MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Після пожежі музей «Тюрма на Лонцького» потребує допомоги

26.04.2021   
ХПГ-інформ
Вогонь спалахнув у четвер, 22 квітня. Знищено проводку, опалення, музей потребує ремонту даху і невідкладної реставрації.

Вогонь спалахнув у четвер, 22 квітня. Знищено проводку, опалення, музей потребує невідкладної реставрації, повідомляє Укрінформ із посиланням на директора установи Руслана Забілого.

Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» розташовано у колишній в’язниці КДБ і Гестапо. Його було відкрито 28 червня 2009 року, з 14 жовтня 2009 року він має статус національного. Музей є унікальним: окрім нього, у Східній Європі існує лише два подібні заклади: музей-тюрма НКВД у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі в Берліні. 

«Займання сталося у котельні СБУ, яка є прилеглою до будівлі музею. Ймовірно, це трапилося через коротке замикання в електромережі. Пожежників викликав охоронець музею, коли помітив густий дим в коридорах о 15.38. За півтори години ДСНС задіяла в гасінні 9 одиниць техніки та чотири десятки пожежників. Вогонь почав швидко перекидатися на територію музею. Зокрема, зайнялися перекриття даху (балки на горищі), обвуглилися вікна першого поверху, частина шиб на всіх трьох поверхах вибита, а деякі вікна пожежники змушені були виривати, зрізати двері. Частина даху таки вигоріла. Пожежники також працювали всередині Музею, відсікаючи вогонь. Гасіння призвело до затоплення приміщень музею, вода досі стоїть і руйнує будівлю», – цитує Руслана Забілого сайт Центру досліджень визвольного руху (ЦДВР).

У п'ятницю в музеї працювала комісія, яка цього тижня надасть оцінку завданих збитків. Втім, повний масштаб втрат допоки встановити важко: через гасіння пожежі перекриття наповнені водою, це загрожує руйнуванням експозиції та знищенням фондів. Під загрозою затоплення – архів ОУН та УПА, спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, сховища та лабораторія музею. 

Ще більшим руйнуванням вдалося запобігти завдяки співробітниці музею Лідії Тополевській. «Завдяки відданості і хоробрості працівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та історичні цінності, вдалося уникнути низки руйнувань, щоб пробитися всередину крізь укріплену і загратовану тюрму. Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому поверсі приміщення, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала», – йдеться в повідомленні ЦДВР.

Наразі «Тюрма на Лонцького» потребує коштів перш за все на перекриття даху, нові двері та вікна, осушування приміщень. Адміністрація музею звертається по підтримку до всіх небайдужих.


Фото – з фейсбук-сторінки Національного музею «Тюрма на Лонцького»


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися