MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 38. Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 20.04.2020–24.04.2020

29.04.2021   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Загалом за цей тиждень зареєстровано 42 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 9 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій, проведенням парламентських слухань тощо.

Загалом за цей тиждень зареєстровано 42 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 9 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій, проведенням парламентських слухань тощо.

Загальні засади, якими керуються автори огляду, див Вступні застереження до постійного моніторингу законопроектної діяльності Верховної Ради України ІХ скликання

Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 29.04.2021.

 

Законотворчість, парламентаризм та діяльність Верховної Ради України

 

Проект 3373 від 22.04.2020 (Веніславський Ф. В.) про внесення змін до Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (щодо удосконалення правової регламентації права законодавчої ініціативи).

Проект продовжує довгий перелік подібних йому, спрямованих на спрощення порядку розгляду законопроектів. Пропонується установити, що cуб’єкт права законодавчої ініціативи може внести не більше однієї пропозиції або поправки до кожної статті або пункту (підпункту пункту) законопроекту та не більше однієї пропозиції щодо структурних частин законопроекту.

Ініціатива є доволі дискусійною в своєму формалізмі, адже ніщо не заважає замість двох невеликих правок подати просто альтернативну редакцію усієї статті. Обмеження ж щодо пропозицій до структурних частин є ще більш дискусійним і загалом не сприятимуть покращенню якості законодавчого процесу.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

 

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і ООС

 

Проект 3365 від 21.04.2020 (Требушкін Р. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання статусу внутрішньо переміщених осіб).

Головна ініціатива полягає у такому: у разі скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, особа втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.

Проект загалом є дещо дискусійним і має щонайменше містити застереження на випадок можливих бюрократичних перепон формального характеру.

Проект відкликаний 16.12.2020.

 

Права громадян та громадських об’єднань

 

Проект 3387 від 24.04.2020 (Лубінець Д. В., Горбенко Р. О. + 7) про надання захисту іноземцям та особам без громадянства.

Метою проекту проголошено: врегулювання законодавства у сфері надання захисту іноземцям та особам без громадянства шляхом імплементації спеціальних норм законодавства Європейського Союзу до законодавства України, а також усунення прогалин у національному законодавстві, пов’язаних із наданням особам притулку в Україні. Проектом передбачається прийняття нового Закону України, визнати таким, що втратив чинність Закон України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту» та внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Законів України: «Про зайнятість населення», «Про судовий збір», «Про без оплатну правову допомогу» та ін. Згідно з пояснювальною запискою у проекті пропонується удосконалити та розширити понятійно-категоріальний апарат законодавства у сфері надання захисту іноземцям та особам без громадянства; встановити порядок прийому заяв про захист осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення, пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства; удосконалити порядок прийому заяв про захист на державному кордоні України; встановити форми процедури про надання захисту (загальна та прискорена); встановити процедурні стандарти, пов’язані з проведенням індивідуальних співбесід із шукачами захисту, доказуванням та оцінкою заяв про захист, конфіденційністю під час проведення процедури надання захисту; урегулювати питання звільнення шукачів захисту від кримінальної та адміністративної відповідальності; усунути законодавчі прогалини, що стосуються звернення іноземців та осіб без громадянства із повторною заявою про захист, перереєстрацією осіб, яким надано захисту, переведенням особових справ шукачів захисту; регламентувати поняття переслідування та серйозної шкоди, що є одним із основоположних питань під час проведення процедури надання захисту іноземцям та особам без громадянства; визначити порядок інтеграції осіб, яким надано захист; визначити порядок та підстави надання притулку в Україні, порядок його припинення та статус осіб, яким надано притулок; посилити соціальні гарантії шукачам захисту, зокрема їхнього права на охорону здоров’я тощо.

Проект видається занадто великим за обсягом для докладного аналізу його положень. Утім, маємо звернути увагу, що ГНЕУ відзначило юридичну невизначеність і навіть сумнівність багатьох пропозицій. Зокрема, доволі сумнівним видається обмеження у пункті 17 частини першої статті 47 проекту права шукачів захисту на реєстрацію шлюбу.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Соціальний захист та пільги

 

Проект 3391 від 24.04.2020 (Третьякова Г. М., Верещук І. А. + 23) про внесення змін до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (щодо забезпечення державного фінансування утримання дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, незалежно від форми власності закладу, в якому вони перебувають).

Проект у повній відповідності до своєї назви передбачає таке: «Витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім’ях опікунів, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, у закладах незалежно від форм власності фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів міст Києва та Севастополя, інших джерел, не заборонених законодавством».

Проект видається занадто стислим. На нашу думку, він мав би містити механізми і умови надання такого фінансування. Однак натомість у Прикінцевих положеннях пропонується уповноважити уряд «розробити та впровадити механізм отримання з Державного бюджету України закладами недержавної форми власності фінансування витрат на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у таких закладах».

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Кримінальне і кримінальне процесуальне законодавство Кримінальна і адміністративна відповідальність

 

Проект 3372 від 21.04.2020 (Железняк Я. І., Цабаль В. В. + 7) про внесення змін до прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних зхлочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюлдження зброї масового знищення" (щодо відтермінування набрання ним чинності)..

Пропонується установити, що названий закон набирає чинності з 1 липня 2020 року. Наразі прикінцеві та перехідні положення передбачають різний час для різних приписів закону і ставлять набрання чинності у залежність від прийняття інших актів.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3316-1від 24.04.2020 (Волошин О. А.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї , позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти).

Альтернативний проекту 3316 від 09.04.2020 (Василевська-Смаглюк О. М.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо протидії злочинам на ґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності) (див. Огляд № 36).

Проект виходить з цілковито інших міркувань і лише формально є альтернативним основному проекту. Він визначає обтяжуючою обставиною вчинення злочину на ґрунті нетерпимості до інституту сім’ї або сімейних цінностей. Подібно до основного проекту така обставина додається до диспозицій ряду статей. Крім того, кодекс пропонується доповнити новою статтею 161-1 «Публічні заклики та/або пропаганда відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти».

Окрім використання доволі сумнівних формулювань, проект видається цілковито непродуманим з технічної точки зору. Так, будь-який злочин на побутовому тлі може кваліфікуватися саме як вчинений на ґрунті нетерпимості до інституту сім’ї або сімейних цінностей. Водночас проект не містить визначення того, що є сімейними цінностями в контексті кримінального права. Приписи статті 161-1 є ще більш неконкретними і оціночними. У пропонованій редакції проект видається цілковито неприпустимим.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3316-2 від 24.04.2020 (Булах Л. В., Лубінець Д. В. + 9) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо впорядкування відповідальності за злочини, скоєні з мотивів нетерпимості).

Альтернативний наведеним вище.

Передбачає інший підхід до зазначеної проблеми. Пропонується доповнити кодекс таким визначенням: У цьому Кодексі під нетерпимістю слід розуміти засноване на упередженнях, забобонах, стереотипних поглядах, ірраціональному страху чи огиді відкрите негативне ставлення до людей (соціальної групи) за дійсною чи уявною ознакою (ознаками) раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, національності, етнічного, соціального або іноземного походження, віку, стану здоров’я, інвалідності, сімейного та майнового стану, сімейних прав та обов’язків, місця проживання, мови, роду занять або за іншими ознаками приналежності до певної соціальної групи. Відповідно, усі чинні конструкції на кшталт «злочин на ґрунті расової, національної, релігійної ворожнечі чи розбрату або на ґрунті статевої приналежності» пропонується замінити на «злочин з мотивів нетерпимості».

Порівняно з попередніми цей проект видається продуманішим і досконалішим. Втім, за пропонованої дефініції нетерпимості цілком можливі помітні ускладнення у частині кваліфікації протиправних діянь. Проте сама ідея має право на життя.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3390 від 24.04.2020 (Костюк Д. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності у сфері поводження з відходами).

Проект дуже короткий і передбачає збільшення розміру штрафів у санкціях статей 52 «Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель», 82 «Порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення» та 152 «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів» Кодексу України про адміністративні правопорушення та у частині першій статті 239 «Забруднення або псування земель» Кримінального кодексу України.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного, але з пропозицією профільного парламентського Комітету  з питань правоохоронної діяльності відхилити його на користь альтернативного проекту.

 

Судочинство і адвокатура

 

Проект 3375 від 22.04.2020 (Монастирський Д. А., Мамка Г. М. + 10) про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень».

Йдеться насамперед про уточнення термінології: у частині першій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» слова «злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаний» та «злочин, вчинений з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаний» замінити словами «кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане».

Проект 03.11.2020 прийнято за основу та в цілому і невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3381 від 23.04.2020 (Макаров О. А., Бобровська С. А. + 16) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо встановлення відповідальності за невиконання законних вимог депутата місцевої ради).

Проект повторює по суті ініціативу давнішнього відкликаного проекту 3709 від 23.12.2015 (Міщенко С. Г.) про внесення зміни до статті 188-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо адміністративної відповідальності за невиконання законних вимог депутата місцевої ради (див. Бюлетень № 54). Однак замість поширити на депутата місцевої ради положення статті 188-19 «Невиконання законних вимог народного депутата України, Рахункової палати, члена Рахункової палати» пропонується викласти ті ж самі положення в окремій новій статті 188-56 «Невиконання законних вимог депутата місцевої ради».

Проект 03.12.2020 прийнятий у першому читанні.

Проект 3386 від 24.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо скорочення строків розгляду судом справ, пов’язаних із захистом прав дітей, та вдосконалення порядку розгляду справ окремого провадження).

Проект містить дві групи змін. Перша передбачає скасування ряду приписів статей 34 «Склад суду» та «Окреме провадження», спрямованих на ліквідацію колегій у складі одного судді і двох присяжних. Друга стосується визначення строків: «Підготовче провадження у справах про позбавлення батьківських прав та про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав має бути проведене протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі», «Суд має розпочати розгляд справи про позбавлення батьківських прав та про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав по суті не пізніше наступного дня з дня закінчення строку, передбаченого частиною четвертою статті 189 цього Кодексу» та «Суд розглядає справу про усиновлення дитини протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі».

Особливо дискусійною видається перша група змін. У пояснювальній записці визначено такі причини: за результатами проведеного Міністерством юстиції України моніторингу впровадження та аналізу ефективності, зокрема норм ЦПК, було встановлено наявність проблем при залученні присяжних до розгляду таких категорій справ як: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу та запропоновано виключити норми щодо участі присяжних у таких категоріях справ, оскільки такі справи розглядаються виключно на підставі передбачених законом доказів (медичних висновків, висновків органу опіки та піклування, показів свідків тощо). При цьому питання громадського та публічного контролю за судом взагалі не порушується.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

 

Охорона здоров’я

 

Проект 3369 від 21.04.2020 (Мотовиловець А. В., Дубнов А. В.) про внесення змін до Митного кодексу України (щодо звільнення від оподаткування незареєстрованих лікарських засобів для індивідуального використання громадянами).

Метою проекту проголошено зниження вартості закупівлі за кордоном незареєстрованих в Україні лікарських засобів для індивідуального використання громадянами. Його прийняття дасть змогу заощадити кошти пацієнтів та їх родин, які не можуть бути забезпечені такими ліками за державний кошт, тобто розширити доступ громадян до необхідного їм лікування.

Зміст короткого проекту повністю вичерпується його назвою. ГНЕУ загалом підтримало проект, але запропонувало уточнити, що від оподаткування митом звільняються незареєстровані лікарські засоби, у тому числі, лікарські засоби для лікування рідкісних (орфанних) захворювань, які ввозяться на митну територію України для індивідуального використання громадянами відповідно до Закону України «Про лікарські засоби».

Проект 15.07.2020 відкликаний.

Проект 3370 від 21.04.2020 (Мотовиловець А. В., Дубнов А. В.) про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування незареєстрованих лікарських засобів для індивідуального використання громадянами.

Проект пропонує звільнити від оподаткування операції з ввезення на митну територію України незареєстрованих лікарських засобів для індивідуального використання громадянами, відповідно до Закону України «Про лікарські засоби», якi перемiщуються в ручнiй поклажi та/або в супроводжуваному, несупроводжуваному багажі громадянина або надходять на адресу фізичних осіб в міжнародних поштових та експрес-відправленнях в обсягах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Фактично становить єдиний пакет з попереднім проектом.

Проект 15.07.2020 відкликаний.

Проект 3382 від 23.04.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо здешевлення лікарських засобів та медичних виробів для населення).

Пропонується скасувати 7-відсоткову ставку мита і визначити, що звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Проект опрацьовується в профільному парламентському Комітеті.

 

Карантинні заходи та регулювання інших питань пов’язаних із протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

 

Проект 3366 від 21.04.2020 (Требушкін Р. В.) про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення».

Проект містить два уточнення. Так, положення статті 47-1 «Допомога по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України», пропонується поширити і на суб’єктів мікропідприємництва. Водночас передбачається дещо уточнити строки для звернення за допомогою: роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю не пізніше 30 календарних днів з дня відновлення виробництва.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду, як такий, що втратив актуальність через зміни до законодавства.

Проект постанови 3368 від 21.04.2020 (Мінько С. А., Батенко Т. І. + 11) про невідкладні заходи щодо забезпечення соціальних гарантій для медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Метою проекту постанови проголошено забезпечення соціальних гарантій для медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), шляхом запровадження обов’язкового державного страхування на випадок інфікування коронавірусною інфекцією (COVID-19) за рахунок коштів Державного бюджету України. Пропонується доручити Кабінету Міністрів України у дводенний строк з дня прийняття Постанови встановити порядок обов’язкового державного страхування медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), на випадок інфікування коронавірусною інфекцією (COVID-19) за рахунок коштів Державного бюджету України, із виплатою страхової суми якщо у наслідок інфікування коронавірусною інфекцією (COVID-19) особа: померла (у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму), отримала інвалідність (250- ‒ 400-кратного прожиткового мінімуму, залежно від групи інвалідності), або тимчасово втратила працездатність (0,3 прожиткового мінімуму за кожну добу).

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду як такий, що втратив актуальність через прийняття законопроекту 3376-1 від 05.05.2020.

Проект 3376 від 22.04.2020 (Порошенко П. О., Герасимов О. В. + 10) про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (щодо визначення розмірів обов’язкового державного страхування працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб).

Спрямований на вирішення питання поставленого у попередньому проекті. Змінами до статті 39 «Заходи правового і соціального захисту медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб» названого закону пропонується установити, що держава забезпечує страхові виплати у таких випадках та в таких розмірах: у разі інфікування працівника – у 100-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року; у разі смерті працівника – у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Визначається у проекті і порядок виплат.

Замість названого проекту 07.05.2020 було прийнято альтернативний проект 3376-1 від 05.05.2020.

Проект 3374 від 22.04.2020 (Костін А. Є.) про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України (щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Проект відкликаний у день внесення 22.04.2020, але вже наступного дня за участі того ж суб’єкту законодавчої ініціативи поданий подібний проект, що наведено нижче.

Проект 3383 від 23.04.2020 (Дирдін М. Є., Коствн А. Є. + 7) про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України (щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Проектом передбачається перегляд однакових приписів у трьох названих кодексах і приведення їх до такої єдиної схеми: Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює строки, встановлені у статтях … [тут у проекті вміщено перелік статей, свій для кожного з кодексів – авт. .огл.] …, а також продовжує процесуальні строки, які встановлені законом чи судом, на строк дії карантину.

У пояснювальній записці міститься така аргументація на користь названої ініціативи: прикінцеві положення названих кодексів передбачають автоматичне продовження процесуальних строків на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Проте, автоматичне продовження строків однієї стадії призводить до того, що суд не може перейти до наступної стадії. Наприклад, через автоматичне продовження строку апеляційного оскарження рішення суду не набиратимуть законної сили. При цьому не важливо, чи подана апеляційна скарга в такій справі. Це повністю позбавляє суд та учасників справи змоги будь-яким чином впливати на можливість розгляду справи.

Проект 18.06.2020 прийнятий як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3377 від 22.04.2020 (Ткаченко О. В., Кравчук Є. М. + 18) про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Метою проекту проголошені актуалізація та вдосконалення правових відносин у багатьох сферах життєдіяльності, які зазнали змін у зв’язку із поширенням коронавірусу COVID-19. Передбачається внесення змін до Цивільного кодексу України, Законів України: «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про культуру» та ін. Зміни є доволі різнобічними, короткий їх перелік у пояснювальній записці займає понад п’ять сторінок, а тому їх належний аналіз у рамках цього короткого огляду не видається можливим.

Проект 16.06.2020 прийнятий як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3378 від 22.04.2020 (Кравчук Є. М., Потураєв М. Р. + 17) про внесення зміни до Бюджетного Кодексу України (щодо державної підтримки сфери культури у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Проект пов’язаний з попереднім, але має універсальний характер і не вичерпується часом карантинних заходів. Пропонується затвердити таке поняття як грант у Бюджетному кодексі: грант – фінансові ресурси, що надаються на безоплатній і безповоротній основі юридичним особам у сфері культури незалежно від форми власності, фізичним особам, фізичним особам-підприємцям та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність у сфері культури для реалізації проекту. Також пропонується визначити, що захищеними видатками бюджету визначаються видатки загального фонду на: оплату праці працівників закладів культури, що отримують фінансову підтримку з державного бюджету, а також заходи з охорони культурної спадщини (облік, запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об’єктів культурної спадщини).

Якщо необхідність віднесення до захищених видатків на здійснення заходів з охорони культурної спадщини, то інші ініціативи є доволі не безспірними. Особливо дивним є підхід до визначення терміна «грант», який аж ніяк не можна пов’язувати виключно з культурою.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3379 від 22.04.2020 (Кравчук Є. М., Потураєв М. Р. + 17) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо державної підтримки культури, малого бізнесу та креативних індустрій у зв’язку з дією заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Проект пов’язаний із попередніми. Метою проекту проголошено актуалізація та вдосконалення правових відносин у багатьох сферах життєдіяльності, які зазнали змін у зв’язку із поширенням коронавірусу COVID-19. У відповідності до мети проект містить чимало різносторонніх ініціатив, як пов’язаних безпосередньо із карантинними заходами, так і універсального характеру. Багато уваги присвячено проблемі надання грантів закладам і установам культури. Втім, пропонується чимало інших змін, пов’язаних переважно зі скасуванням чи обмеженням податкового і митного навантаження. Зокрема, звільняється від оподаткування прибуток, отриманий з 1 квітня по 30 червня 2020 року, з  1 липня по 30 вересня 2020 року, з 1 жовтня по 31 грудня 2020 року включно, туристичними операторами, туристичними агентствами (агентами), туристичними гідами, а також суб’єктами господарювання, що надають послуги з тимчасового розміщування (проживання), суб’єктами господарювання, які провадять основну економічну діяльність за видами, що належать до креативних індустрій, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Також пропонується запровадити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок суб’єктів господарювання, які провадять основну економічну діяльність, яка належить до креативних індустрій відповідно до вимог законодавства, на період з 18 березня по 31 грудня 2020 року тощо.

Проект дуже неоднозначний, насичений змінами, натомість пояснювальна записка є дуже загальною і більшість ініціатив не висвітлює належним чином.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3380 від 23.04.2020 (Стефанишина О. А., Рудик К. О. + 23) про внесення змін до деяких законів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров’я України протидіяти поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.

Насичений проект, спрямований на підвищення спроможності системи охорони здоров’я України стримувати поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) та забезпечувати належне лікування пацієнтів. Окрім цього, проект закону спрямований на поліпшення умов роботи для відповідного медичного персоналу. Проектом передбачається внесення змін до «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» і «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Серед ініціатив слід назвати таку: До виконання заходів, пов’язаних із протидією поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19), у закладах охорони здоров’я та інших закладах, установах, пунктах, організаціях, які здійснюють відповідну діяльність, на волонтерських засадах можуть залучатися лікарі-інтерни, а також лікарі-спеціалісти без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії в порядку та з урахуванням обмежень щодо такого залучення, які встановлюються рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я. Підвищується розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності для медичних працівників, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій. Також змінами до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначається порядок проведення тестування.

Проект 07.05.2020 прийнятий за основу та в цілому як закон і невдовзі підписаний Президентом України.

Проект Постанови 3385 від 23.04.2020 (Тимошенко Ю. В., Івченко В. Є., Кириленко І. Г.) про невідкладні заходи із забезпечення продовольчої безпеки держави в умовах поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) та розгортання економічної кризи. 27.04.2020 подано доопрацьовану редакцію, яка розглядається далі.

Типовий проект такого типу, який покладає завдання на Уряд України невідкладно здійснити перерахунок номенклатури продуктових матеріальних цінностей державного резерву, норм їх накопичення, в тому числі незнижуваного запасу, з приведенням його у відповідність до потреби мінімального споживчого кошику населення; невідкладно, з метою поповнення державного матеріального резерву, забезпечити закупівлю у вітчизняних товаровиробників продовольчої продукції згідно з переліком доданим до проекту; у двотижневий термін прийняти нормативно-правові акти, спрямовані на запровадження тимчасового обмеження експорту продукції продовольчої групи згідно з номенклатурою до фактичного приведення обсягів їх накопичення в державному матеріальному резерві; у місячний термін розробити Порядок доведення державного замовлення підприємствам-виробникам продовольчої продукції згідно з номенклатурою для закладення її до державного резерву України тощо.

Проект  02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3306-1 від 24.03.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.) про внесення змін до деяких законів України (щодо соціальної підтримки деяких категорій осіб під час запровадження карантину або надзвичайної ситуації природного характеру).

Альтернативний проекту 3306 від 06.04.2020 (Мінько С. А., Вацак Г. А., Колихаєв І. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на соціальну підтримку деяких категорій осіб під час запровадження карантину (див. Огляд № 36).

Пропонується статтю 18 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», статтю 18 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» та Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнити близькими за змістом приписами щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення на території України карантину або введення режиму медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня.

Проект 27.08.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3388 від 24.04.2020 (Буймістер Л. А.) про внесення змін до розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» (щодо подолання кризового стану розрахунків внаслідок коронавірусної хвороби (COVID-2019)).

Пропонується названий розділ доповнити пунктом 25 такого змісту: З метою подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19),  встановити, що положення статті 43 цього Закону застосовуються з урахуванням таких особливостей: отримані станом на 1 травня 2020 року оператором системи передачі доходи від розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину, можуть спрямовуватися оператором системи передачі в межах покладених на нього спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу із збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел виключно гарантованому покупцю  для наступного погашення боргів за виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, що виникли станом на 1 травня 2020 року. Залишок коштів після  погашення боргів за виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом спрямовується гарантованим покупцем  на оплату  електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Не до кінця зрозуміло, як такі ініціативи пов’язані саме з карантинними заходами. Крім того, проект є доволі дискусійним і з точки зору корупційних ризиків і з точки зору економічної доцільності. Також частково проект стосується питань, які охоплює проект 3364, див. нижче.

Проект 13.08.2020 відкликаний.

Проект 3392 від 24.04.2020 (Грищенко Т. М.) про внесення змін до статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо проведення процедур закупівель в умовах загрози виникнення надзвичайної ситуації).

Пропонується установити, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником у разі виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, пов’язаних з негайною ліквідацією загрози чи наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендера. Відповідно, щодо таких обставин встановлюються такі спеціальні строки: замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше ніж через 2 дні; переговорна процедура закупівлі скасовується замовником у разі непідписання договору про закупівлю у п’ятиденний строк.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Господарська діяльність та ринковий нагляд

 

Проект 3364 від 21.04.2020 (Герус А. М., Семінський О. В., Жупанін А. В., Горобець О. С.) про внесення змін до деяких законів України (щодо врегулювання кризи неплатежів на ринку електричної енергії та питання сертифікації оператора системи передачі).

Проектом вносяться зміни до Господарського кодексу України та законів України: «Про ринок електричної енергії», «Про управління об’єктами державної власності» та «Про Кабінет Міністрів України». Ключові положення стосуються запровадження моделі відокремлення ISO на ринку електроенергії, тобто створення відокремлених і незалежних операторів системи передачі. Такі оператори визначаються як суб’єкт господарювання, власником корпоративних прав якого є виключно держава чи суб’єкт господарювання, 100 відсотків корпоративних прав якого належать державі, якому на підставі рішення суб’єкта управління та відповідної угоди передано на праві господарського відання об’єкти державної власності, що використовуються для провадження діяльності з передачі електричної енергії. Відповідно, Закон України «Про ринок електричної енергії» пропонується доповнити статтями: 36-1 «Особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора системи передачі (модель відокремлення ISO)», 36-2 «Обов’язки оператора системи передачі  та власника системи передачі відповідно до моделі відокремлення ISO», 36-3 «Незалежність власника системи передачі» та 36-4 «Програма відповідності та контролер». Також вносяться значні зміни до Прикінцевих і перехідних положень названого закону в частині вимог до розподілу і виплат прибутку відокремлених і незалежних операторів системи передачі.

Загалом проект є вкрай бюрократизованим та видається дуже дискусійним з точки зору корупційних ризиків, адже не лише створюються додаткові державні управляючі структури, а й посилюється компетенція державних контролюючих органів.

Проект врахований при підготовці профільним комітетом доопрацьованого проекту на основі альтернативного проекту 3364-1 від 30.04.2020. Цей доопрацьований проект 3364-1-д від 01.02.2021 був прийнятий як закон 15.04.2021.

Проект 3305-1 від 23.04.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.) про внесення зміни до статті 193 Податкового кодексу України (щодо здешевлення соціально значущих продовольчих товарів).

Альтернативний проекту 3305 від 06.04.2020 (Мінько С. А., Батенко Т. І., + 4) про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості продуктів харчування (див. Огляд № 36).

Повторює загальне спрямування основного проекту, але пропонує скасувати оподаткування для «постачання на митній території України та ввезення на митну територію України соціально значущих продовольчих товарів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України».

Проект опрацьовується в Комітеті.

 

Інші питання

 

Проект 3367 від 21.04.2020 (Требушкін Р. В.) про внесення змін до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (щодо порядку встановлення результатів голосування на зборах об’єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Проект зводиться до пропозиції скасувати вимогу про те, що мають схвально проголосувати більше половини загальної кількості усіх співвласників у випадках прийняття рішень: про створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку; про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд. Пропонується приймати такі рішення простою більшістю голосів, що звісно полегшує такі процедури, але є дуже небезпечним в частині дискримінації прав інших співвласників.

Проект відкликаний 16.12.2020.

Проект 3371 від 21.04.2020 (Качура О. А., Білозір Л. М., Кучер М. І.+35) про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо недопущення закриття та забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів)). 26.05.2020 подано доопрацьовану редакцію на заміну, яка далі і розглядається.

Метою проекту проголошено забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів). Пропонується скасувати пункт 8 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» такого змісту: 8) з 2020 року санаторні школи (санаторні школи-інтернати) припиняють набір учнів до 1-9 класів. Засновники санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом мають змінити тип таких закладів освіти на ліцеї з обов’язковим збереженням у їх складі пансіонів. З 1 вересня 2024 року такі ліцеї забезпечують здобуття виключно профільної середньої освіти. Інші зміни стосуються відновлення порядку набору і терміну перебування учнів у таких закладах.

На превеликий жаль, пояснювальна записка до проекту є дуже загальною і не містить належної аргументації щодо актуальності збереження існування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів).

Проект знятий з розгляду у зв’язку з прийняттям 13.07.2020 як закон проекту 3719 від 23.06.2020, який врегульовує названі питання.

Проект 3311-1 від 24.04.2020 (Королевська Н. Ю., Солод Ю. В.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо державної підтримки осіб, що постраждали внаслідок епідемії коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Формально альтернативний проекту 3311 від 07.04.2020 (Василевська-Смаглюк О. М.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо державної підтримки осіб, що постраждали внаслідок епідемії коронавірусної хвороби (COVID-19)) (див. Огляд № 36).

Проект частково повторює основний, але основна його увага приділена запровадженню прогресивної шкали оподаткування доходів від 10 до 35 відсотків. Також пропонується установити, що мінімальний неоподатковуваний дохід становить суму у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Ініціативи цікаві, але вони загалом не відповідають назві проекту. Крім того, такі глобальні зміни не можна запроваджувати без належних уточнень, визначення процедур і перехідного періоду тощо.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3389 від 24.04.2020 (Брагар Є. В., Штепа С. С., Чорний Д. С.+1) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо спрощення умов ввезення на митну територію України транспортних засобів).

Метою проекту проголошено поступова заміна чинної несправедливої та дискримінаційної системи оподаткування акцизним податком транспортних засобів та створення передумов для комплексного вирішення питання доступності для українців як нового, так й недорогого, але якісного вживаного транспорту шляхом ліквідації дисбалансу у встановлених процедурах розрахунку ставок акцизного податку в залежності від віку транспортних засобів та застосовування відповідних коефіцієнтів. Пропонується на 180 днів запровадити пільговий порядок розрахунку ставки ввізного мита на ряд транспортних засобів.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися