23 червня – головне за день
• ООН попереджає про ризик голоду для 41 мільйона людей у 43 країнах світу. Втім, уже сьогодні схожі на голод умови склалися принаймні у 4 країнах: Ефіопії, Південному Судані, Ємені та на Мадагаскарі. Під загрозою життя і здоров’я 584 тисяч людей. Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Бізлі назвав ситуацію вкрай трагічною, адже за цими цифрами стоять реальні люди, що можуть загинути. «У 2011 році у Сомалі від голоду померло 260 тисяч людей – і коли голод було визнано офіційно – половина з них уже були мертві. Ми не можемо сперечатися про цифри коли люди потребують негайної допомоги», – заявив він.
• Польський «Пресклуб» ушанував журналісток «Белсату» спеціальною нагородою ім. Даріюша Фікуса «за непохитне виконання журналістських обов’язків в умовах, що вимагають величезної особистої відваги». Політична ув’язнена засновниця білоруського «Пресклубу» Юлія Слуцька нагороджена премією Міжнародної асоціації пресклубів за свободу слова. Про це повідомлено на сайті «Белсату». Нагороду Чульцовій та Андреєвій називають знаком солідарності зі всіма репресованими журналістами Білорусі. Премію ім. Даріюша Фукса, польського журналіста й видавця, присуджують з 1998 року, і це вперше, коли нею вшанували не поляків.
• Дванадцять фахівців із міжнародного права презентували визначення «екоциду» як злочину. Автори сподіваються, що це дозволить Міжнародному кримінальному суду розглядати найбільш кричущі злочини, пов’язані зі шкодою довкіллю, передає Громадське із посиланням на фундацію Stop Ecocide. Юристи пропонують визначати екоцид так: «незаконні або необґрунтовані дії, вчинені з усвідомленням, що існує суттєва ймовірність спричинення такими діями серйозної та масштабної або довготривалої школи довкіллю».
• У 2020 році понад 8 500 дітей використовувались як солдати у військових конфліктах по всьому світу. Близько 2 700 з них загинули й понад 5 700 отримали поранення. Про це заявив у понеділок, 21 червня, глава Організації об’єднаних націй Антоніу Гутерреш під час щорічної доповіді у Радбезі ООН з питання дітей і їх участі в збройних конфліктах, що охоплює вбивства, каліцтва і сексуальну наругу над дітьми, викрадення або вербування, відмову в доступі до допомоги й напади на школи і лікарні, передає Суспільне із посиланням на CNN і Reuters.
• Офіс генпрокурора запропонував чеським правоохоронцям створити спільну міжнародну слідчу групу для розслідування злочинів, вчинених громадянами Чехії на Донбасі, повідомляє Медійна ініціатива за права людини. «Хотілося б більш активної співпраці з чеськими колегами для активізації розслідування справ (що стосуються злочинів, вчинених чеськими громадянами на Донбасі – МІПЛ). Що стосується громадян Чехії – ми готові обмінюватися матеріалами з нашими колегами, але запитів поки від Чехії не було. Залюбки поділимося матеріалами, якщо до нас звернуться», – заявив заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. Як стало відомо, Чехія зараз є лідером із притягнення до відповідальності своїх громадян, що воювали на боці ЛДНР.
Зображення: Ємен. Фото з сайту ООН (© WFP/Saleh Bin Haiyan)