнав Юрія Дмитрієва невинним у виготовленні дитячої порнографії та скоєнні розпусних дій щодо неповнолітньої прийомної дочки. За статтею про незаконне зберігання зброї він визнаний винним у 2018 році, а у 2020 році виправданий. У першому (квітень 2018 року) та другому (липень 2020 року) процесах вироки міського суду були скасовані на стадії апеляції та відправлені на перегляд.

За обвинуваченням у «скоєнні насильницьких дій сексуального характеру щодо неповнолітньої» в липні 2020 року Юрія Дмитрієва визнано винним і засуджено до позбавлення волі строком на 3,5 роки (з яких більш ніж три роки він вже відбув у режимі попереднього ув’язнення). У вересні 2020 року Верховний суд республіки Карелія змінив покарання на 13 років у колонії суворого режиму, вирок набув чинности.

Юрій Дмитрієв подав касаційну скаргу на вирок, ухвалений Верховним судом Карелії. Суд прийняв скаргу з третього разу.

24 грудня 2020 року Петрозаводський міський суд відклав розгляд справи на невизначений термін у зв’язку з передачею її на розгляд до Третього касаційного суду загальної юрисдикції в Санкт-Петербурзі.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися