MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Не грати із наперсточниками (з нагоди річниці Бабиного Яру)

29.06.2021   
Емануїл (Амік) Діамант
2020 рік, Єрусалим, Форум Голокосту. Путіну, як головному герою та спасителю єврейського народу, організатори Форуму постеляли червону доріжку та дослухалися до кожного вимовленого ним слова. (Текст українською та російською мовами).

22 червня 2021 року я надіслав листа Прем’єр-міністру Беннету із проханням не брати участі в пам’ятних церемоніях з нагоди 80-ї річниці Бабиного Яру (англійською мовою, з копіями Президенту Зеленському та деяким члена Кнесету). Я вельми коротко виклав мотиви своєї пропозиції, сподіваючись у подальшому (якщо буде потрібно) дати всьому більш детальне пояснення.

Мої пояснення не знадобилися. Ніхто навіть не підтвердив отримання мого листа. Тільки канцелярія Зеленського відповіла, що я неправильно звернувся до Президента (не в те віконце).

Гаразд, тоді я вирішив діяти через громадську думку й розіслав російський текст свого звернення по редакціях російських ЗМІ та деяких пунктах інтернет-самвидаву.

Редакції російських ЗМІ мені також не відповіли – вони організують громадську думку лише для рекламних кампаній. А з інтернет-самвидаву надійшло декілька кумедних відгуків. Переважно навчально-виховального характеру. Мила Цигельман і Дан Рогинський були особливо завзяті: синагога у будь-якому вигляді найліпше підходить до меморіалу, хай то буде на Поклінній горі під Москвою чи у Бабиному Яру в Києві.

Сперечатися чи обговорювати це з ними я не збираюся, синагога – це не моя ділянка. Моя ділянка – щось би з історії згадати. Організатори всіх меморіалів намагаються переконати мене, що від жахів Бабиного Яру та Освенціму мене врятувала Червона армія і Радянський Союз. Це лейтмотив усіх пам’ятних церемоній, усіх меморіалів і пам’ятників.

Як Радянська влада врятувала мене від Бабиного Яру – це я знаю на власній шкурі. Меморіал Бабиного Яру про це згадувати не збирається. Як Радянська влада рятувала євреїв від Освенціму – про це в суботньому додатку до «Ісраель Хайом» (від 25.06.2021) розповів історик Яків Фальков: чотири місяці (чотири місяці!) радянські війська стояли неподалік від Освенціму (не заважаючи німцям допалювати угорських євреїв та евакуювати працездатних в’язнів), і тільки 27 січня 1945 року «солдати ударного батальйону 100-ї Львівської дивізії (отримали наказ і) під проводом полтавчанина єврейського походження Анатолія Шапіро увійшли до табору».

23 січня 2020 року спеціальний Форум Голокосту зібрався в Єрусалимі, щоб відзначити цю дату. Путіну, як головному герою та спасителю єврейського народу, організатори Форуму (і особисто Прем’єр Нетан’ягу) постеляли червону доріжку та дослухалися до кожного вимовленого ним слова. Зеленський говорити відмовився. А Яд-ва-Шему довелося потім довго вибачатися перед усім світом «за викривлення історії війни на користь СРСР».

Пережили і все забули. Навіщо Зеленський змінив свій погляд на предмет? – не знаю. Навіщо Беннету (та Ізраїлю) брати участь у черговому Путінському параді? – так само не знаю. Я хотів попередити Беннета та урядову делегацію Ізраїлю, щоб не сідали грати із наперсточниками. Та, видно, не по Савці свитка, – мені не вдається знайти потрібні слова, щоб запобігти черговому позорищу Ізраїлю з нагоди Голокосту та Бабиного Яру (як це вже було у 2016 та 2020 роках).

P. S. Як зазвичай я розішлю цей текст в інтернет-самвидаві. А далі – «нам не дано вгадати наперед», роби, що можеш і що вважаєш за потрібне. Тут і тепер. І не чіпляйся до Бога зі своїми «міркуваннями».

Емануїл (Амік) Діамант був одним з організаторів першого мітингу у Бабиному Яру 24 вересня 1966 року – у ті часи радянська влада робила все, щоб стерти пам’ять про трагедію.


Эммануил (Амик) Диамант

Не играть с напёрсточниками (по случаю годовщины Бабьего Яра)

20 июня 2021 года я направил письмо Премьер-министру Беннету с просьбой не принимать участия в памятных церемониях по случаю 80-й годовщины Бабьего Яра (на английском языке, с копиями Президенту Зеленскому и некоторым членам Кнессета). Я очень кратко изложил мотивы своего предложения, надеясь в дальнейшем (если понадобится) дать всему более подробное объяснение.

Мои объяснения не понадобились. Никто даже не подтвердил получение моего письма. Только канцелярия Зеленского ответила, что я неправильно обратился к Президенту (не в то окно).

Ладно, тогда я решил действовать через общественное мнение, и разослал русский текст своего обращения в редакции русских СМИ и некоторые пункты Интернет-самиздата.

Редакции русских СМИ мне тоже ничего не ответили – они организуют общественное мнение только для рекламных кампаний. А из Интернет-самиздата поступило несколько забавных откликов. В основном, назидательно-воспитательного характера. Мила Цигельман и Дан Рогинский были особенно настойчивы: синагога в любом виде лучше всего подходит для мемориала, будь то на Поклонной горе под Москвой, или в Бабьем Яру, в Киеве.

Спорить и обсуждать это с ними я не собираюсь, синагога это не по моей части. По моей части что-нибудь бы из истории да вспомнить. Организаторы всех мемориалов пытаются убедить меня, что от ужасов Бабьего Яра и Освенцима меня спасла Красная армия и Советский Союз. Это лейтмотив всех памятных церемоний, всех мемориалов и памятников.

Как Советская власть спасала меня от Бабьего Яра – это я знаю на своей шкуре. Мемориал Бабьего Яра об этом вспоминать не собирается. Как Советская власть спасала евреев от Освенцима – об этом в субботнем приложении к «Исраэль Хайом» (от 25.06.2021) рассказал историк Яков Фальков: четыре месяца (четыре месяца!) советские войска стояли неподалеку от Освенцима (не мешая немцам дожигать венгерских евреев и эвакуировать работоспособных заключённых), и только 27 января 1945 года «солдаты ударного батальона 100-й Львовской дивизии (получили приказ и) под руководством полтавчанина еврейского происхождения Анатолия Шапиро вошли в лагерь».

23 января 2020 года специальный Форум Холокоста собрался в Иерусалиме, чтобы отметить эту дату. Путину, как главному герою и спасителю еврейского народа, организаторы Форума (и лично Премьер Нетаньягу) стелили красную дорожку на форуме и внимали каждому сказанному слову. Польского Дудя вообще не пригласили. Зеленский говорить отказался. А Яд-ва-Шему пришлось потом долго извиняться перед всем миром «за искажения истории войны в пользу СССР».

Пережили и всё забыли. Зачем Зеленский изменил свои взгляды на предмет? – не знаю. Зачем Беннету (и Израилю) принимать участие в очередном Путинском параде? – тоже не знаю. Я хотел предупредить Беннета и правительственную делегацию Израиля, чтоб не садились играть с наперсточниками. Да, видно, не по Сеньке шапка, – мне не удаётся найти нужные слова, чтобы предупредить очередное позорище Израиля по случаю Холокоста и Бабьего Яра (как это уже было в 2016 и 2020 году).

P. S. Как обычно, я разошлю этот текст в Интернет-самиздате. А там – «нам не дано предугадать», делай, что можешь и что считаешь нужным. Здесь и сейчас. И не приставай к Богу со своими «соображениями».

Эммануил (Амик) Диамант был одним из организаторов первого митинга в Бабьем Яру 24 сентября 1966 года – в то время советская власть делала всё, чтобы стереть память о трагедии.

 Поділитися