MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Португальських міграційників засудили за вбивство українця

11.05.2021   
ХПГ-інформ
Трьох інспекторів міграційної служби Португалії засудили до трьох та семи років ув'язнення. Минулого року вони жорстоко побили Ігора Гоменюка в аеропорту Лісабону.

Трьох інспекторів португальської Служби у справах іноземців і кордонів (SEF) засудили до трьох та семи років ув'язнення. Минулого року вони жорстоко побили Ігора Гоменюка в аеропорту Лісабону. Чоловік невдовзі помер. Без батька залишилося двоє дітей.

42-річний  громадянин України прилетів до Португалії 10 березня 2020 року – працювати. В аеропорту його затримали  співробітники Служби у справах іноземців і кордонів (SEF). Наступного дня SEF повідомила посольство України у Португалії про заборону на в'їзд громадянину Україну Ігору Гуменюку. Причина – чоловік не зміг підтвердити заявлену мету поїздки, тому його мали найближчим авіарейсом повернути до Стамбула, звідки той прибув до Лісабона. Тим часом Ігор перебував у центрі тимчасового тримання мігрантів. Утім, на літак його так і не посадили: 12 березня у посольстві довідалися про смерть українця. 

Голова Спілки українців Португалії Павло Садоха тоді розповів подробиці трагедії на свойї фейсбук-сторінці: «В аеропорту Лісабону йому було відмовлено у в’їзді до Португалії з незрозумілих поки що причин. Після його вимог пояснити ситуацію йому надягнули наручники і проти нього була застосована фізична сила. В такому стані (наручниках), його залишили одного в кімнаті, де з ним стався приступ епілепсії, в результаті чого наступила смерть».

Спочатку повідомлялося, що причиною смерті був напад епілепсії. А зв’язаний він був, бо «виявляв ознаки схвильованості», тож його довелося знерухомити. Але судмедексперти знайшли на тілі постраждалого численні сліди побиття. 31 березня за підозрою в убивстві  поліція затримала трьох інспекторів Служби у справах іноземців і кордонів (SEF) – Дуарте Лажею, Бруно Совсу та Луїза Сілву.

Як повідомляє Радіо Свобода, в суді лікар, що оглядав тіло загиблого, засвідчив: Гоменюк помер, бо не міг дихати, адже його – побитого, зі зламаними ребрами, скутими за спиною руками та зв’язаними ногами, – залишили лежати на підлозі обличчям вниз. 

Справа набула широкого розголосу. Правозахисники наполягали: цей трагічний випадок лише верхівка айсбергу, проблема жорстокого поводження з мігрантами у SEF є системною. Зокрема керівник португальського відділення Amnesty International Педру Нету заявляв, що «злочин, скоєний проти громадянина України, не був поодиноким випадком». У грудні голова португальської прикордонної служби Кріштіна Ґатойнш залишила свою посаду. Міністр внутрішніх справ Португалії Едурдо Кабріта звітував про хід розслідування перед парламентом.

10 травня португальський суд визнав трьох інспекторів винними у ненавмисному вбивстві та присудив двом міграційникам  дев'ять років ув’язнення, одному – сім. Захист обвинувачених буде подавати апеляцію. Родина загиблого – теж. Вимагатимуть більш суворого покарання за такий тяжкий злочин. 

У коментарі агенству Рейтерс адвокат удови Гоменюка Жозе Ґашпар Швальбах заявив, що провів багато справ проти Служби у справах іноземців і кордонів  і що його мета – «ліквідувати цю службу і змінити законодавство».


Головне зображення: Alexandre Rotenberg, Shutterstock

 

 Поділитися