MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Штраф за повернення додому

26.03.2021   
Павло Шваб

Протягом місяця до Громадської приймальні «Харківської правозахисної групи» звертаються люди, яким виписують штрафи за незаконний перетин державного кордону України (стаття 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Річ у тім, що з початку введення карантинних заходів в Україні Уряд закрив державний кордон та КПВВ із тимчасово окупованими територіями. Громадяни України, які перебували в ОРДЛО, не змогли виїхати звідти. Тоді, протягом квітня та травня 2020 року, до Харківської правозахисної групи масово зверталися люди, які застрягли в ОРДЛО й не мали змоги потрапити до України. Про цю ситуацію ми раніше вже повідомляли.

Під час карантинних заходів для багатьох стало неможливим повернутися додому, на роботу, відвідати родичів, об’єднатися із сім’єю чи просто виїхати з ОРДЛО у безпечне місце. Тож не дивно, що чимало людей, які опинилися заблокованими в ОРДЛО, обирають маршрут поїздки до України через Росію. Втім, ще у 2015 році було ухвалено правила в’їзду та виїзду на тимчасово окуповані території, згідно з якими перетин неконтрольованого державного кордону з Росією є порушенням. Тому наші співгромадяни, долаючи довгий та складний шлях через сусідню країну, дістаючись, нарешті, свого пункту призначення, отримують... штрафи за незаконний перетин кордону. Це, нагадаємо, – від 1700 до 5100 гривень.

Для того, щоб перетнути державний кордон України із мінімальними ризиками, ГО «Східна правозахисна група» надає такі рекомендації:

1. Необхідно написати заяву про те, що ви маєте намір перетнути кордон України з РФ з боку пункту пропуску, через який ви плануєте їхати.

2. У тексті заяви треба вказати, з яких саме причин ви виїжджаєте з ОРДЛО до України через РФ (це має бути крайня необхідність згідно з ст. 18 КУпАП).

3. Обов’язково в тексті заяви зазначте, що ви не маєте мотиву для порушення чинного законодавства щодо в’їзду та виїзду з окупованої території та дієте через крайню необхідність. 

4. Завчасно надішліть цю заяву електронною поштою до Східного управління Державної прикордонної служби ([email protected]) та прикордонного Загону тієї області, де розташований КПП:

Луганська [email protected],

Харьківська [email protected],

Сумська [email protected].

5. Під час перетину кордону надайте цей лист прикордонникам. Якщо вони вирішують складати постанову про штраф, попросіть долучити цей лист до матеріалів справи. Це буде вагомою підставою для суду, щоб скасувати постанову прикордонників про штраф. 


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися