MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Первомайська ВК № 117»

02.06.2021   
М. Ревякін, Т. Беспала, П. Шваб
У швейному цеху гучно працювали швейні машинки та був сильний запах пластмаси, але засуджені не мали жодних індивідуальних засобів захисту.

І. Загальна інформація

5 травня 2021 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Таміли Беспалої та Павла Шваба – відвідала Державну установу «Первомайська виправна колонія № 117». Колонія розташована в полі, неподалік села Грушине Первомайської громади Лозівського району Харківської області. Ця колонія є установою виконання покарання мінімального рівня безпеки для чоловіків, які засуджені на певний строк, із загальними умовами тримання. На час моніторингового візиту в колонії перебувало 222 особи, чисельність адміністрації – 180 осіб. Планова наповненість – 650 осіб. Колонія функціонує з 1983 року.

ІІ. Житлові відділення

Моніторингова група відвідали декілька житлових відділень. Усі відділення блочного типу. У першому, до якого завітали монітори, виконаний косметичний ремонт. У житлових кімнатах чисто та охайно, денне світло потрапляє безперешкодно. Вікна металопластикові, відкриваються вільно для провітрювання. У цьому відділені туалет розташований у кожній кімнаті, але двері – із великим прозорим склом, крізь яке видно повністю всю вбиральню. На думку моніторів, це суттєво порушує приватність засуджених. У кімнатах прийому їжі – пара столиків та скупе кухонне начиння, серед якого холодильник, електричний чайник та микрохвильовка. В коридорі у вільному доступі міститься бак із питною кип’яченою водою. В інших відділеннях також виконаний поточний косметичний ремонт. Житлові кімнати світлі, сонячного світла потрапляє достатньо, але ліжка розташовані впритул одне до одного, що порушує приватність засуджених. У цих відділеннях вбиральні розташовані в окремих кімнатах. Розмежовуючі стінки достатньої висоти, дверцята справні та зачиняються, що забезпечує приватність та відповідає нормам Європейських пенітенціарних правил. У кімнатах прийому їжі також є аналогічне кухонне начиння, як і в попередньому житловому відділені.

Монітори звернули увагу на те, що в усіх житлових відділеннях на інформаційних стендах розміщена інформація про можливість отримання грошового переказу, але тільки через розрахунковий рахунок установи. Монітори зазначають, що такий спосіб переказу коштів ставить засуджених у залежність від адміністрації колонії, створює маніпулятивне середовище та має корупційну складову.

Окрім того, в «Журналі проведення дезінфекції приміщення житлового відділення» наперед відмічено виконану роботу щодо дезінфекції. Тому монітори ставлять під сумнів інформацію, наведену в Журналі, а також вважають, що дезінфекція житлових приміщень може взагалі не відбуватися, що порушує санітарно-епідеміологічні норми в установі під час пандемії COVID-19.

III. Медична частина

На час візиту в стаціонарному відділенні перебували 8 осіб. Згідно з «Журналом передачі ліків від родичів», до установи передаються майже тільки симптоматичні ліки. За словами виконувача обов’язків начальника медичної частини при колонії, ліки мають прибути до установи незабаром. У «Журналі тілесних ушкоджень» за 2020-й та поточний роки немає жодного запису. Монітори занепокоєні такою ситуацією та вважають, що в колонії не фіксуються тілесні ушкодження, адже в колонії є виробництво, де при будь-яких умовах час від час засуджені отримують травми.

Штат медичних працівників укомплектований не повністю. Окрім того, вже майже півроку відсутній начальник.

У медичній частині зазначили, що в колонії є 21 особа, що хворіє на ВІЛ-інфекцію, одна з яких має ІV стадію. Особи, що приймають ЗПТ, відсутні.

У 2020 році в колонії зафіксовано тільки один смертельний випадок, за словами представника медичної частини, засуджений помер у результаті кишкової непрохідності (заворот кишок). У 2021 році, на час візиту, смертей у колонії не зафіксовано. Також представник медичної частини повідомив, що флюорографію роблять один раз на рік. У медичні частині є стоматолог – за словами представника медичної частини, надається лікування та пломбування.

IV. Лазне-пральний комбінат

У лазні є чотири нові пральні машинки. За словами представників адміністрації, вони повністю задовольняють потреби колонії. Проте монітори помітили, що в кожному дворику біля відділень сохне одяг, який би мав сохнути у спеціально обладнаному приміщенні в пральні для сушіння одягу. Це наштовхує моніторів на думку, що потужності техніки для прання колонії не задовольняють потреб засуджених, або якість прання є незадовільною, тому засудженні самостійно перуть свій одяг у відділеннях. Душові кабінки відгороджені стінками, є штори й килимки. Вода нагрівається бойлером та котлом. Є перукарня та кабінет фельдшера.

V. Їдальня

На вході до їдальні є рукомийники, але відсутні мило та рушники. Зала їдальні простора та світла. Є стенд інформаційного меню. Зала кухні потребує ремонту, а кухонні плити є застарілими. В рибному цеху розморожувалася риба на вечерю. Також у рефрижераторі зберігалася яловичина без герметичної упаковки в мішках з-під цукру.

VI. ДІЗО/ПКТ

Дисциплінарний ізолятор розташований в напівпідвальному приміщені. Помітно, що виконаний косметичний ремонт, але через вогкість на стінах є цвіль. Освітлення штучне, а вікно доволі маленьке, через яке майже не потрапляє сонячне світло. Окрім того, самостійно відкрити його не можливо. На час візиту ліжка в камері, де перебував засуджений, були пристебнуті до стіни і засуджений був вимушений увесь день сидіти на маленькій лаві. Туалет відгороджений не стіною й закривається невисокими дверцятами. Сантехніка стара. На час візиту в дисциплінарному ізоляторі перебувала одна особа, в ПКТ – 4 особи. З початку року до дисциплінарного стягнення притягувалося в ДІЗО 16, а ПКТ 8 засуджених відповідно.

VII. Виробництво

Виробництво в колонії представлене швейним цехом та майстернею, де виготовляють вироби з дерева, а саме лотки для перевезення хліба. Також вирощують власних свійських тварин. У майстерні працює всього 30 осіб. У швейному цеху виготовляють капці для готелів. Під час спілкування в майстерні засуджені повідомили, що працюють із сьомої години ранку до восьмої години вечора. Винагороду за роботу отримують у середньому в розмірі 400 грн. У швейному цеху гучно працювали швейні машинки та був сильний запах пластмаси, але засуджені не мали ніяких індивідуальних засобів захисту.


Проєкт «Сприяння здійсненню свободи від катувань та права в’язнів на медичну допомогу в Україні на основі міжнародних стандартів прав людини», фінансований Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні.

Проєкт «Сприяння здійсненню свободи від катувань та права в’язнів на медичну допомогу в Україні на основі міжнародних стандартів прав людини», фінансований Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися