Суд не скасував рішення СБУ щодо Олексія Боленкова
Вчора Шевченківський районний суд Києва відмовив у задоволенні скарги білоруського анархіста Олексія Боленкова. Чоловік позивався до СБУ: у квітні служба безпеки ухвалила рішення про його примусове повернення до Білорусі. Про це повідомляє ZMINA.
Нагадаємо, уранці 21 квітня до білоруського анархіста Олексія Боленкова, що кілька років мешкає в Україні та перебуває у шлюбі з громадянкою України, з обшуком прийшла поліція. Після цього представники СБУ пред’явили йому рішення про примусове видворення. У Білорусі на нього чекає КДБ. Взимку 2014 року Боленков брав участь у подіях на Майдані. Через це ним зацікавилися білоруські правоохоронці. Крім того, вони підозрювали Боленкова у підпалі гомельської податкової інспекції у 2013 році.
«Мені повідомили, що я загрожую національній безпеці України, тому ухвалили рішення про те, щоб я залишив територію України протягом 24 годин. Вони хотіли мене витягти з квартири, але приїхав адвокат і сказав, що вони не мають права. Співробітники СБУ не мають права перебувати в моїй квартирі, вони навіть не показали нам свої посвідчення», – розповідав Боленков одразу після обшуку журналістам білоруської служби Радіо Свобода. Він пояснив, що обшук проводили через «якусь підозру про вчинення підпалів». Чоловік зазначив, що він працює – шиє одяг, – і нічого не підпалював:«Гадаю, що це замовили ультраправі угруповання України, оскільки я займаюся охороною різних акцій, які проводять, у тому числі, ЛГБТ».
На попередніх засіданнях суду СБУ озвучила свою позицію щодо білоруського активіста. Так, правоохоронці вважають, що Олексій Боленков загрожує суверенітету та територіальній цілісності України, повідомляє кореспондентка сайту ZMINA. При цьому служба безпеки посилається на анонімний телеграм-канал ультраправих «Вольєр», відомий своїми екстремістськими закликами та збором інформації про ідеологічних опонентів. До списків потенційних мішеней для нападів потрапляли голова громадської організації «Інсайт» Олена Шевченко, керівник проєктів Конгресу національних громад України В’ячеслава Ліхачов, координатор проєкту «Без кордонів» Максим Буткевич.
«За даними, на які посилається СБУ, Боленков є анархістом та в Україні нібито був причетний до нападів на діячів правого крила та ветеранів (один з них, Дмитро Вербич, ім’я якого згадувалося в цьому контексті, у відповідь записав відеозвернення, в якому заявив про непричетність саме цієї людини до нападу на нього), а також брав участь в акціях біля посольств Білорусі й Туреччини, на яких, як зазначив представник СБУ на засіданні 16 червня, був ризик застосування насильства з боку протестувальників (водночас даних про те, що демонстранти його застосовували, відомство не наводить)», – йдеться в повідомленні на сайті ZMINA.
Адвокати Боленкова стверджують, що чоловік не є підозрюваним в жодному кримінальному провадженні в Україні і навіть у Білорусі справу про підпал податкової інспекції закрито.
Суддя ухвалив рішення відмовити в задоволенні позову Боленкова щодо визнання рішення СБУ протиправним та його скасуванні. Адвокати білоруського громадянина планують подати апеляційну скаргу.
У червні 2019 року у Києві люди, що назвали себе офіцерами Служби безпеки України, викрали і вивезли на кордон із Білоруссю колишнього політв’язня Олександра Францкевича. Чоловік, що цілком законно мешкав в Україні, пішов до міграційної служби за посвідкою та зник. Лише о третій ночі Олександр зателефонував матері з кордону і сказав, що його депортували до Білорусі.
Головне зображення: Белсат