MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Про адвоката ніхто й не згадував’: правозахисник Володимир Яворський розповів про переслідування в Білорусі його та Тетяни Гацури-Яворської

16.04.2021   
Денис Волоха

Володимир Яворський (фото: Радіо Свобода)

Володимир Яворський був змушений у поспіху покинути Білорусь після обшуку та допиту з боку силовиків, а також затримання його дружини — громадської активістки Тетяни Гацури-Яворської.

12-го квітня у квартирі Володимира Яворського та Тетяни Гацури-Яворської в Мінську провели тригодинний обшук, під час якого кімнату «перебрали по частинам», написав Яворський у фейсбуці.

«Вилучили старі документи, телефони, що відпрацювали своє, тощо, — пише Володимир Яворський. — Вони шукали те, чого насправді в нас не було, тому знайти це було неможливо.

Після цього, за словами Яворського, відбувся кількагодинний допит, який супроводжувався психологічним та фізичним насильством.

«Питали про мою діяльність, а також про діяльність моєї дружини — Тетяни Гацури-Яворської, яка була визнана підозрюваною та затримана тиждень тому після першого обшуку. Звісно, про право не свідчити про себе чи родичів ніхто не згадував і чути не хотів, і про адвоката ніхто не згадував», — пише правозахисник.

В кінці допиту Яворському повідомили про заборону в’їзду до Білорусі протягом 10-ти років та сказали, що він має 48 годин, щоб разом із дітьми покинути країну. У іншому разі правозахисника погрожували затримати, а дітей помістити до спеціальних закладів. «Ніяких документів про це, звісно, надано не було, але звучало досить переконливо», — стверджує Яворський. 

Правозахисник повідомив, що в середу, 14-го квітня, — вилетів до Львова із сином (двоє старших сини лишились у Мінську). Яворський додав, що до вильоту за ним постійно стежили, а також те, що він не розповідатиме про деталі кримінальної справи проти дружини через заборону розголошувати таємницю слідства.

8-го квітня над керівницею обєднання «Звяно» Тетяною Гацурою-Яворською та ще кількома активістками «Звяна» відбувся адміністративний суд, який присудив трьом активісткам 7 діб адмінарешту та ще двом (зокрема Гацурі-Яворській) — штраф. Проте, очільницю «Звяна» не випускали із СІЗО через нібито затримання в межах кримінальної справи.

Учора білоруське «Єврорадіо» повідомило, що Тетяну Гацуру-Яворську випустили із СІЗО, не висунувши звинувачень.

«Мене увесь час дивує, коли Україна ображається на те, що інші країни лише ‘занепокоєні’ проблемами нашої країни, водночас у себе під носом практично ніяк не реагує на ситуацію в Білорусі, де вже приблизно 350 політичних в’язнів і їх кількість зростає щодня, — підсумовує Володимир Яворський. — При цьому, я на собі відчув усі антиукраїнські настрої й елементи російської пропаганди щодо українців».


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися