Лауреатами премії Копелєва стали представниці Білорусі та російський історик
Премія ім. Лева Копелєва за мир і права людини за 2021 рік присуджена представницям Білорусі Світлані Тихоновській, Марії Колесниковій та Вероніці Цепкало.
Минулого року премію, вручення якої було відкладено через пандемію, присудили російській медіа-організації ОВД-Инфо та російському історикові Юрію Дмитрієву. У зв’язку з пандемією церемонія нагородження цьогорічних та минулорічних лауреатів проводитиметься спільно в режимі онлайн, дата буде повідомлена додатково.
Премія присуджується Громадською організацією «Форум Лева Копелєва», яка була заснована після смерті Лева Копелєва його численними друзями і соратниками в 1998 році в Кельні. Метою організації є продовження боротьби Лева Копелєва за гуманність, мир і права людини на основі принципу «від людини до людини, від народу до народу» (Л. К.).
Боротьба за демократію і правду – Тихоновська, Колесникова, Цепкало
Світлана Тихоновська, Марія Колесникова та Вероніка Цепкало з величезною мужністю ведуть політичну й особисту боротьбу за демократію та проти фальсифікації президентських виборів у Білорусі. Ці три відважні жінки стали обличчям мирного й ненасильницького білоруського протесту. Починаючи з серпня 2020 року, масові протести проти фальсифікації останніх виборів вкрай жорстоко придушуються авторитарним президентом Лукашенком. Через переслідування з боку режиму Світлана Тихановська та Вероніка Цепкало були змушені залишити країну. Марія Колесникова (яка протягом деякого часу викладала класичну музику й давала концерти у Штутгарті) чинила опір під час таємної спроби видворити її з Білорусі. З тих пір вона перебуває у в’язниці.
Вероніка Цепкало, Світлана Тихоновська та Марія Колесникова (архівне фото Радіо Свобода)
Однак репресії не зломили опір трьох представниць Білорусі, чий протест підтримали народні маси. Світлана Тихоновська, колишня кандидатка у президенти, яка вимушено перебуває у Литві, разом із соратниками і за підтримки Європейського Парламенту бореться за демократію, а також за нові й чесні вибори у своїй країні. Її чоловік, блогер Сергій Тихоновський, заарештований з політичних мотивів, перебуває в ув’язненні.
Правда та активна допомога замість фейків – ОВД-Инфо
Понад 10 років російська ініціатива ОВД-Инфо, заснована журналістом Григорієм Охотіним і програмістом Данилом Бейлінсоном, займається поширенням інформації про неправомірні затримання, а також надає затриманим та їхнім сім’ям інформаційну та правову підтримку. Попри всі перешкоди з боку держави, ОВД-Инфо збирає правдиву інформацію про протестні акції та оперативно публікує її в Інтернеті. Завдяки цій діяльності ОВД-Инфо стала всеросійською недержавною демократичною мережею, її інформацією широко користуються, як джерелами, журналісти, у тому числі зарубіжні.
Просвітницька робота про сталінські репресії – Дмитрієв
Історик і дослідник Юрій Дмитрієв зумів розшукати в російській глибинці, у Карелії, місця розстрілу жертв сталінського терору, знищених там у другій половині 1930-х років. В одному з місць масової страти, урочищі Сандармох, йому вдалося встановити особи близько 7 000 розстріляних – представників 56 націй, у тому числі «російських німців». Дмитрієв також розшукав і інші місця розстрілів сталінського часу, загальне число жертв яких становить 55 000 людей. Його дослідження є дуже «незручними» для впливових кіл при російському державному апараті в той час, коли в сучасній Росії Сталіна намагаються реабілітувати як великого вождя, а його злодіяння навмисно зменшуються в очах громадськості.
Юрій Дмитрієв є членом Меморіалу – всесвітньо відомої російської недержавної організації, що займається захистом прав людини та просвітницькою діяльністю в галузі історії. Він очолює карельське відділення Меморіалу.
Юрій Дмитрієв
Вже понад чотири роки він – з невеликою перервою – перебуває в ув’язненні. У ході процесу, який, за оцінкою незалежних експертів і спостерігачів, є сфабрикованими, йому були висунуті звинувачення в педофілії та виготовлення дитячої порнографії. У ході першого розгляду Дмитрієв був виправданий. Однак потім рішення суду першої інстанції було скасовано, Дмитрієву було висунуте більш жорстке обвинувачення і він був засуджений до 13 років колонії суворого режиму. Численні представники громадськості, серед яких лауреати Нобелівської премії Світлана Алексієвич і Герта Мюллер, ліберальний російський політик Григорій Явлінський та відома російська письменниця Людмила Улицька, виступили на підтримку Юрія Дмитрієва та закликають до його звільнення.
Усі лауреати Премії є продовжувачами традицій гуманіста і письменника Лева Копелєва, який помер у 1997 році. Останні роки Копелєв жив у Кельні – після того, як у 1981 році радянська влада позбавила його громадянства СРСР. Протягом 10 років Лев Копелєв був в’язнем ГУЛАГу.
Лев Копелєв (праворуч) і Генріх Белль (фото з сайту kopelew-forum.de)
Лауреатами Премії ім. Лева Копелєва в попередні роки були: Джем Дюндар (турецький журналіст), соціолог професор Лев Гудков (Директор незалежного Левада-Центру), організація HALO Trust (займається знешкодженням мін), Міжнародне товариство Меморіал (російська правозахисна організація), Бертольд Байтц, Ханс Кюнг, редакція «Нової газети», Урі Авнер та Сарі Нуссейбех (активісти руху за мир на Близькому Сході), Зуаад Тайеб (громадянська активістка з Сирії), Аммар Закарія і Абдулкадер Абдулрахім (сирійські лікарі), Руслана Лижичко (українська співачка і активістка Майдану), Євген Захаров (правозахисник, один із засновників «Меморіалу» в Харкові), Володимир Войнович (російський письменник), капітан Клаус-Петер Райш та Дрезденська ініціатива з порятунку біженців у Середземному морі «Місія Lifeline».
Підготовлено на основі пресрелізу «Форуму Лева Копелєва»
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.