MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За домашнє насильство кривдникам доведеться відпрацьовувати

01.07.2021   
ХПГ-інформ
Зароблені таким чином гроші будуть перераховувати жертві. Верховна Рада України посилила відповідальність за вчинення домашнього насильства та насильства за статевою ознакою, повідомляє сайт ВР.

Зароблені таким чином гроші будуть перераховувати жертві. Верховна Рада України посилила відповідальність за вчинення домашнього насильства та насильства за статевою ознакою, повідомляє сайт Верховної Ради. Сьогодні народні депутати підтримали у другому читанні та в цілому Законопроєкт №3908-1.

Фото: Shutterstock © Dmytro Zinkevych

Зокрема, законом доповнено санкцію статті 173-2 стягненням у виді суспільно корисних робіт. Кошти, отримані за виконання цих робіт, будуть спрямовані жертві. Зараз для покарання кривдників застосовують адміністративний арешт, громадські роботи та адміністративний штраф. Саме грошові санкції українські суди присуджують найчастіше. «Однак, застосування штрафів не є ефективним, оскільки суди дуже рідко враховують фінансовий стан правопорушника, що призводить до того, що в переважній більшості покарання впливає не на порушника, а на його сім’ю в цілому або ж на постраждалу особу, оскільки штраф сплачується або із сімейного бюджету, або ж „з кишені“ самої постраждалої особи (якщо кривдник не працює, не має власних доходів та вимагає шляхом фізичного чи психічного впливу гроші від інших членів сім’ї)», – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Відтепер кривдник буде виконувати оплачувану роботу – з переліку, визначеного органом місцевого самоврядування. Гроші, зароблені таким чином, буде отримувати постраждала від кривдника особа.

Крім того, люди в формі не уникатимуть відповідальності за цей злочин. Законом встановлено, що «військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, поліцейські несуть адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування на загальних підставах». Тут варто пояснити, що досі деякі українці взагалі могли легко уникнути відповідальності за вчинення домашнього насильства. На військових, резервістів, поліцейських тощо поширюється дія дисциплінарних статутів. «У зв’язку з цим, такі особи фактично не можуть притягатися до відповідальності, оскільки це не є військовим правопорушенням чи правопорушенням, пов’язаним із службою», – пояснюють автори законопроекту. У статтю 15 КУпАП, яка передбачає перелік правопорушень, відповідальність за які настає на загальних підставах, додали домашнє насильство та насильство за ознакою статі. 

Також законом змінено строк накладення адміністративного стягнення за вчинення цього правопорушення, а також виключено необхідність участі особи, яка вчинила насильство в сім’ї, при розгляді справи в суді. Досі особа могла бути притягнута до адміністративної відповідальності за домашнє насильства або насильство за ознакою статі лише протягом трьох місяців з дня його вчинення. Кривдники користувалися цим: просто не приходили на судові засідання, тягнули час. Відтепер суд може розглядати подібні справи за відсутності правопорушника у випадку, якщо він повідомлений про розгляд справи належним чином, і відсутні поважні причини його неявки у судове засідання.


Нагадаємо, минулого року в результаті домашнього насильства було скоєно 70 навмисних убивств. Усього правоохоронці зафіксували близько 3 тис. кримінальних правопорушень щодо фактів домашнього насильства, засуджено 800 осіб.

 Поділитися