Крим: Журналіста обвинувачують у зборі інформації для українських спецслужб
У ФСБ РФ стверджують, що затриманий 10 березня в окупованому Криму журналіст-фрілансер Радіо Свобода (проєкт «Крим.Реалії») Владислав Єсипенко збирав інформацію «в інтересах спецслужб України».
Єсипенко ніби «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму», – цитують повідомлення ФСБ «Крим.Реалії».
«З метою виключення проведення Єсипенком В. Л. підривних акцій в інтересах українських спецслужб, він був затриманий, а в ході обстеження його особистого автомобіля виявлений та вилучений предмет із зовнішніми ознаками саморобного вибухового пристрою», – мовиться в повідомленні.
Єсипенко буцімто повідомив, що збирав інформацію «в інтересах спецслужб України за завданням офіцера діючого резерву 8-го відділу 5-го департаменту СЗР України полковника Кравчука В. А., а саморобний вибуховий пристрій за його рекомендацією зберігав у автомобілі для забезпечення власної безпеки».
Російські ЗМІ опублікували відео затримання Єсипенка.
Служба зовнішньої розвідки України (СЗР) відповіла на запит «Крим.Реалії» щодо повідомлення ФСБ про затримання Єсипенка, що «не коментує провокації російських спецслужб». Пізніше на фейсбук-сторінці СЗР з’явилося повідомлення «ФСБ створює потрібний Кремлю фон для „святкування“ роковин окупації Криму».
«Інформація ФСБ РФ щодо нібито викриття розвідувальної діяльності українських спецслужб на території окупованої АР Крим має на меті створення відповідного фону для проведення 17 березня ініційованого РФ неформального засідання Радбезу ООН з кримської проблематики», – йдеться, зокрема, у повідомленні.
12 березня стало відомо, що Владислава Єсипенка утримують в ІТТ м. Сімферополя. Йому інкримінують ч. 1 ст. 223 КК РФ (незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, його головних частин {виключаючи вогнепальну зброю обмеженого ураження}, а також незаконне виготовлення боєприпасів). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 6 років. Єсипенку обрали запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня.
Дружина Єсипенка Катерина уклала угоду з адвокатом Емілем Курбедіновим, проте ні 12, ні 15 березня адвокату зустрітися із затриманим не вдалося. Слідчий сказав Курбедінову, що Єсипенко відмовився від його послуг.
Українські правозахисні організації виступили із заявою з приводу затримання журналіста.
Правозахисники наголосили, що справжньою причиною переслідування Єсипенка могла стати його журналістська діяльність як позаштатного співробітника Радіо Свобода.
«Наразі громадянин України Владислав Єсипенко позбавлений права на захист, оскільки до нього не допускають незалежних адвокатів. Натомість Єсипенку без його згоди було призначено адвоката Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала у політично мотивованих справах проти громадян України, по факту захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства», – йдеться у заяві.
Правозахисники засуджують політично мотивоване затримання Владислава Єсипенка у тимчасово окупованому Криму у зв’язку з його громадянською позицією та вимагають від влади РФ:
– негайно звільнити Владислава Єсипенка та всіх політичних в’язнів, які утримуються в місцях несвободи на території АР Крим та м. Севастополя або Російської Федерації;
– припинити переслідування кримчан за незгоду з окупацією та висловлення своїх поглядів;
– негайно припинити використання кримінального законодавства РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.
Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай засудив затримання та арешт Владислава Єсипенка.
«У той час, коли Кремль застосовує переслідування та залякування проти будь-якого альтернативного голосу в анексованому Росією Криму, нещодавнє затримання Владислава Єсипенка, фрілансера української служби Радіо Свобода, викликає тривогу. Єсипенка слід негайно звільнити, щоб він міг з’єднатися з сім’єю», – заявив Джеймі Флай.
Головне зображення: Владислав Єсипенко (архівне фото)
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.