MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Протасевича допитають бойовики «ЛНР»

02.06.2021   
ХПГ-інформ
Про таку можливість заявив напередодні самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Про можливість допиту сепаратистами затриманого минулого тижня білоруського журналіста Романа Протасевича заявив напередодні самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Як повідомляє Громадське із посиланням на видання «РИА Новости», Лукашенко під час наради з питань співробітництва з Росією зазначив: «На Донбасі порушено кримінальну справу щодо цих персоналій. Я нагадав президенту Путіну, що порушено кримінальну справу, і сказав, що якщо у них (слідчих – ред.) будуть запитання до них – ласкаво просимо до нас. Будь ласка, ставте їм запитання, тому що вони людей вбивали там, на Донбасі».

Нагадаємо, 27 травня «генпрокуратура» так званої ЛНР відкрила щодо Романа Протасевича кримінальне провадження за участь у бойових діях на Донбасі. Сепаратисти закидають чоловіку, що він воював у складі батальйону «Азов». У військовому підрозділі це заперечують, вказуючи, що Протасевич перебував на фронті виключно як журналіст. Це підтверджує, зокрема, і член української делегації в ТКГ на Мінських переговорах щодо Донбасу журналіст Денис Казанський. На своїй фейсбук-сторінці він згадує репортаж Громадського від березня 2015 року. На відео з лінії фронту видно, як надають медичну допомогу пораненому Протасевичу. Чоловік одягений в цивільне.


Роману Протасевичу 26 років. Він працював журналістом у таких білоруських медіа, як «Эўрарадыё» та «Радыё Свабода». Як фотокореспондент був на Майдані та в зоні бойових дій на Донбасі. У 2015 році разом із Степаном Путилою створив опозиційний канал NEXTA. У 2019 році Роман виїхав з Білорусі після того, як помітив стеження. У Польщі отримав статус політичного біженця. У вересні минулого року пішов з проекту NEXTA та очолив опозиційний Telegram-канал «Беларусь головного мозга». У листопаді минулого року Комітет державної безпеки Білорусі включив чоловіка до списку осіб, причетних до терористичної діяльності.

23 травня Романа Протасевича та його дівчину Софію Сапегу затримали білоруські спецслужби. Для цього вони змусили сісти у Мінську літак авіакомпанії Ryanair, що прямував із Афін до Вільнюса. 

Наступного дня на провладному білоруському телеграм-каналі «Жовті сливи» з’явилося відео із затриманим журналістом. На ньому чоловік каже, що в нього все добре, з ним коректно поводяться, а він сам «дає свідчення за фактом організації масових заворушень у місті Мінську». Пізніше в інтерв’ю Reuters батько Романа Протасевича заявив, що, схоже, його сина примусили визнати провину – він очевидно побитий, хоч це й намагалися приховати пудрою, та у нього зламаний ніс.

 Поділитися