MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рада Європи: минулий рік завдав надзвичайної шкоди свободі преси

29.04.2021   
ХПГ-інформ

Зокрема в Україні стали частіше залякувати журналістів. Багато злочинів залишаються безкарними. Рада Європи закликає провести вичерпні розслідування вбивств Георгія Ґонґадзе, Вадима Комарова та Павла Шеремета. Про це йдеться у спеціальному звіті платформи Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики і безпеки журналістів.

На цій платформі минулого року було зареєстровано рекордну кількість повідомлень про порушення свободи медіа за останні п’ять років – 201 випадок. У 70 з них ідеться про погрози та залякування, у 52 – про фізичні атаки. Найбільшу кількість нападів зафіксовано в Російській Федерації, Італії та Великобританії. Тим часом в Україні, Франції, Польщі, Туреччині спостерігається багато випадків залякування та переслідування журналістів.

Повідомлення про Україну зокрема стосуються випадків, коли за журналістами та іншими співробітниками ЗМІ велося приховане спостереження, їхні телефони прослуховувалися, а їх самих викликали на допит. Судді незаконно намагалися отримати доступ до телефону журналіста програми «Схеми» Михайла Ткача, який у серпні минулого року знайшов у себе дома ознаки того, що за ним негласно стежили. Також професійні права українських журналістів неодноразово порушувались через висвітлення тем, пов’язаних із пандемією COVID-19 та карантинними заборонами, зазначають експерти платформи.

«Станом на кінець 2020 року на Платформу було подано 33 повідомлення про безкарність (за злочини проти журналістів – ред.)... Дві третини повідомлень у цій категорії припадає на Росію, Туреччину та Україну», – йдеться у звіті.

У Раді Європи задоволені тим, що Офіс Генерального прокуора України проводить повторне розслідування справи Георгія Гонгадзе. «Ми закликаємо органи влади забезпечити ретельне та незалежне розслідування, яке могло б ефективно ідентифікувати та притягнути до відповідальності тих, хто стоїть за його вбивством», – мовиться в документі.

«Ше одним випадком безкарності» може стати розслідування вбивства Вадима Комарова, застерігають автори доповіді. Журналіста жорстоко побили у травні 2019 року, після чого він впав у кому та за півтора місяці помер. Прогрес у розслідуванні його вбивства досі відсутній

Вадим Комаров


Не оминули у доповіді і вбивства Павла Шеремета: «З огляду на нові докази можливої причетності білоруського КДБ до вбивства Павла Шеремета, ми закликаємо владу України провести нове розслідування обставин, пов’язаних з його вбивством».


Нагадаємо, Верховна Рада посилила відповідальність за злочини проти журналістів. Тепер умисне перешкоджання професійній діяльності співробітника ЗМІ «коштуватиме» порушнику від 8 500 до 17 000 грн. А за вплив на журналіста з метою перешкоджання професійній діяльності можна отримати штраф від 17 000 до 34 000 грн і навіть обмеження волі до чотирьох років.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися