MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Станіслав Асєєв став лауреатом Шевченківської премії

10.03.2021   
ХПГ-інформ
Журналіст, письменник, колишній в’язень у самопроголошеній «ДНР» став цьогорічним лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка в номінації «Журналістика і публіцистика» за книжку «В ізоляції».

Станіслав Асєєв – журналіст, письменник, колишній в’язень у самопроголошеній «ДНР» – став цього року лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка в номінації «Журналістика і публіцистика» за книжку «В ізоляції», повідомляє Радіо Свобода.

Лауреатів премії 9 березня – у день народження Кобзаря – оголосив Шевченківський комітет.

«Цей автор дуже тісно пов’язаний із Донецьком. Цей автор писав і пише про те, про що інші мовчали, бо не могли або не хотіли говорити, кожен зі своїх причин. Цей автор, перебуваючи в епіцентрі, цьому оці торнадо, пише і надає нам усім голос свідка. І цей автор показує себе як дуже зваженого публіциста. Станіслав Асєєв 31 місяць провів у полоні на території окупованого Донецька», – сказала членкиня Комітету, продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська, представляючи переможця.

«В ізоляції» – збірка репортажів Станіслава Асєєва про перші місяці російської окупації Донецька. Книжка вийшла за підтримки Радіо Свобода 2018 року, коли Асєєва ще утримували в полоні бойовики в Донецьку.

Як повідомили в Шевченківському комітеті, цьогорічна церемонія нагородження відбудеться у травні в Каневі (орієнтовно 22 травня, у день перепоховання Тараса Шевченка).


Національна премія України імені Тараса Шевченка є державною нагородою України за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.


Нагадаємо, минулого року Станіславу Асєєву присудили міжнародну премію «Вільна преса Східної Європи 2020» (Free Media Awards) за його репортажі про становище полонених і життя в зоні бойових дій.

Коротко про Станіслава Асєєва

Журналіст зник 2 червня 2017 року на контрольованій бойовиками «ДНР» території. Свої публікації Асєєв підписував псевдонімом Васін і співпрацював із низкою українських ЗМІ, зокрема, Радіо Свобода, Український тиждень.

У серпні 2018 року з’явилося повідомлення, що бойовики примусили Асєєва зізнатися у шпигунстві.

Кадр з телепередачі каналу «Росія 24»


Звільнити Асєєва закликала міжнародна організація «Репортери без кордонів». У лютому 2018 року заяву солідарності з Асєєвим підписали голови Національної спілки журналістів України та Союзу журналістів Росії. Про підтримку позиції колег також оголосили керівники Європейської Федерації журналістів.

У червні 2019 року із заявою на підтримку Асєєва виступив український ПЕН, у якій, зокрема, закликав український уряд докласти всіх зусиль для визволення Асєєва разом з іншими українськими політв’язнями в Росії та полоненими на окупованих територіях шляхом обміну, а також звернувся до зарубіжних колег із закликом «посилити тиск на російську владу, яка контролює так звану „ДНР“, з вимогою негайного звільнення Станіслава Асєєва та інших українських заручників Кремля».

22 жовтня 2019 року інформаційні ресурси самопроголошеної «ДНР» повідомили про засудження Асєєва до 15 років ув’язнення за кількома «статтями»: «організація екстремістської організації», «шпигунство», «підбурювання до шпигунства», «публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності», «публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності».

Станіслав Асєєв був звільнений у рамках обміну утримуваними особами на Донбасі 29 грудня 2019 року.


Головне фото: Станіслав Асєєв (© Андрій Дубчак / Радіо Свобода)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися