MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Політв’язень Олексій Чирній – на українській території

07.05.2021   
ХПГ-інформ
Олексій Чирній вважається четвертим фігурантом «справи Сенцова». Щойно звільнивши після семи років ув’язнення, російська влада депортувала його, не дозволивши навіть поспілкуватися з батьками.

Сьогодні політв’язня Олексія Чирнія звільнили з виправної колонії суворого режиму №15, що у місті Батайську Ростовської області, та терміново етапували до російсько-українського кордону для примусової депортації з території Росії. З батьками, які приїхали з тимчасово окупованого Криму зустрічати сина, Олексію поспілкуватися не дозволили. Про це повідомляє Омбудсман Людмила Денісова

Олексій Чирній –  сторик, колишній викладач Сімферопольського інституту культури. Після окупації Криму Росією чоловік відмовився від громадянства РФ, таким чином підтвердуючи своє українське громадянство. 

9 травня 2014 року його затримали російські силовики й тримали у повній ізоляції. Тільки у липні стало відомо, що його примусово лікували в Державному науковому центрі соціальної та судової психіатрії імені В.П. Сербського. У серпні Олексія перевели до психіатричного відділення Бутирської тюрми.

Майже рік до нього не допускали українського консула, адже після затримання його оголосили громадянином Росії.

Чирнія вважають одним з чотирьох фігурантів так званої «справи Сенцова» (разом з Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком, Геннадієм Афанасьєвим). Під час затримання його катували і вибили неправдиві покази проти Олега Сенцова. Самого Олексія звинуватили в участі у «терористичному угрупованні», у «терористичних діяннях», пов'язаних із підпалом офісу партії «Єдина Росія», а також у підготовці підриву пам'ятнику Леніна та меморіалу «Вічний вогонь» у Сімферополі. На відміну від Сенцова та Кольченка, Олексій визнав свою провину на суді (як і Геннадій Афанасьєв), хоча не погодився з кваліфікацією своїх дій як «терористичних».

21 квітня 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Чирнія до 7 років ув'язнення суворого режиму за звинуваченням у підготовці терактів у Криму. Терористичне угрупування було вигаданим, його сфальсифікувала ФСБ.  У 2016 році Чирнія етапували в Магаданську область, однак, потім повернули в Ростовську область.

У грудні 2019 року Міністерство юстиції РФ ухвалило розпорядження про небажаність перебування Чирнія в РФ. Наступного року Управління з питань міграції МВС РФ у Ростовській області винесло рішення про його депортацію. 

 Поділитися