20 травня – головне за день
• 55 мільйонів внутрішньо переміщених осіб зафіксували у світі минулого року, повідомляє Німецька хвиля із посиланням на спільний звіт Центру моніторингу внутрішнього переміщення та Норвезької ради у справах біженців. Це рекордно висока кількість ВПО. Більшість із них – 40,5 мільйона людей – вимушені були залишити домівку саме у 2020 році. Причиною цього стали стихійні лиха та спалахи насильства.
• «Де Юлія Чернявська?» – питають журналісти білоруського бюро Радіо Свобода. Удова засновника заблокованого вчора незалежного видання Tut.by Юрія Зісера, відома письменниця та культурологиня зникла. Востаннє її бачили під конвоєм у приймальному віддленні лікарні. Від госпіталізації вона буцімто відмовилася. Що було далі – невідомо. «Всі, хто бачив маму протягом останньої доби, на зв’язок не виходять. Очевидно, щось підписали й не мають права надавати жодних деталей і дуже залякані, бо крім “з мамою все гаразд” жодної інформації мені або бабусі не надходило», – написала на своїй Фейсбук-сторінці її дочка Євгенія. Можливо, хвору жінку правоохоронці «утримують як заручника», щоб чинити тиск на редакцію, вважає жінка.
• Дитина втекла від батька, а протокол склали на матір. Про восьмирічного хлопчика, який без дорослих вештався у метро, розповіли в Київський поліції. «Ми з’ясували, що жінка залишила сина з молодшою донькою та з батьком вдома, а сама пішла по справах. Хлопчик самостійно вийшов з квартири та пішов її шукати. Правоохоронці повернули хлопчика мамі, наразі з ним все добре», – розповів поліцейський, який знайшов дитину. Ювенальні поліцейські провели профілактичну бесіду з матір’ю та склали відносно неї адміністративний протокол за невиконання батьківських обов’язків. Мережу сколихнула така несправедливість: адже за помилку чоловіка покарали жінку. Омбудсман Людмила Денісова заявила: «На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини (стаття 12 Закону України «Про охорону дитинства»). Через це звернулася до заступника Голови Національної поліції України – начальника Головного управління Національної поліції у м. Києві Андрія Крищенка з вимогою об’єктивно визначати суб’єкт адміністративного правопорушення під час складання адміністративного протоколу за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей)».
• Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт про воєнних злочинців (№2689). Він має узгодити українське законодавство із положеннями міжнародного кримінального та гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за злочини проти людяності та воєнні злочини. Законом передбачена кримінальна відповідальність для військових командирів, осіб, що фактично діють як командири та інших начальників за будь-який злочин вчинений їх підлеглою особою якщо вони достовірно знали (свідомо припускали) або повинні були і могли знати про вчинення/намір вчинити такий злочин тощо. Документ запроваджує принцип універсальної юрисдикції щодо агресії, геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Це означає, що винні в таких злочинах будуть притягнуті до відповідальності, незважаючи на їхнє громадянство, місце проживання, місце скоєння злочину тощо.
Головне фото: Fishman64, Shutterstock