MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Кримський диверсант» Гліб Шаблій повернувся в Україну

06.03.2021   
ХПГ-інформ
Засуджений до 5 років позбавлення волі за обвинуваченням у незаконному виготовленні й перевезенні вибухових речовин українець відбув строк покарання повністю.

Гліб Шаблій, фігурант справи «кримських диверсантів», засуджений підконтрольним московській владі Гагарінським районним судом Севастополя до 5 років позбавлення волі за обвинуваченням у незаконному виготовленні й перевезенні вибухових речовин, повернувся в Україну, відбувши строк покарання повністю. Про це повідомляють «Крым.Реалии» з посиланням на міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу.

«Вітаю політв’язня Кремля Гліба Шаблія з поверненням в Україну! Понад 4 роки Кремль незаконно тримав його ув’язненим в окупованому Криму та в РФ, повний строк. Після звільнення українські консули в Новосибірську, Москві та Мінську супроводжували його дводенне повернення з Сибіру», – написав Кулеба у твітері.

У липні 2018 року Правозахисний центр «Меморіал» визнав Гліба Шаблія політв’язнем.

«Вивчивши матеріали кримінальної справи, Правозахисний центр „Меморіал“ зробив висновок, що вона сфабрикована, провина Гліба Шаблія не доведена. Ми вважаємо, що Шаблій позбавлений волі за відсутності злочину. Боротьба з „українськими шпигунами“ – один з різновидів „полювання на відьом“ у сучасній Росії. Це частина політичної кампанії, прямо пов’язаної з російсько-українським конфліктом», – йшлося у тодішній заяві «Меморіалу».

Коротко про справу кримських диверсантів

10 листопада 2016 року у ФСБ РФ заявили, що напередодні в Севастополі затримали «членів диверсійно-терористичної групи Головного управління розвідки Міністерства оборони України» – Дмитра Штиблікова,Олексія Бесарабова та Володимира Дудку.

21 листопада 2016 року російські ЗМІ назвали імена ще двох «українських диверсантів» – Олексія Стогнія та Гліба Шаблія. Стверджувалося, що Стогній і Шаблій були пов’язані з «групою Штиблікова».

Арештовані севастопольці зробили відеовизнання, на яких сказали, що виконували завдання ГУР МО України.

В ухвалених вироках ані Стогнію, ані Шаблію навіть не поставили обвинувачення у шпигунстві. Стогнія засудили за «незаконне придбання, передачу, збут, зберігання, перевезення чи носіння зброї, її головних частин, боєприпасів» (ч. 1 ст. 222 КК РФ) та за «незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї і боєприпасів» (ч. 1 223 КК РФ).

Олексій Стогній відбув термін покарання й у лютому 2020 року повернувся в Україну. Володимир Дудка та Олексій Бессарабов залишаються за ґратами.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися