MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пенсіонерка, свідок Єгови, журналіст – репресії у Криму тривають

30.03.2021   
ХПГ-інформ
Пенсіонерку засуджено до 12 років за шпигунство // Свідка Єгови засуджено до 6,5 років колонії // До арештованого журналіста Єсипенка не допускають незалежних захисників.

24 березня підконтрольний Кремлю Севастопольський міський суд засудив до 12 років позбавлення волі в колонії загального режиму з обмеженням волі на 1 рік пенсіонерку за обвинуваченням у «державній зраді». Про це повідомили «Крым.Реалии» з посиланням на пресслужбу суду. Ім’я засудженої не назване, але з відкритих джерел відомо, що йдеться про Галину Довгополу.

Галина Довгопола (фото з відкритих джерел)


Кримінальна справа розглядалася в закритому режимі у зв’язку з тим, що «в матеріалах справи містяться відомості, що складують державну таємницю». В повідомленні пресслужби зазначено, що в ході розгляду справи з’ясовано, що урожденка Бахчисараю, 1955 року народження, «була притягнута представником іноземної держави до негласної співпраці з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України».

«Громадянка Д. виконувала розвідувальні завдання, спрямовані на збирання відомостей про окремий авіаційний полк Чорноморського флоту, що розкривають терміни дії позивних, частот і ключів, індексів радіостанцій, ключів до таблиць радіопозивних і таблиць чергового радиста і таблиць телефонних, телеграфних, радіо- та позивних прапорцями на мирний час – тобто відомостей, що складають державну таємницю, передача яких могла бути використана на шкоду безпеки Російської Федерації», – йдеться в повідомленні пресслужби суду.

Наприкінці листопада 2019 року ФСБ повідомило про затримання в Севастополі жінки за підозрою у шпигунстві на користь розвідки Міноборони України.

У лютому цього року повідомлялося, що суд розпочав розгляд справи Довгополої по суті. Перед цим з’явилася інформація, що жінку, яку на той час утримували в московському СІЗО «Лефортово», перевели до іншої камери через неодноразові побиття з боку співкамерниці.

Український Омбудсман Людмила Денісова засудила вирок щодо Галини Довгополої й закликала міжнародне співтовариство «застосувати всі можливі інструменти для посилення тиску на Російську Федерацію, щоб якнайшвидше звільнити всіх незаконно утримуваних нею громадян України та припинити терор щодо них».


29 березня підконтрольний московській владі Гагарінський райсуд Севастополя засудив до 6,5 років позбавлення волі в колонії загального режиму місцевого жителя за обвинуваченням в організації осередку послідовників вчення «Свідків Єгови». Про це повідомили «Крым.Реалии» з посиланням на пресслужбу суду. Ім’я засудженого не назване, але, за відомостями «Кримської правозахисної групи», йдеться про Віктора Сташевського.

Віктор Сташевський (фото з сайту ПЦ «Меморіал»)


«Послідовник релігійної групи „Свідки Єгови“ (діяльність якої визнана екстремістською) засуджений до відбування покарання у вигляді позбавлення волі в колонії загального режиму на 6,5 років, після звільнення з якої йому також буде заборонено протягом 7 років займатися просвітницькою діяльністю, пов’язаною з виступами та публікаціями в ЗМІ, розміщенням матеріалів в інформаційно-комунікаційних мережах, включно з мережею Інтернет», – цитують «Крым.Реалии» повідомлення пресслужби суду.

Сташевського взяли під варту в судовій залі. Вирок ще не набув чинності й може бути оскаржений протягом 10 днів.

Нагадаємо, на минулому засіданні під час судових дебатів держобвинувач заявив, що вважає провину Сташевського цілком доведеною і запросив для підсудного 7 років позбавлення волі.


28 березня адвокат Олексій Ладін розповів, що незалежним адвокатам продовжують блокувати доступ до заарештованого у Криму журналіста Радіо Свобода Владислава Єсипенка, який перебуває в сімферопольському СІЗО, передають «Крым.Реалии». Проте, адвокати не залишатимуть спроб потрапити на побачення до арештованого, наголосив Ладін під час онлайн-зустрічі громадського об’єднання «Кримська солідарність».

Адвокат Олексій Ладін (архівне фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)


З 10 березня жоден незалежний адвокат не може потрапити до СІЗО на зустріч з Єсипенком. За словами Ладіна, у СІЗО посилаються на те, що Єсипенко ніби добровільно відмовляється від інших захисників, окрім адвоката за призначенням.

«Я маю підстави думати, що на нього здійснюється як фізичний, так і психологічний тиск з метою отримати потрібні показання, або для чогось ще. Але, цілком очевидно, що коли ФСБ докладає таких зусиль для того, щоб приховати людину, у них явно недобрі наміри», – вважає адвокат.

Ладін зазначив, що разом із колегами продовжуватиме спроби зустрітися із заарештованим журналістом.

«Рано чи пізно незалежний захист потрапить до нього, і ми з’ясуємо його позицію. Ми будемо продовжувати всіма законними способами добиватися зустрічі з ним, щоб з’ясувати, піддається він тортурам чи ні. Якщо він піддається тортурам, ми зробимо все, щоб припинити це», – додав Олексій Ладін.

Нагадаємо, журналіста-фрілансера Радіо Свобода (проєкт «Крим.Реалії») Владислава Єсипенка затримали 10 березня 2021 року. Як повідомили у ФСБ РФ, Єсипенко збирав інформацію «в інтересах спецслужб України», «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму», у його автомобілі нібито був «виявлений та вилучений предмет із зовнішніми ознаками саморобного вибухового пристрою».

Затримання Владислава Єсипенка. Кадр з оперативного відео ФСБ РФ


З моменту затримання до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Захист здійснювала призначена без згоди затриманого адвокатка Віолетта Синєглазова, яка не оскаржила арешт Єсипенка.

Як повідомило видання «Ґрати», посилаючись на власне джерело в СІЗО Сімферополя, Єсипенка два дні катували електричним струмом, щоб отримати визнавальні показання.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися