Білорусь: Влада ініціює екстрадицію Тихоновської
Слідчий комітет Республіки Білорусь ініціює процедуру екстрадиції Світлани Тихоновської.
Як повідомляє відділ інформації та зв’язку з громадськістю відомства, Слідчий комітет (СК) завершив розслідування кримінальної справи щодо чотирьох довірених осіб колишньої кандидатки у президенти. За інформацією білоруської служби Радіо Свобода, йдеться про довірених осіб Тихоновської: політв’язнів Юрія Власова, Тетяну Каневську, Дмитра Івашкова та Олександра Шабаліна.
Згідно з повідомленням СК, особи з найближчого оточення Тихоновської готувалися до масових заворушень та захопленню будівель державних органів у місті Гомелі під час президентських виборів – «з метою відпрацювання й детального планування своїх дій обвинувачувані 5 серпня організували зустріч, на якій була присутня, у тому числі, сама Тихоновська».
«Обвинувачувані за її участі обговорювали план з організації масових заворушень у Гомелі, а також захоплення будівель адміністрацій і виконкомів, призначення замість керівників і голів своїх осіб. Підтримавши план, вона погодилася видати грошові кошти на закупівлю електрошокерів, газових балончиків, рацій, мегафонів, мікрофонів, інших предметів і знарядь, призначених для скоєння злочину», – мовиться в повідомленні СК.
Справу передано прокурору для скерування до суду.
«Тихоновська в теперішній час оголошена в розшук. Відповідні документи на її екстрадицію передані до Генеральної прокуратури», – йдеться в повідомленні.
Пресслужба Тихоновської відреагувала на обвинувачення Слідчого Комітету.
«За час передвиборчої програми й місяці протесту після виборів команда Світлани Тихоновської мала стосунки і продовжує мати стосунки з великою кількістю білорусів. Частина з них завжди була та продовжує залишатися орієнтованою на радикальні заходи – але Світлана Тихоновська ніколи не брала участі в розробленні таких планів. На опублікованому відео (що долучено до матеріалів справи, – ХПГ-інформ) видно, що вона вийшла з кімнати, щоб не продовжувати обговорення. І, як показують більш за 200 днів білоруського протесту, Світлана Тихоновська та її команда підтримувала тільки мирні методи», – цитує заяву пресслужби екскандидатки Радіо Свобода.
Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.
Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.
Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.
Мітинг у Мінську на підтримку Світлани Тихоновської, 30 липня 2020 року (фото: Влад Гридін, Радіо Свобода)
На думку Світлани Тихоновської, Олександр Лукашенко буде вимушений піти з посади найближчим часом. До відставки Лукашенка неминуче призведе тиск, що зростає, на його режим з боку ЄС та США.
«Тиск посилюватиметься що не день, і одного дня стане для Лукашенка надмірним, і він піде. Режим Лукашенка впаде ще цього року. Думаю, навесні він піде», – сказала Тихоновська цими днями в інтерв’ю німецькому тижневику Bild am Sonntag, передає Німецька хвиля.
Питання ж стосовно гарантій безпеки Лукашенку після його відходу від влади, на думку Тихоновської, має стати предметом політичної дискусії. Про це вона сказала в інтерв’ю виданню «НВ».
«Це питання однозначно має бути винесено на обговорення між демократичними силами і представниками режиму. Звісно, це питання підлягає обговоренню, але що стосується якихось фізичних гарантій [безпеки] Лукашенка і його сім’ї, то це може бути надано, якщо це для нього необхідно. Чимало хто говорить про суд – можливо, це все буде, поступово. Є багато сценаріїв, як це все [відхід Лукашенка, – НВ] може відбуватися. Можливо, він сам кудись поїде; можливо, якось по-іншому складеться. Але суто по-людськи, з людської точки зору, я уявляю його життя дуже самотнім, зі щоденним розумінням того, що він міг би бути першим президентом Білорусі, і люди б, можливо, багато хорошого про нього згадували. Але він наприкінці своєї кар’єри вчинив просто неприпустимі для президента злочини. І добрим словом його вже навряд чи згадають», – сказала Тихоновська.
Читайте також: «Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим Лукашенка
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.