MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Проблема не просто здоров’я, а проблема життя і смерті’: дискусія про в’язничну медицину на Docudays UA

13.04.2021   
3-го квітня в межах правозахисної програми Rights Now у передостанній день фестивалю Docudays UA 2021 відбулася дискусія «В’язнична медицина. Яку допомогу отримують хворі?»

Depositphotos

3-го квітня в межах правозахисної програми Rights Now у передостанній день фестивалю Docudays UA 2021 відбулася дискусія «В’язнична медицина. Яку допомогу отримують хворі?»

У дискусії взяли участь адвокати ХПГ Геннадій Токарев і Таміла Беспала, правозахисник Олег Цвілий, координатор системи ReACT в Україні Максим Буткевич та дружина ексзасудженого Ігоря Рибчинського Оксана. Дискусію модерував PR-менеджер ХПГ Денис Волоха.

«У місцях позбавлення волі профільних лікарів, їх немає, — говорить Олег Цвілий, який сам був засудженим та захворів у колонії. — Фактично там десь присутні якийсь стоматолог-технік і фельдшер. Він (фельдшер) десь там замовляє лікаря зі свободи, минає тиждень, два, три, місяць, поки лікар до тебе прийшов в установу виконання покарань і встановив тобі діагноз».

За словами Цвілого, лікувати від туберкульозу його почали лише через 4 місяці після перших скарг.

Як Олег Цвілий, так і Таміла Беспала, якій інколи доводиться «виборювати» медичну допомогу для своїх клієнтів-ув’язнених, говорять про системний брак ліків навіть у спеціальних колоніях-лікарнях.

«Дивишся на засуджених, ну таке враження, що стоматолога там не було ніколи», — додає Таміла Беспала про доступ до медичної допомоги.

Геннадій Токарев вважає проблемою те, що навіть коли засудженим дозволяють лікуватися поза межами тюремної системи, вони мають робити це власним коштом.

«Якщо слідувати за термінологією кримінально-виконавчого кодексу, то це зветься – можливе направлення для обстеження і лікування в заклади Охорони здоров’я, цивільні заклади, за власний кошт, за кошт засуджених, або їх рідних. І в цьому закладена величезна проблема, фактично дискримінація за майновою ознакою, тому що наприклад Юлія Тимошенко могла собі дозволити [лікування] за власний кошт і навіть запрошувати іноземних лікарів, а переважна більшість, краще сказати практично ніхто не може цього зробити. Так, в окремих випадках родичі можуть направити своїх засуджених, але всі інші не можуть отримати цю допомогу», — говорить адвокат.

Геннадій Токарев також розповів, як хворим засудженим може допомогти Європейський суд з прав людини та наскільки складно довести суду, що засудженого не лікують.

«Це дуже величезна проблема, щоб показати Європейському суду, як найвищому суду у Європі, що ця проблема досягла такого рівня, що засуджений і навіть його адвокат не може довезти, тому що доступу немає до засудженого, лікаря завести не так просто», — зазначає Токарев.

Дивіться запис цієї та інших дискусії Rights Now на docuspace.org.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

 Поділитися