20 квітня – головне за день
• За перший квартал 2021 року російські силовики провели у Криму 146 затримань, зокрема 126 – щодо кримських татар, повідомлено у звіті про порушення прав людини на півострові, який опублікував 19 квітня «Кримськотатарський ресурсний центр», передають «Крым.Реалии». Також проведено 22 обшуки та 23 допити, опитування та «бесіди». Зафіксовано 10 нових арештів, по16-ти – продовжено строк тримання під вартою, винесено 19 вироків. З Криму до Росії етаповано 33 людей.
• «Всесвітній індекс свободи преси 2021», який щороку складає організація «Репортери без кордонів», свідчить, що робота журналістів у 73 країнах зі 180, занесених до рейтингу, серйозно ускладнена та у 59 країнах обмежена. Східна Європа та Центральна Азія займає передостанню позицію в регіональному рейтингу в першу чергу через події у Білорусі, яка опустилася на 5 рядків (тепер займає 158-е місце). Білорусь у документі названа «чемпіоном з репресій». Також у документі сказано, що журналісти зазнають тиску не лише з боку влади. Пандемія й тимчасова самоізоляція призвели до загострення соціальної напруженості і часом посилювали прояви ненависті до ЗМІ. Щонайменше у 7 країнах на репортерів нападали невідомі, наприклад, торговці чи озлоблені перехожі в Україні (тепер займає 97-е місце, опустилася на 1 рядок). Інститут масової інформації нарахував 170 нападів, що супроводжувалися фізичним насильством, що складає чверть випадків порушення свободи преси у країні.
• ПАРЄ вручила премію імені Вацлава Гавела за права людини правозахисниці із Саудівської Аравії Луджейн аль-Газлуль. Нагороду у розмірі 60 тисяч євро від імені аль-Газлуль отримала її сестра під час онлайн-церемонії 19 квітня, передає Радіо Свобода. ПАРЄ назвала Луджейн аль-Газлуль «однією з лідерів саудівського феміністичного руху, що здійснив кампанію за скасування системи чоловічого опікунства, заборони на кермування автомобілем жінками у Саудівській Аравії, а також за посилення захисту жінок, які стикаються з жорстоким поводженням». Активістка «провела 1001 день у в’язниці через свою позицію і була звільнена тільки в лютому 2020 року, хоча, як і раніше, перебуває під домашнім арештом та зазнає інших обмежень у своїй рідній країні».
• Шведська кліматична активістка Грета Тунберг повідомила, що пожертвує 100 тисяч євро на глобальний механізм COVAX, завдяки якому різні країни світу, зокрема і Україна, безкоштовно отримують вакцини від коронавірусу. Ці гроші вона пожертвує зі свого фонду, – повідомляє Deutsche Welle. «Приблизно кожна четверта людина у країнах з високим рівнем доходу отримала вакцину проти COVID-19, у країнах з низьким рівнем доходу – лише 1 із понад 500. Мій фонд пожертвує 100 тис. євро на підтримку COVAX для забезпечення більш справедливого глобального розподілу вакцин проти COVID-19», – написала Тунберг у твітері.
• Печерський райсуд Києва обрав колишнім міністру внутрішніх справ та його заступнику запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за фактами перевищення влади та службових повноважень під час поставки гранат з РФ (13 тис. 406 одиниць у січні 2014 року), що спричинило тяжкі наслідки, повідомляє Офіс генпрокурора. Вказані гранати не входили до переліку спеціальних засобів, що перебували на озброєнні МВС України. 18 та 19 лютого 2014 року гранати «було застосовано у центральній частині міста Києва до мітингувальників, внаслідок чого постраждало 86 осіб. Зокрема, за даними слідства, тяжкі тілесні ушкодження тоді отримали 17 осіб, середньої тяжкості – 23 особи, легкі – 45 осіб. Одна людина загинула», йдеться у повідомленні. На той час посаду міністра внутрішніх справ обіймав Віталій Захарченко, який зараз перебуває за межами України. Таке рішення суду надає право стороні обвинувачення розпочати стосовно колишніх міністра та його заступника процедуру екстрадиції.
Головне зображення: Російський силовик у Криму поруч із будинком, де триває обшук (архівне фото «Кримської солідарності»)
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.