MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Звіт про моніторинговий візит до Державної установи «Бердянська виправна колонія (№ 77)»Моніторинговий візит до ДУ «Харківська виправна колонія № 43»Моніторинговий візит до ДУ «Покровська ВК № 17»38 місць несвободи за 4 місяці – висновки моніторів ХПГМоніторинговий візит до Снігурівської виправної колонії (№ 5) – спеціалізованої туберкульозної лікарніМоніторинговий візит до Дар’ївської виправної колонії № 10Моніторинговий візит до установи з невідомою назвоюМоніторинговий візит до Голопристанської виправної колонії № 7Моніторинговий візит до Північної виправної колонії № 90Моніторинговий візит до ДУ «Літинська виправна колонія № 123»Моніторинговий візит до ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)»Моніторинговий візит до Вінницької виправної колонії № 86Моніторинговий візит до ДУ «Диканівська виправна колонія № 12»Моніторинговий візит до Крижопільського виправного центру № 113Моніторинговий візит до ДУ «Вінницька установа виконання покарань № 1»Моніторинговий візит до ДУ «Ладижинська виправна колонія № 39»Моніторинговий візит до Могилів-Подільської виправної колонії № 114Моніторинговий візит до ДУ «Сокирянська виправна колонія (№ 67)»Моніторинговий візит до Дружелюбівського виправного центру № 1Моніторинговий візит до Вільнянської установи виконання покарань № 11

Моніторинговий візит до ДУ «Ладижинська виправна колонія № 39»

26.05.2021   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко
Одним із завдань візиту була перевірка заяви від засудженого, який скаржився на те, що його побив співробітник колонії.

І. Загальна інформація

19 травня 2021 року моніторингова група у складі члена громадської ради при Міністерстві юстиції України, представника ГО «Всеукраїнський антикорупційний альянс» Сергія Зуйкова та журналіста Інформаційного бюлетеню «Права людини» Харківської правозахисної групи Андрія Діденка  відвідали з повторним візитом Державну установу «Ладижинська  виправна колонія № 39». Попередній візит відбувся 05.11.2020 року.

Нагадаємо, ця колонія розташована в селищі Губник, біля міста Ладижин Вінницької області. Установа є виправною колонією максимального рівня безпеки для чоловіків, засуджених на певний строк, а також засуджених до довічного позбавлення волі.

На час візиту в колонії перебувало 257 осіб, розрахункова кількість спальних місць – 457, з них: локальні сектори – 398 місць, сектор ДПВ – 49 місць, звичайні житлові приміщення для засуджених до ДПВ – 10 місць. Кількість працюючих – 44, кількість осіб в ДІЗО – 1, ПКТ – 0; кількість осіб в ОК – 0; кількість осіб в медсанчастині – один хворий та двоє ізольованих після тривалих побачень; кількість засуджених за статтею 391 КК – 2; кількість засуджених, схильних до самогубства, – 20; кількість засуджених, схильних до членоушкодження, – 21; кількість, засуджених схильних до втечі, – 5; кількість засуджених злісних порушників режиму утримання – 52. За поточний рік в журналі тілесних ушкоджень записано 9 засуджених; кількість випадків застосування спецзасобів до засуджених – 6. Минулого року помер один засуджений, у 2021 році – також один. Матрац міняють для засуджених – 1 раз на п’ять років, постільну білизну – 1 раз на рік.

Після повідомлення чергового про візит без попереджень, відповідно до статті 24 КВК, монітори були запрошені в кабінет до начальника колонії полковника внутрішньої служби Сомика Юрія Григоровича. Після з’ясування мети візиту і формату відвідувань, монітори протягом години з 11:00 до 12:00 чекали, поки начальник установи отримає дозвіл від керівництва управління, про що моніторам було повідомлено. Вважаємо, що в порядку статті 24 КВК начальник установи не повинен чекати дозвіл на візит моніторів від керівництва управління, а приймати рішення відповідно власних повноважень.

Після отримання дозволу, на територію потрапили без перешкод. Дотримуючись усіх рекомендацій уряду щодо карантинних заходів при проходженні пропускного пункту, у моніторів перевірили температуру тіла та змусили заповнити анкети для відвідувачів щодо симптомів COVID-19.

Під час візиту монітори мали доступ до будь яких приміщень, документації, журналів, мали можливість спілкуватися з будь яким засудженим, крім конфіденційних зустрічей, мали змогу записати інтерв’ю з засудженим довічно в рамках проекту Боротьба за життя (khpg.org) «Історії свавільно засуджених».

На інформаційних стендах для засуджених в наявності інформація адрес центрів вторинної безоплатної правової допомоги.

ІІ.   Заява від засудженого

Одним із завдань візиту було перевірити достовірність заяви від засудженого О., спрямованої до начальника відділу поліції міста Київ, а також Харківської правозахисної групи, Громадської ради при Міністерстві юстиції України, Уповноваженого ВР з прав людини.

Засуджений О. в своїй заяві скаржився на побиття з боку начальника оперативного відділу Ковальчука Віктора Володимировича. По суті заяви 30.04.2021 року засуджений О. під час отримання посилки від рідних в кімнаті для отримання посилок (передач) (фото)  зробив зауваження Ковальчуку В.В. що останній був без маски, без рукавичок і не мав бейджа з зазначенням прізвища і посади. На що начальник оперативної частини, зі слів засудженого О., висловився нецензурною лайкою, переліз у вікно видачі посилок  (передач) і почав бити засудженого О., погрожувати, що він (начальник) його (засудженого) вб’є.  Після цього, розповів засуджений, офіцер забрав з посилки недозволені продукти харчування – 1 літрову банку салату, 1 банку варення, дві пачки томатної пасти. Акт вилучення не складався. Засуджений до медичної частини не звертався. Під час зустрічі з моніторами очевидних слідів  тілесних ушкоджень у засудженого О. не виявлено. Поспілкуватися з Ковальчуком В.В. також не вдалося, тому що відповідно до наказу начальника установи Сомика Ю.Г. від 23 квітня 2021 року надано майору внутрішньої служби Ковальчуку Віктору Володимировичу, начальнику оперативного відділу невикористану відпустку з 5 травня по 18 червня 2021 року.

З’ясувати достовірність інформації не є можливим через відсутність відеоспостереження в кімнаті видачі посилок (передач), а також відсутність фіксації тілесних ушкоджень в медичній частині.

Представник моніторингової групи не зміг поспілкуватися з засудженим О. на його прохання конфіденційно, тому що персонал колонії відмовив у такій зустрічі з посиланням на заходи безпеки. Засуджений передав звернення на ім’я представника громадської ради, висловивши в ньому хвилювання за власну безпеку.

ІІІ.  Сектор максимального рівня безпеки

Монітори відвідали дільницю з поліпшеними умовами утримання, передбачену для засуджених які відбувають довічний термін покарання. Дільниця являє собою житлові приміщення, кімнату психологічного розвантаження, обладнану спеціальним вікном із затемненим склом, через яку психолог спостерігає за поведінкою засуджених.

Також є кімната для прийому їжі, санітарний вузол.

Хотілося б зазначити, що під час попереднього візиту ця дільниця була також готова для заселення. За поясненнями керівництва колонії необхідно дочекатися вказівки від керівництва управління. Сподіваємося, що під час наступного візиту ця дільниця працюватиме відповідним чином. Нагадаємо, що це вже друга в Україні дільниця відкритого типу для тримання засуджених довічно. Перша була відкрита в Роменській виправній колонії №56.

IV. Кухня/Їдальня

Приміщення кухні устатковане новою піччю для випічки хліба.

Зал для вживання їжі відремонтований, столи охайні. 

V. Медична частина

Зі слів начальника медичної частини штат укомплектований на 100 %.

На момент візиту у стаціонарі перебував один засуджений, який вже більше місяця чекає на етапування з підозрою на рак.

Начальник санчастини пояснив, що затримка з етапуванням полягає в тому, що перевезення засуджених здійснює національна гвардія, яка не підпорядковується пенітенціарній службі.

Начальник медичної частини продемонстрував апарат для дезінфекції.

Випадки захворювання на інфекцію COVID-19 серед засуджених не виявлено, серед співробітників колонії – 1 особа.

В установі вже тривалий час не працюють апарати флюорографії і рентген-апарат.

VIІ. ДІЗО/ПКТ

На момент візиту в секторі перебував один засуджений. В порушення Правил внутрішнього розпорядку ліжко було пристібнуте на замок.

Представник моніторингової групи запропонував співробітникам установи усунути порушення законодавства. Це прохання було проігнороване. Відповідно до ПВР, зі змінами в 2015 році пристібування на замок ліжка в ДІЗО не передбачено.

Рекомендації:

  1. Керівництву колонії самостійно приймати рішення про допуск моніторів на територію установи в рамках статті 24 КВК, не чекати дозволу з управління;
  2. Встановити відеоспостереження в кімнаті видачі посилок, передач;
  3. Забезпечити конфіденційні зустрічі засуджених з моніторами;
  4. Не зачиняти на замок ліжка в ДІЗО, ПКТ.
Проєкт «Сприяння здійсненню свободи від катувань та права в’язнів на медичну допомогу в Україні на основі міжнародних стандартів прав людини», фінансований Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися