MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 41 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 11.05.2020–15.05.2020

30.05.2021   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Загалом за цей тиждень зареєстровані 63 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 27 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій тощо.

Загалом за цей тиждень зареєстровані 63 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 27 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, діяльністю тимчасових слідчих комісій тощо.

Загальні засади, якими керуються автори огляду, див Вступні застереження до постійного моніторингу законопроектної діяльності Верховної Ради України ІХ скликання

Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 28.05.2021.

 

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і ООС

 

Проект 3462 від 12.05.2020 (Кузнєцов О. О., Ткаченко М. М. + 3) про внесення змін до Закону України «Про військово-цивільну адміністрацію» (щодо забезпечення повноважень відповідної ради, запропонованих Законом України «Про державно-приватне партнерство»).

Метою проекту проголошено надання повноважень відповідних рад військово-цивільним адміністраціям (далі – ВЦА) відповідно до Закону України «Про державно-приватне партнерство».

Проект передбачає доповнення частини першої статті 4 Закону України «Про військово-цивільну адміністрацію», яка містить перелік повноважень ВЦА, пунктом 29 такого змісту: участь у державно-приватному партнерстві шляхом здійснення повноважень відповідної сільської, селищної, міської ради, згідно із Законом України «Про державно-приватне партнерство». Також пропонується у пункті 4 частини третьої цієї статті додати повноваження ВЦА приймати рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об’єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії.

Втім, ГНЕУ висловило думку, що обґрунтованість та правомірність покладеного в основу проекту підходу щодо розширення повноважень ВЦА викликає сумніви, враховуючи передусім тимчасовий характер діяльності ВЦА.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Законотворчість, парламентаризм та діяльність Верховної Ради України

 

Проект 3415-1 від 12.05.2020 (Батенко Т. І., Констанкевич І. М.) про внесення змін до Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (щодо відновлення конституційних прав народних депутатів України як суб’єктів права законодавчої ініціативи).

Альтернативний проекту 3415 від 29.04.2020 (Фролов П. В., Арахамія Д. Г., Кулініч О. І.) про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо особливої процедури розгляду законопроектів у другому читанні) (див. Огляд № 39). Проектом передбачається скасувати процедуру розгляду законопроектів за особливою процедурою у другому читанні і виключити відповідну статтю 119-1 Регламенту.

Проект відхилений на користь основного проекту, який 20.05.2020 прийнятий у першому читанні.

 

Діяльність вищих органів виконавчої влади  та питання державної служби

 

Проект 3468 від 13.05.2020 (Кузьміних С. В.) про внесення змін до статті 11 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» (щодо Програми діяльності Кабінету Міністрів України).

Пропонується установити, що Програма діяльності Кабінету Міністрів України в обов’язковому порядку містить фінансово-економічне обґрунтування задекларованих програмних завдань Уряду на строк його повноважень та перелік проектів нормативно-правових актів, прийняття яких необхідно для реалізації таких завдань.

Проект 15.09.2020 включений до порядку денного.

Проект 3487 від 15.05.2020 (Володіна Д. А., Аллахвердієва І. В. + 35) про внесення змін до статті 11-3 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» (щодо вимог до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради).

Пропонується установити, що кандидатом на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, єдиним акціонером (учасником) якого є держава, може бути фізична особа, громадянин України, який досяг двадцяти одного року, проживає в Україні протягом п’яти останніх років та володіє державною мовою.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3489 від 15.05.2020 (Монастирський Д. А.) про внесення змін до статті 91 Закону України «Про державну службу».

Проект має «технічний» характер. Пропонується установити, що повноваження керівника державної служби у Державному бюро розслідувань здійснюють Директор Державного бюро розслідувань та директори територіальних управлінь Державного бюро розслідувань..

Проект 14.07.2020 прийнятий у першому читанні, але 04.02.2021 повернутий на повторне друге читання.

 

Соціальний захист та пільги

 

Проект 3467 від 13.05.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування засуджених до обмеження волі або позбавлення волі).

Метою проекту проголошено створення належних умов для організації залучення засуджених до обмеження волі або позбавлення волі до праці та зменшення фінансового навантаження на фонд оплати праці установ виконання покарань та підприємств Державної кримінально-виконавчої служби України.

Проектом передбачається внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими пропонується: 1) виокремити суб’єкти, що використовують працю засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, зокрема фізичних осіб – підприємців, в окрему категорію платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; 2) встановити для цих суб’єктів базу нарахування єдиного внеску як суму фактично нарахованої заробітної плати цим особам (сьогодні сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску); 3) забезпечити участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні зазначених категорій засуджених, які працюють за договорами цивільно-правового характеру.

Водночас ГНЕУ звернуло  увагу, що згідно з чиним законодавством  засуджені до обмеження волі залучаються, зокрема, до суспільно корисної оплачуваної праці на підприємствах, в установах чи організаціях усіх форм власності на договірній основі, а не лише на умовах договору цивільно-правового характеру. Водночас фізичні особи-підприємці не належать до суб’єктів, яким дозволено використовувати працю засуджених до обмеження волі.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3481 від 14.05.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 2) про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо дострокового призначення пенсій багатодітним матерям та особам, які втратили роботу до досягнення пенсійного віку).

Пропонується установити, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають також жінки, які народили трьох або чотирьох дітей та виховали їх до десятирічного віку, після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років, а також особи, трудовий договір з якими припинено або розірвано не більше, як за півтора року до досягнення пенсійного віку. При цьому достроково призначена пенсія за віком з останньої обставини працюючим особам не виплачується.

Проект 27.08.2020 повернуто суб’єкту ініціативи.

 

Судочинство і адвокатура

 

Проект 3460 від 12.05.2020 (Дирдін М. Є.) про внесення змін до Закону України «Про третейські суди» (щодо приведення норм Закону до вимог міжнародних правил арбітражу та чинного законодавства, підвищення прозорості діяльності третейських судів, розширення їх використання юридичними та фізичними особами).

Проект є близьким за спрямуванням та змістом окремих положень до проектів 3045 від 10.02.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України (щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду) (див. Огляд № 28); 3045-1 від 26.02.2020 (Кулініч О. І., Вельможний С. А. + 5) про внесення змін до деяких законів України (щодо вдосконалення порядку діяльності третейських судів та підвищення відповідальності третейських суддів з метою відновлення довіри до третейського розгляду) (Див. Огляд 30); 3411 від 29.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України  щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду (Див. Огляд 39).

Метою проекту проголошено приведення норм Закону України «Про третейські суди» до вимог міжнародних правил арбітражу, а саме: Європейської конвенції про зовнішньоторговельний арбітраж від 21 квітня 1961 року, Типового закону та Арбітражного регламенту Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ) від 15 червня 1976 року, Директив та Рекомендаціях ЄС щодо альтернативного розгляду спорів. Передбачається підвищення прозорості діяльності третейських судів, надання юридичним та фізичним особам можливості отримати основну інформацію про третейські суди у відкритому доступі в Інтернеті для можливості обрання для розгляду спору конкретного третейського суду та суддів з усіх зареєстрованих третейських судів., сприяння у роботі організацій, що об’єднують третейських суддів, які створені за чинним законодавством. У проекті, зокрема, пропонується приведення визначення «компетентного суду» у відповідність з новою редакцією Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, якими змінена підвідомчість та підсудність загальним та спеціалізованим судам справ, пов’язаних з третейським розглядом; обов’язкове опублікування в Інтернеті Положення, Регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду його місцезнаходження  та контактів та встановлення відповідальності засновника третейського суду за невиконання цієї вимоги; встановлення правила, що третейський спір може розглядатись не тільки за місцезнаходженням третейського суду, але і за місцем, визначеним домовленістю сторін; встановлення неможливості оскарження рішення третейського суду після спливу 3 місяців від дня прийняття цього рішення тощо.

ГНЕУ висловило відносно небагато зауважень до тексту проекту, але запропонувало розглянути його разом із згаданими подібними проектами.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду в зв’язку з прийняттям у першому читанні проекту3411.

Проект 3475 від 14.05.2020 (Кабінет Міністрів України) про адміністративну процедуру.

Проект є дещо розширеною новою редакцією проекту 9456 від 28.12.2018 (Кабінет Міністрів України) про адміністративну процедуру (див. Бюлетень № 206), який не встигли розглянути у попередню парламентську каденцію. Уточнення внесені практично у кожну статтю первісного проекту, але, на нашу думку, вони здебільшого змінюють не стільки його суть, скільки форму викладу. Втім, цікаво було б почути аргументи Уряду, чому в новій версії відмовилися від такого принципу адміністративної процедури як «використання повноважень з належною метою», що був у проекті 9456. Через великий обсяг обох проектів звернути увагу на інші відмінності між ними не видається можливим.

Проект 02.09.2020 прийнятий у першому читанні і зараз очікує на друге читання.

 

Кримінальне і кримінальне процесуальне законодавство, адміністративно-правова відповідальність

 

Проект 3465 від 12.05.2020 (Брагар Є. В., Стефанчук М. О. + 2) про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо посилення відповідальності за засмічення лісових насаджень).

Основні зміни стосуються доповнення статті 73 «Засмічення лісових насаджень» Кодексу України про адміністративні правопорушення новою частиною другою, яка запроваджує відповідальність за розміщення в лісових насадженнях сміттєзвалищ, звалищ відходів, будівельних залишків. У примітці до статті зазначається, що під розміщенням в лісових насадженнях сміттєзвалищ, звалищ відходів, будівельних залишків слід розуміти створення таких звалищ та розміщення сміття і відходів на уже існуючих звалищах з використанням транспортних засобів незалежно від кількості відходів. Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новою статтею 239-3 «Засмічення лісових насаджень відходами виробництва» в якій запровадити відповідальність за засмічення лісових насаджень відходами виробництва або небезпечними відходами.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду,

Проект 3390-1 від 12.05.2020 (Нестеренко К. О., Зуєв М. С. + 3) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності у сфері поводження з відходами).

Альтернативний проекту 3390 від 24.04.2020 (Костюк Д. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності у сфері поводження з відходами) (див. Огляд № 38).

Загалом повторює основний проект, але передбачає збільшення розмірів штрафів у значно більшій кількості статей Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Охорона здоров’я

 

Проект 3464 від 12.05.2020 (Тимошенко Ю. В., Абдуллін О. Р. + 15) про фінансове забезпечення охорони здоров’я та загальнообов’язкове медичне страхування в Україні.

Проект практично ідентичний однойменному проекту 1178 від 29.08.2019 (Тимошенко Ю. В., Дубіль В. О. + 16), знятому з розгляду 10.09.2019 (див. Огляд 3), який своєю чергою є відредагованою і дещо скорочено версією нереалізованого проекту 9163 від 04.10.2018 (Шипко А. Ф. , Дубіль В. О. + 5) про фінансування охорони здоров’я та загальнообов’язкове медичне страхування в Україні (див. Бюлетень 194), У новому проекті порівняно з проетом 1178 додано кілька розділових знаків, а в прикінцевих і перехідних положеннях уточнено час набуття чинності законом. На жаль, належно висвітлити цей важливий за призначенням і великий (43 сторінки) за обсягом проект у цьому короткому огляді не видається можливим.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3480 від 14.05.2020 (Жмеренецький О. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення ефективності фінансування закладів охорони здоров’я).

Метою проекту проголошено: справедливий порядок співфінансування закладів охорони здоров’я вторинної ланки та можливість приватизації майна, яке не використовується для медичної практики. Змістовно проект зводиться до двох основних пропозицій. По-перше, об’єкти спільної власності територіальних громад, які зараз  перебувають в управлінні обласних, районних рад та утримуються виключно за кошти обласного, районного бюджетів, пропонується також частково фінансувати за кошти міського бюджету та бюджетів ОТГ пропорційно від кількості населення, яке проживає на відповідній території (зміни до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»). По-друге, пропонується як виняток із загальної норми дозволити приватизацію окремих приміщень, які внаслідок здійснення оптимізації вивільняються і в подальшому не використовуються для медичної практики (зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я та Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»).

Якщо перша пропозиція заслуговує на увагу, то друга видається доволі небезпечною з огляду на можливі корупційні та інші ризики. Загальний недолік обох ініціатив, на нашу думку, полягає в тому, що через стислий їх виклад у тексті закону важко передбачити, яких конкретних форм набуде у подальшому механізм їх реалізації.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3488 від 15.05.2020 (Дануца О. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Метою проекту проголошено запровадження кримінальної та адміністративної відповідальності за різні види правопорушень у сфері допоміжних репродуктивних технологій, а також встановлення фіксованої щорічної плати за ліцензію, яка надає право на здійснення допоміжних репродуктивних технологій. Відповідно, Кримінальний кодекс України пропонується доповнити статтями 138-1«Перенесення ембріона людини в організм жінки без її згоди», 168-1 «Розголошення відомостей про застосування допоміжних репродуктивних технологій», 169-1 «Порушення наслідування генетичних зв’язків при перенесенні ембріона», а Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 46-3 «Порушення вимог законодавства щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій або їх застосування без спеціального дозволу, або у випадках, якщо спеціальний дозвіл анульовано, або дію спеціального дозволу зупинено». Водночас в Основи законодавства України про охорону здоров’я пропонується додати визначення термінів «генетичний зв’язок», «зигота», «ооцити», «сперма», а також внести ряд положень, якими унормовуються запровадження і умови дійсності ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики, яка включає в себе застосування допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства. А у Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачається можливість прийняття органом ліцензування рішення про зупинення дії ліцензії повністю або частково є: у разі несплати за видачу ліцензії або річної плати за ліцензію,

Проект видається доволі сумнівним щодо суті пропозицій, які в ньому містяться, а також порушує установлений порядок внесення змін до кодексів України окремими актами. Окрім того, є потреба у комплексному вирішенні ряду питань, пов’язаних із використанням репродуктивних технологій, частина яких, зокрема, порушувалася в минулу парламентську каденцію в проектах 8625, 8625-1 і 8625-2, 8629, 8629-1 (див. Бюлетені 185, 186, 187).

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного.

 

Карантинні заходи та регулювання інших питань, пов’язаних із протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

 

Проект 3466 від 13.05.2020 (Василенко Л. В., Бобровська С. А. + 25) про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (щодо соціальних гарантій медичним та іншим працівникам, зайнятим у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членам їхніх сімей).

Фактично проект альтернативний проекту 3376-1 від 05.05.2020 (Арахамія Д. Г., Радуцький М. Б. + 4) про внесення змін до статті 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (щодо додаткових гарантій прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членів їх сімей) (див. Огляд № 40) і змістовно дуже близький до нього. Головна відмінність полягає в різному підході до визначення соціальних гарантій прав членів сімей медичних та інших працівників, померлих внаслідок захворювання короновірусною хворобою (COVID-19) під час виконання професійних обов’язків. У проекті 3376-1 їх пропонується прирівняти до членів сімей військовослужбовців, які проходили військову службу та смерть яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби. В проекті 3466 пропонується натомість доповнити Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» новою статтею 39-1 «Соціальні гарантії прав членів сімей померлих внаслідок захворювання короновірусною хворобою (COVID-19) медичних та інших працівників під час виконання професійних обов’язків» в якій власне і викласти відповідні соціальні гарантії.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

Проект 3478 від 14.05.2020 (Корнієнко О. С., Остапенко А. Д., Качура О. А.+5) про внесення змін до Закону України «Про політичні партії в Україні» (щодо врегулювання питання права політичних партій надавати фінансову та іншу матеріальну (майнову) допомогу закладам охорони здоров’я для забезпечення медичних заходів, спрямованих на боротьбу із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-).

Метою проекту проголошено надання однозначної правової можливості політичним партіям здійснювати повноваження власника щодо майна (в тому числі коштів), що є власністю політичної партії, задля надання фінансової та іншої матеріальної (майнової) допомоги медичним закладам державної та/або комунальної форми власності з метою здійснення цими медичними закладами заходів щодо запобігання виникненню та поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Норма мала діяти до 31 грудня 2020 року.

Проте ГНЕУ оцінило ідею, покладену в основу законопроекту, такою, що суперечить меті і намірам, якими законодавець керувався при запровадженні державного фінансування політичних партій. Майно і кошти політичних партій мають цільове призначення і не можуть витрачатись на фінансування заходів, які не відносяться до статутної діяльності політичних партій. Це обмеження насамперед поширюється на кошти, які є державним фінансуванням політичної партії. Проте профільний Комітет з питань правової політики визнав запровадження додаткових механізмів підтримки закладів охорони здоров’я тимчасовим допустимим заходом, спрямованим на досягнення соціально значущих цілей

Проект 16.06.2020 включений до порядку денного і вже майже рік очікує на розгляд.

Проект 3422-1 від 15.05.2020 (Королевська Н. Ю.,Солод Ю. В.) про внесення змін до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» (щодо спрощення отримання допомоги по частковому безробіттю та збільшення строку за її зверненням).

Формально альтернативний проекту 3422 від 30.04.2020 (Клименко Ю. Л., Бобровська С. А. + 14) про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» (щодо збільшення терміну звернення за допомогою по частковому безробіттю у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)) (див. Огляд № 39), але зосереджений на інших питаннях. Проектом передбачається скасувати вимогу подання довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності, для отримання роботодавцем допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3486 від 15.05.2020 (Третьякова Г. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо соціального захисту населення в період карантину, пов’язаного з запобіганням виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Пропонується установити, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості 30 і більше робочих днів (крім періоду карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2). Визначається, що допомога по частковому безробіттю надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним на період зазначеного вище карантину. Виплата працівникам відповідної допомоги здійснюється підприємством з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) виробництва, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину. Водночас переглядаються загальні правила надання допомоги: право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, що звернулося за отриманням допомоги по частковому безробіттю, за яких протягом останніх шести місяців, що передують місяцю у якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, цим підприємством сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50 і більше відсотків на місяць. Скасовуються вимоги до ряду осіб відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції на період названого карантину.

Загалом проект дуже різносторонній і неоднозначний. Так, сюди ж включено і таке положення: передача платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків сплати головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів такого господарства.

Проект 13.07.2020 прийнятий у першому читанні, а 02.12.2020 ‒ у другому як закон і невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3492 від 15.05.2020 (Гривко С. Д.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо обмеження максимального розміру заробітної плати (винагороди) окремих категорій осіб під час дії надзвичайної ситуації в Україні).

Метою проекту проголошено: запобігання дефіциту державного бюджету та забезпечення належного та безперебійного фінансування всіх державних інститутів, забезпечення мінімальних потреб всього населення України в разі дії в Україні певних надзвичайних ситуацій (в т. ч., наприклад, «режиму карантину»), пов’язаних з катастрофами, аваріями, пожежами, стихійними лихами, епідеміями, військовими діями, застосуванням засобів ураження або іншими небезпечними подіями, що призвели (можуть призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків.

Проектом передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Законів України «Про оплату праці», «Про статус народного депутата України», «Про Центральну виборчу комісію», «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Рішення про обмеження максимального розміру місячної заробітної плати відповідних категорій осіб в зв’язку з настанням надзвичайної ситуації в Україні має приймається постановою Верховної Ради України або указом Президента України. Всі кошти у межах економії фондів оплати праці повертаються до бюджету для спрямування їх на боротьбу з відповідною надзвичайною ситуацією та подолання її наслідків. Крім того, у проекті передбачено запровадження адміністративної відповідальності за порушення зазначених обмежень щодо максимального розміру заробітної плати, а також надається доручення Кабінету Міністрів України розробити та впровадити механізм недопущення призначення осіб, які вчинили порушення встановлених обмежень щодо максимального розміру місячної заробітної плати (винагороди) під час дії надзвичайної ситуації в Україні, протягом трьох років з моменту вчинення відповідного порушення на посади державної служби України, на посади в установах та організаціях, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також недопущення протягом трьох років з дня вчинення відповідного порушення укладення контрактів про роботу в суб’єктах господарювання державного сектору економіки з такими особами.

ГНЕУ звернуло увагу на ряд недоліків проекту: звуження поняття «надзвичайна ситуація» порівняно з тим, що вже є у законодавстві; вибірковий характер обмежень, якими не охоплюється оплата праці працівників низки державних органів та установ відповідно до ряду спеціальних законів; недоцільність встановлення альтернативних суб’єктів прийняття рішення тощо.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3495 від 15.05.2020 (Гривко С. Д.) про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо обмеження максимального розміру місячної суддівської винагороди під час дії надзвичайної ситуації в Україні).

Мета проекту така сама, як і у попереднього. Пропонується встановити, що загальний максимальний розмір місячної суддівської винагороди під час дії надзвичайної ситуації в Україні не може перевищувати дванадцяти мінімальних заробітних плат. Передбачаються також аналогічні норми щодо суб’єктів прийняття рішення про встановлення обмежень, спрямування зекономлених коштів, встановлення юридичної відповідальності тощо.

Як видається, проект не лише повторює недоліки попереднього проекту, а й не враховує особливості статусу суддів в Україні і особливі законодавчі гарантії їх діяльності.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

 

Земельні справи та лісокористування

 

Проект 3490 від 15.05.2020 (Колихаєв І. В.) про внесення змін до Кодексу України про надра (щодо децентралізації повноважень у галузі надрокористування та надання органів місцевого самоврядування повноважень із забезпечення ефективного використання природно-сировинного потенціалу). 13.08.2020 подана на заміну нова редакція проекту, яка тут і розглядається.

Метою проекту проголошено забезпечення відтворення мінерально-сировинної бази України та підвищення захисту національних інтересів. У проекті пропонується поділяти родовища корисних копалин за трьома категоріями (перша, друга та третя), якими у визначених у проекті випадках пропонується замінити корисні копалини загальнодержавного та місцевого значення; передати до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад, а також інших місцевих рад низку повноважень у цій сфері, зокрема, щодо надання надр у користування для розробки родовищ корисних копалин другої та третьої категорії; погодження надання надр у користування; видачі спеціальних дозволів на користування надрами та надання гірничих відводів тощо; визначити окремо відповідну компетенцію міських (крім міст Києва та Севастополя) рад, районних рад і рад об’єднаних територіальних громад та компетенція сільських і селищних рад.

Оскільки проект після критики ГНЕУ 21.09.2020 відкликаний його ініціатором, докладний розгляд цієї ініціативи видається не актуальним.

 

Господарська діяльність та ринковий нагляд

 

Проект 3474 від 14.05.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування маркування контрольними марками примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних).

Проектом пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних». Відповідно пропонується виключити статтю 164-9 «Незаконне розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтю 216 «Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок» Кримінального кодексу України та ряд положень Закону України «Про авторське право і суміжні права». Також вносяться технічні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України.

Проект 04.03.2021 прийнятий у першому читанні.

Проект 3479 від 14.05.2020 (Леонов О. О., Володіна Д. А. + 2) про заборону фінансових пірамід в Україні.

Проект заснований на проекті 0959 від 27.11.2014 (Кабінет Міністрів України) про заборону фінансових пірамід в Україні, який був внесений ще урядом М. Азарова. Основна відмінність між давнім і новим проектами полягає у визначенні поняття «фінансова піраміда». Пропонується таке визначення: фінансовою пірамідою є незаконна система забезпечення високого доходу членам (організаторам) структури, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності чи реєстрації як суб’єкта господарювання, за рахунок діяльності по залученню коштів та (або) іншого майна фізичних осіб і (або) юридичних осіб, при якій виплата доходу і (або) надання іншої вигоди особам, чиї кошти і (або) інше майно залучені раніше, здійснюються за рахунок залучених коштів та (або) іншого майна інших фізичних осіб і (або) юридичних осіб, з метою набуття або можливості набуття вигоди для себе чи інших осіб за рахунок перерозподілу таких залучених активів.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3493 від 15.05.2020 (Гривко С. Д.) про внесення змін до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»» та інших законів України (щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг).

Пропонується набрання чинності названим законом загалом перенести з 01.08.2020 на 01.08.2023, а окремими його положеннями з 01.01.2021 на 01.01.2024. Передбачається, що такі зміни сприятимуть підтримці підприємницького сектору України в складних умовах, зумовлених шкодою, завданою епідемією хвороби COVID-19, світовою фінансово-економічною кризою, а також необхідністю підготовки та адаптації підприємців до суттєвих змін системи розрахунково-касового обслуговування, які плануються до запровадження.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3494 від 15.05.2020 (Гривко С. Д.) про внесення змін до розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».

Аналогічний попередньому і впроваджує у Податковий кодекс України ті самі зміни.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Питання освіти та культури

 

Проект 3463 від 12.05.2020 (Калаур І. Р., Стефанчук М. О. + 13) про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (щодо продовження строків завершення підготовки кандидатів та докторів наук).

Після переходу на нову систему атестації наукових кадрів вищої кваліфікації строк для завершення підготовки кандидатів та докторів за старою системою та надання їм належних дипломів центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки обмежувався 31 грудня 2020 року. У проекті запропонований новий термін – 30 червня .2021 року, який загалом теж виявився далеким від реальності.

Проект 04.06.2020 прийнятий за основу та в цілому і невдовзі підписаний Президентом України.

Проект Постанови 3472 від 13.05.2020 (Княжицький М. Л., В’ятровіч В. М. + 4) про відзначення 150-річчя з дня народження Василя Стефаника (14 травня 2021 року).

У проекті зазначається, що 14 травня 2021 року виповнюється 150 років з дня народження Василя Стефаника – видатного українського письменника, громадського та політичного діяча, однієї з важливих постатей культурного та соціально-політичного життя України. У плані заходів щодо відзначення на державному рівні 150-річчя з дня народження Василя Стефаника пропонується, зокрема, передбачити: розроблення і запровадження екскурсійних маршрутів, пов’язаних з життям та творчістю Василя Стефаника; створення науково-популярного фільму про життя та творчість Василя Стефаника; забезпечення показу фільмів за творами Василя Стефаника; здійснення ремонту Літературно-меморіального музею Василя Стефаника, садиби письменника та будинку культури, реставрацію пам’ятника Василю Стефанику та здійснення благоустрою прилеглої території в селі Русів Снятинського району Івано-Франківської області з виділенням необхідного фінансування; забезпечення ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Р-20 Снятин – Тязів в межах Снятинського району Івано-Франківської області в напрямку до села Русів.

Проект постанови прийнятий 18.06.2020 та невдовзі підписаний Головою Верховної Ради України.

 

Проекти, які подаються без коментарів

 

Проект 3461 від 12.05.2020 (Коваль О. В., Бабак С. В. + 9) про внесення змін до статей 89, 90 Бюджетного кодексу України (щодо фінансування фахової передвищої освіти у закладах професійної (професійно-технічної) освіти).

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проекти 3469, 3470 та 3471 від 13.05.2020 (Єфімов М. В., Величкович М. Р. + 5) про меценатство у фізичній культурі і спорті, про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо меценатства у фізичній культурі та спорті) і про внесення змін до статті 287 Митного кодексу України (щодо меценатства у фізичній культурі і спорті).

Фактично проекти є повторним внесенням до парламенту нового скликання однойменних проектів 6770, 6771 та 6772 від 19.07.2017 (Ричкова Т. Б.) див. Бюлетень № 134), відкликаних 29.08.2019 у зв’язку із завершенням каденції Верховної Ради України VIII скликання.

Перший з проектів 01.09.2020 знятий з розгляду, а інші два 02.02.2021 включені до порядку денного.

Проект 3473 від 14.05.2020 (Гетманцев Д. О.) про внесення змін до Закону України «Про Державне бюро розслідувань».

Метою проекту проголошено удосконалення законодавчого регулювання питань, пов’язаних з реалізацією повноважень Директором Державного бюро розслідувань, проходженням служби особами рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, обчисленням стажу служби в Державному бюро розслідувань тощо.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

Проект 3476 від 14.05.2020 (Горват Р. І., Гетманцев Д. О. + 30) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні).

З рядом уточнень, зокрема щодо визначення кодів товарів, повторює проект 8159 від 19.03.2018 (Южаніна Н. П.) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні).

Проект 02.09.2020 прийнятий у першому читанні.

Проект 3477 від 14.05.2020 (Горват Р. І., Гетманцев Д. О. + 30) про внесення змін до Митного кодексу України (щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні).

Проект аналогічний проекту 8160 від 19.03.2018 (Южаніна Н. П.) про внесення змін до Митного кодексу України (щодо стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні), однак принципово відрізняється за переліком товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД.

Проект 02.09.2020 прийнятий у першому читанні.                   

Проект 3482 від 14.05.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 3) про внесення змін до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати до розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3483 від 14.05.2020 (Тимошенко Ю. В., Цимбалюк М. М. + 3) про внесення змін до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (щодо підвищення розмірів прожиткових мінімумів для соціальних і демографічних груп населення до фактичних розмірів).

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

 Поділитися