MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Справа Дмитрієва: «Меморіал» поскаржився на адвоката за призначенням

21.04.2021   
ХПГ-інформ
Призначений судом адвокат брав участь у судових засіданнях проти волі підсудного – на той час Юрій Дмитрієв уже мав адвоката за угодою, який працював із ним з 2016 року.

«Міжнародний Меморіал» вимагає розпочати дисциплінарне провадження стосовно адвоката Артема Черкасова, який у вересні 2020 року брав участь як адвокат за призначенням в апеляції у кримінальній справі щодо глави карельського «Меморіалу» Юрія Дмитрієва. Підсудний на той час уже мав адвоката за угодою – Віктора Ануфрієва, – який працював із ним з 2016 року. Про це повідомляє Правозахисний центр «Меморіал».

Як ідеться у повідомленні, звернення до президента Федеральної палати адвокатів РФ подано на двох підставах. По-перше, адвокат Черкасов порушив вимогу про неприпустимість участі у процесі проти волі підсудного, якщо у процесі бере участь захисник за угодою. По-друге, адвокат Черкашин належним чином не підготувався до розгляду справи в апеляції, не узгодив позицію із довірителем і не здійснив ефективного захисту інтересів Юрія Дмитрієва.

Суд апеляційної інстанції, у засіданні якого адвокат за угодою Ануфрієв участі не брав, проте брав участь адвокат Черкасов, практично вчетверо збільшив строк ув’язнення Дмитрієву та скасував вирок суду першої інстанції у виправдувальній частині.

Пізніше, 16 лютого 2021 року, Третій касаційний суд у Санкт-Петербургу залишив у силі рішення Верховного суду Республіки Карелія, яким Юрій Олексійович Дмитрієв був засуджений до 13 років ув’язнення (замість трьох з половиною, визначених у вироку першої інстанції).

Вирок, що зробив покарання жорсткішим настільки радикально, підлягав скасуванню хоча б через масу процесуальних порушень, але касаційна інстанція заплющила на них очі – навіть на те, що Дмитрієв фактично був позбавлений права на захист.

Попереду оскарження неправосудного вироку у Верховному суді РФ.


Голова карельського відділення ПЦ «Меморіал» Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, у тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіалізацією й організацією днів пам’яті. Він – укладач книг пам’яті «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох». Навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина».

Минулого року Юрій Дмитрієв став лауреатом франко-німецької премії «За права людини і верховенство права», яка вручається за внесок у захист та просування прав людини у своїй країні та на міжнародному рівні.


Коротко про справу Дмитрієва

24 листопада 2020 року Петрозаводський міський суд розпочав третій судовий процес за одними й тими ж обвинуваченнями проти Юрія Дмитрієва. Перед цим суд двічі визнав історика невинним у виготовленні дитячої порнографії та скоєнні розпусних дій щодо неповнолітньої прийомної дочки. За статтею про незаконне зберігання зброї він визнаний винним у 2018 році, а у 2020 році виправданий. У першому (квітень 2018 року) та другому (липень 2020 року) процесах вироки міського суду були скасовані на стадії апеляції та відправлені на перегляд.

За обвинуваченням у «скоєнні насильницьких дій сексуального характеру щодо неповнолітньої» в липні 2020 року Юрія Дмитрієва визнано винним і засуджено до позбавлення волі строком на 3,5 роки (з яких більш ніж три він вже відбув у режимі попереднього ув’язнення). У вересні 2020 року Верховний суд республіки Карелія змінив покарання на 13 років у колонії суворого режиму, вирок набув чинности.

Юрій Дмитрієв подав касаційну скаргу на вирок, ухвалений Верховним судом Карелії. Суд прийняв скаргу з третього разу.

24 грудня 2020 року Петрозаводський міський суд відклав розгляд справи на невизначений термін у зв’язку з передачею її на розгляд до Третього касаційного суду загальної юрисдикції в Санкт-Петербурзі.

16 лютого 2021 року касаційний суд залишив вирок історику без змін.

«Присуд, що зробив покарання суворішим майже втричі, підлягав скасуванню хоча б через велику кількість процесуальних порушень, але касаційна інстанція заплющила на них очі – навіть на те, що Дмитрієв фактично був позбавлений права на захист. Рішення касаційного суду підтвердило: у справі Юрія Дмитрієва головну роль виконує не закон, а політичне замовлення на публічну, жорстоку та несправедливу розправу. Буде оскарження неправосудного вироку у Верховнім суді РФ», – наголосив Міжнародний Меморіал у заяві з приводу рішення касаційного суду.

Наприкінці березня 2021 року Юрій Дмитрієв подав скаргу до Європейського суду з прав людини, у якій юристи ПЦ «Меморіал» заявляють про порушення низки статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме: ст. 6 (Право на справедливий суд), ст. 7 (Ніякого покарання без закону), ст. 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя) окремо та сукупно зі ст. 18 (Межі застосування обмежень прав).

ПЦ «Меморіал» визнав Юрія Дмитрієва політв’язнем.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися