MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: Правозахисники заявили про нечувані знущання влади з жінокБілорусь: Навмисне створення негуманних умов утримання«Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим ЛукашенкаБілорусь: Марії Колесниковій висунули офіційне обвинуваченняHRW заявляє про необхідність розслідування тортур у БілорусіЗаява нобелівської лауреатки Світлани АлексієвичСвободу Марії Колесниковій! (Заява Міжнародного Меморіялу)Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнямиЕксперти ООН закликають владу Білорусі припинити тортуриБілорусь: Під час вуличних протестів загинули принаймні п’ять людей, – правозахисникиБілорусь: Неділя, 16 серпняБілорусь: Субота 15 серпня – сьомий день протестівБілорусь: Головні події 14 серпняБілорусь: Протести триваютьБілорусь: Четвертий день протестів. Ще один загиблий. Затримано українських правозахисниківВідкрита заява правозахисних та громадських організацій України щодо затримання українських громадян в МінськуБілорусь: Третій день протестівПрипинити поліцейське насильство в Білорусі! (Заява УГСПЛ і ХПГ)Білорусь: Стрілянина, вибухи, барикади. Загинув протестувальникУкраїнського журналіста побили в Мінську

Режим Лукашенка заохочував силовиків порушувати закон – Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі

22.06.2021   
ХПГ-інформ
Дотепер не порушено жодної кримінальної справи щодо катувань з боку силовиків. Стосовно ж людей, які зверталися із заявами про тортури, відкривали справи, обвинувачуючи у масових безладах та діях, що грубо порушують громадський порядок.

Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі оприлюднив четвертий проміжний звіт, присвячений умовам утримання в місцях несвободи у період від серпня 2020-го до травня 2021 року, передає білоруська служба Радіо Свобода.

Масові порушення прав людини і норм права відбувалися на всіх етапах контактування людей із представниками силових структур. Жертвами незаконних дій нерідко ставали випадкові люди – перехожі та відвідувачі кафе, ті, що вийшли з дому покурити або виносили сміття. Затримували незалежно від статі, віку, це супроводжувалося побиттям та застосуванням спецзасобів, йдеться зокрема у звіті.

Людей били й катували впродовж перевезення в автозаках, коли доправляли до міліційних відділків або ізоляторів. Деяких затриманих позначали фарбою (лоб, одяг, руки) – таких піддавали більш жорстоким тортурам.

Людей били за будь які звертанні до персоналу установ (запросити адвоката, дати води, ознайомити із протоколом, провітрити камеру). Деяких через катування примушували підписувати чисті аркуші. Швидку медичну допомогу викликали лише у надзвичайних випадках – через страх, що людина може померти.

Переважна більшість потерпілих розповідала про очевидну ідеологічну обробку силовиків щодо замовного характеру «проплачених» протестів та міфічних «ляльководів» з України, Польщі, Литви задля насильницької зміни влади.

Дотепер не порушено жодної кримінальної справи щодо катувань з боку силовиків. Стосовно ж людей, які зверталися із заявами про тортури, відкривали справи, обвинувачуючи у масових безладах та діях, що грубо порушують громадський порядок.

«Таким чином, можна констатувати: усі дії білоруської влади від 9 серпня 2020 року спрямовані не тільки на жорстке силове придушення мирних зборів, пікетів і маршів, але, перш за все, установлення в суспільстві атмосфери страху та розкручування репресивної машини. Силовикам при цьому гарантувалася не тільки повна безкарність, а й заохочення за будь-яке відхилення від закону: перевищення службових повноважень, незаконне застосування сили та спецзасобів, нелюдське поводження й катування», – мовиться у звіті.

Провладні ЗМІ весь час демонструють пропагандистські матеріали, зневажають протестувальників і виправдовують жорстокі дії силовиків. Це підтверджує, що держмедіа також є часткою репресивного механізму.

На підставі зібраних фактів Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував рекомендації демократичній державі після зміни політичного режиму:

• притягнути до відповідальності всіх винних у катуваннях, нелюдському поводженні та випадках психологічного, фізичного та сексуального насильства щодо затриманих;

• на найвищому державному рівні засудити катування та попередити співробітників силових структур про кримінальну відповідальність за всі акти перевищення службових повноважень;

• привести умови тримання в місцях несвободи у відповідність до мінімальних стандартів поведження із ув’язненими (правила Нельсона Мандели);

• забезпечити затриманих належним медичним обслуговуванням, гігієнічними засобами та засобами захисту в умовах пандемії COVID-19 або інших хвороб.

Оскільки головними відповідальними за катування у Білорусі є якраз найвищі службові особи, правозахисники не вважають за доцільне звертатися до них з рекомендаціями – це вже прерогатива нової влади.

Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Наприкінці березня цього року Рада ООН з прав людини схвалила створення групи з розслідування подій після президентських виборів у Білорусі в серпні 2020 року. Ухвалена Радою Резолюція закликає комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет розслідувати за допомогою експертів епізоди порушення прав людини у Білорусі, збирати та аналізувати інформацію з доказами, необхідними для притягнення до відповідальності осіб, які скоїли злочини.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявляла у березні 2021 року про нечувані репресії проти білоруських журналістів, що є частиною спроб влади обмежити медійне висвітлювання мирних протестів та порушень прав людини після минулорічних президентських виборів.

За даними Правозахисного центру «Весна», станом на 22 червня у Білорусі визнані політв’язнями 502 особи, більшість з яких потрапила під політично мотивоване кримінальне переслідування у зв’язку з подіями під час і після президентських виборів 2020 року.


Головне зображення: О. Лукашенко з автоматом вітає ОМОН, 23 серпня 2020 року (фото з сайту Радіо Свобода)

 Поділитися