MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

РФ: Олега Приходька засудили до 5 років колоніїОлег Приходько виступив у суді з останнім словомРФ: Прокурор запросив для Олега Приходька 11 років колоніїСтан здоров’я Олега Приходька критично погіршився – ОмбудсманРФ: Приходько заявив у суді, що «відкриє собі вени», якщо йому не передадуть лікиКрим: Олега Приходька етапують до РосіїКрим: Приходька обвинуватили у підготовці підриву консульства РФ у ЛьвовіКрим: Олегові Приходьку висунули нове обвинуваченняКрим: Олега Приходька залишили під вартоюКрим: Олегу Приходьку поставили обвинуваченняКрим: Олега Приходька арештували на два місяціКрим: Силовики затримали проукраїнського активістаРФ: кримського блогера Нарімана Мемедемінова засудили на два з половиною рокиРФ: Суд не взяв до уваги порушення права на захист громадського журналіста МемедеміноваКрим останнім часом (21.08.–30.08.2018)Крим: Олександра Стешенка засудили до 2 років позбавлення воліКрим останнім часом (15.05.–22.05.2018)До 74-ої річниці депортації кримських татарКрим останнім часом (25.04.–14.05.2018)Крим останніми днями (12.04.–25.04.2018)

ПЦ «Меморіал» визнає Олега Приходька політв’язнем

06.04.2021   
ХПГ-інформ
Засуджений у Росії кримчанин перебуває в СІЗО, очікуючи розгляду апеляційної скарги. На думку правозахисників, саме переконання активіста стали підставою для його кримінального переслідування.

Правозахисний центр «Меморіал», згідно з міжнародним Путівником з визначення поняття «політичний в’язень», визнає таким кримчанина Олега Приходька. Про це повідомлено на сайті організації.

«Ми гадаємо, що його справа була сфальсифікована за відсутності складу злочину. Олега Приходька переслідують виключно через його політичні переконання і в порушення права на справедливий судовий розгляд. Ми вимагаємо негайно звільнити Приходька з-під варти і скасувати винесений у його справі вирок», – наголошують правозахисники.

Нагадаємо, 3 березня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ) засудив українця Олега Приходька до 5 років колонії суворого режиму та сплати штрафу у розмірі 110 тисяч рублів.

Чому «Меморіал» вважає Олега Приходька політв’язнем?

Вивчивши матеріали справи, правозахисники дійшли висновку, що Приходько є жертвою політичного переслідування, яке пов’язане з його проукраїнськими політичними поглядами.

За версією суду, Приходько готував підрив будівлі адміністрації міста Саки у Криму та підпал будівлі Генерального консульства Росії у Львові. Обвинувачення стверджує, що Приходько не довів злочин до кінця з незалежних від нього обставин. Він незаконно придбав та зберігав у себе вибухові речовини, самостійно виготовив один вибуховий пристрій і намагався виготовити другий.

Предмети, вилучені під час обшуку в гаражі Приходька, а також записи його телефонних розмов та смс-листування були використані обвинуваченням як докази.

У справі є низка істотних розбіжностей, а значущі докази, дуже ймовірно, були сфабриковані в ході слідства. Так, з предметів, вилучених у гаражі Приходька (вибухових пристроїв та їхніх деталей) не знімали відбитків пальців. Слідство навіть не намагалося пояснити, звідки активіст міг взяти елементи, яких немає у вільному продажу.

Крім того, правозахисники гадають, що співробітники правоохоронних органів могли сфабрикувати смс-листування, у якому містяться деталі підготовки терактів.

Такі обставини траплялися раніше в інших справах про підготовку терактів у Криму. Фігуранти цих справ також визнані «Меморіалом» політв’язнями.

Нарешті, обвинувачення забагато уваги приділяє політичним поглядам Олега Приходька, його проукраїнській позиції та критиці приєднання Криму до Росії. На думку правозахисників, саме переконання Приходька стали підставою для його кримінального переслідування.

Визнання особи політв’язнем або переслідуваним з політичних мотивів не означає ані згоди ПЦ «Меморіял» з його поглядами і висловлюваннями, ані схвалення його висловлювань або дій.

Коротко про справу Приходька

Олега Приходька затримали в окупованому Росією Криму 9 жовтня 2019 року. Під час хатнього трусу російські силовики вилучили кримськотатарський та червоно-чорний прапори.

«Вони обшукували все, вительбушили всі шафи, вилучили кримськотатарський прапор, червоно-чорний прапор, два ноутбуки, телефон, ну і всякі дрібниці. А потім знайшли вибухівку», – розповіла тоді дружина активіста Любов Приходько.

Наступного дня підконтрольний московський владі Київський районний суд Сімферополя заарештував Приходька.

28 жовтня ФСБ РФ висунула Приходьку обвинувачення в підготовці теракту та незаконному виготовленні вибухових речовин.

Раніше, 8 лютого 2019 року, ФСБ трусила хату Олега Приходька в селі Ореховому Сакського району. Силовики вилучили тоді українську символіку, прапори ВО «Свобода», червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку та компактдиски. Після трусу Приходька відвезли до Сімферополя на допит, на якому розпитували про його діяльність і зв’язки на т. зв. материковій частині України. У червні 2016 року російські силовики затримували активіста через українські номерні знаки на авті.

16 січня 2020 року стало відомо, що Приходьку висунули нове обвинувачення – у «незаконних придбанні, переданні, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв».

На початку лютого 2020 року стало відомо, що Приходька також обвинуватили у плануванні підриву будівлі генерального консульства РФ у Львові.

7 квітня 2020 року повідомлено, що Приходька доставили до СІЗО в Ростові-на-Дону.

1 жовтня 2020 року на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на Дону Приходько заявив, що «відкриє собі вени», якщо тюремники не передадуть йому ліки, які відправили для нього в СІЗО родичі.

3 березня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ) засудив Приходька до 5 років колонії суворого режиму та сплати штрафу у розмірі 110 тисяч рублів.

Олег Приходько перебуває в СІЗО, очікуючи розгляду апеляційної скарги.


Головне фото: Олег Приходько на суді 3 березня 2021 року (Кримська солідарність)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися