Моніторинговий візит до ДУ «Криворізька установа виконання покарань № 3»
Загальна інформація
2 липня 2021 року моніторингова група ХПГ у складі члена громадської ради при Мін’юсті Сергія Зуйкова та журналіста Інформаційного бюлетеню «Права людини» Харківської правозахисної групи Андрія Діденка здійснила повторний моніторинговий візит до ДУ «Криворізька установа виконання покарань № 3». Попередній візит був здійснений у листопаді 2019 року, проте ситуація з порушенням прав людини в медичній сфері залишилася не виправленою, а можливо, навіть погіршилася (про це детальніше нижче в розділі «Право на медичну допомогу»).
Нагадаємо, що ця установа розташована в місті Кривий Ріг Дніпропетровської області, побудована за італійським проектом у вигляді кола. Прогулянкові дворики розташовані на даху, а вікна всі виходять на зовні. Основна функція установи – слідчий ізолятор. Також є сектор для осіб, які засуджені до довічного позбавлення волі, розташований на п’ятому поверсі.
Загальна кількість засуджених в установі на час візиту складала 662 особи, з них 82 особи відбувають довічний термін покарання.
Розрахункова кількість спальних місць 728.
39 ув’язнених, що не засуджені довічно, після набрання вироком законної сили залишені працювати в СІЗО.
ДІЗО і ПКТ у цій установі немає, а от у карцері на час візиту перебувало 6 осіб з числа підслідних.
Приємно здивувало повідомлення керівництва установи, що поміщення осіб до одиночної камери для засуджених довічно не використовується близько двох років. Цьому сприяє в тому числі і той фактор, що таке дисциплінарне стягнення призначається за рішенням суду.
90 осіб перебувають на обліку зі захворюваннями ВІЛ/СНІД, тобто кожний сьомий.
За 2021 рік було 9 викликів швидкої медичної допомоги. Протягом 2020–2021 років зафіксовано 30 випадків заподіяння тілесних ушкоджень, відповідно по 15 на кожен рік;
У 2020 році було 9 разів застосовано спецзасоби до ув’язнених (засуджених), у 2021 році – 3 рази.
За 2020 і 2021 роки померло 8 осіб.
За весь період карантину серед ув’язнених і засуджених зареєстровано 3 особи із діагнозом COVID-19.
На повідомлення про візит без попередження в рамках статті 24 КВК майже миттєво відреагував заступник начальника установи за СВПР Андрій Алхазурович Сулейманов, який зустрів моніторів. Протягом десяти хвилин після виконання відповідних процедур і температурного скринінгу монітори потрапили на територію. Пан Андрій супроводжував моніторів під час візиту, надавав консультації, відповідав на питання, продемонстрував компетентність і досвідченість майже з усіх питань.
Свій візит розпочали з кабінету начальника установи підполковника внутрішньої служби Караваєва Олексанра Григоровича, повідомили про план і послідовність.
Хотілося б зазначити, що керівництво установи продемонструвало відкритість, готовність до співпраці, була можливість доступу до будь-якого приміщення, спілкування з засудженими на умовах анонімності, за винятком медичної частини (про це ми розкажемо детальніше в окремому розділі). Деякі камери обладнані вентиляторами за рахунок родичів засуджених, функціонує централізована витяжка повітря.
Під час візитів по камерах від засуджених не надходило скарг на відсутність вентиляції.
Слідчий блок
Оскільки установа має основні функції слідчого ізолятора, існує спеціально обладнані 6 приміщень для проведення слідчих дій – слідчі кабінети в яких відбуваються допити підслідних, зустрічі з адвокатами, та інше.
А також обладнані приміщення для проведення відео конференцій під час судових розглядів справ.
Недоліки
Як і в багатьох установах системи виконання покарань відчувається брак державного фінансування. Були помічені мокрі плями та пліснява на стелі, на стінах.
Як повідомив начальник установи, ще існують недоліки ремонтування приміщень, каналізації, опалення. Ці питання установа намагається вирішити коштами з особового фонду.
Довічники
Серед завдань візиту був запис інтерв’ю свавільно засудженого довічно Максима Орлова – див. Максим Орлов | Боротьба за життя (khpg.org).
Для інтерв’ю з засудженими був наданий кабінет начальника дільниці довічно засуджених.
Також були записані інтерв’ю зі засудженими довічно П. і С.
Засуджені П. і С. стверджували, що покарані довічно несправедливо і не скоювали інкримінованих їм злочинів.
Як засуджений П. стверджував, що має алібі і на момент скоєння інкримінованого злочин – він перебував в іншій країні і не міг скоїти вбивства. Але, як стверджує засуджений, правоохоронні та судові органи не реагують на його звернення щодо перевірки факту алібі.
Засуджений С.,який покараний за вбивство працівника міліції, стверджує, що непричетний до скоєння злочину і, за його словами, це правопорушення вчинене його знайомим, який помер. Він також був присутній на місці події, брав участь у бійці, але, як стверджує засуджений, особисто він не вбивав міліціонера.
Засуджений П. поскаржився, що вже протягом майже місяця адміністрація колонії не видає планшет, який передали його рідні.
За поясненням заступника начальника установи планшет має в собі відео камеру, що заборонено ПВР і на даний час перебуває в процесі блокування можливості фото- та відеозйомки відповідно до нормативно-правових положень. Але після технічного блокування можливості фото- та відеозйомки планшет буде видано засудженому.
З метою перевірки умов утримання на власний розсуд були відвідані дві камери, в яких утримуються засуджені довічно.
Експериментальний проєкт для засуджених довічно – камера загального тримання
Як пояснив заступник начальника колонії, за експериментальним проєктом від Мінюсту була підготовлена багатомісна камера для засуджених довічно, які відбули певний період довічного ув’язнення та не мають порушень режиму утримання.
У камері на час візиту перебувало двоє засуджених. Камера розрахована на 8 спальних місць. Виділене місце для прийому і зберігання їжі, санітарний блок, у спекотний день температурний режим не перевищував норми.
Медична частина
Опинившись на території установи на початку візиту, монітори зустріли жінку, яка стрімко рухалася на вихід. Потім з’ясувалося, що ця жінка є начальником медичної частини. До неї звернувся заступник начальника колонії з питанням: «В який спосіб відбуватиметься моніторинговий візит до медичної частини. На що начальниця медичної частини відповіла, що вона після доби і що свою зміну вона вже відпрацювала. Тільки потім з’ясувалися наслідки такої поспішності.
Монітори взагалі не були допущені на територію медичної частини. Жінка, яка представилася Урженко Оленою Леонідівною, в категоричній формі відмовилася надавати будь яку документацію, журнали тощо для перевірки.
На нашу думку, в такий спосіб відбуваються системні приховування порушень прав людини в медичній сфері.
На вимогу надати письмову відмову в допуску на територію медичної частини та відповідні журнали та документацію черговий фельдшер відповіла, що на усну вимогу моніторів на допуск вона надає усну відмову: «Я не даю ніякої документації».
Інформацію, яка медична допомога надається засудженим/ув’язненим в УВП з хронічними, інфекційними захворюваннями (такими як ВІЛ/СНІД тощо), як і багато іншої, перевірити не вдалося.
Нагадаємо, що під час попереднього моніторингового візиту у 2019 році була акцентована увага на порушеннях прав людини саме в медичній сфері: «Найбільшою проблемою є рівень медичного обслуговування, а точніше – його відсутність. Не дивлячись на те, що виконувачка обов’язків начальника медичної частини Карташова В. В. відмовилась надати моніторам журнали щодо діяльності медичної частини, начальник установи повідомив, що ситуація критична».
Зовсім свіжа інформація отримана з офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, отримана під час візиту без попередження в рамках НПМ від 28 травня 2021 року. В цій установі були зроблені такі висновки:
«Медичний огляд новоприбулих осіб проводиться через ґрати, якими обладнана оглядова кімната».
«Також в установі встановлено порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу».
«З’ясовано, що ув’язненим не проводиться повний первинний медичний та профілактичний огляд через відсутність лікаря психіатра, хірурга та терапевта. З березня 2020 року не проводиться флюорографічне та рентгенологічне обстеження, що призводить до неналежного надання медичної допомоги та недотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом в установі».
Моніторингові висновки минулих візитів ми публікуємо, тому що наша моніторингова група взагалі не була допущена до медичної частини КВК-3.
Це вперше у практиці візитів без попередження ХПГ, коли моніторів не допустили до певного об’єкту після того, як вони потрапила на територію установи. Нагадаємо, було здійснено сотні візитів до різноманітних установ і закладів системи виконання покарань і монітори мали можливість відвідувати будь які приміщення і місця без обмежень. І ми вважаємо, що такі дії є перешкоджанням роботи члена громадської ради при Міністерстві юстиції, а також перешкоджання журналісту у виконанні його професійних обов’язків. Такі дії з боку представників медичної частини є брутальним порушенням статті 24 КВК України.
Відповідний звіт про порушення статті 24 КВК буде направлено до Мінюсту.
Карцер
Від ув’язнених, які перебували в карцері, скарг не надходило. Разом з тим ліжка дисциплінарно покараних у день не закриваються і в камері присутні матраци.
Кімната отримання посилок та передач
Була оглянута кімната для отримання посилок, передач. Камери відео спостереження в кімнаті немає. На нашу думку, відеофіксація отримання посилок, передач має відбуватися в першу чергу в інтересах персоналу закладу за ради забезпечення законності своїх дій під час вилучення заборонених предметів.
Платна камера
Була продемонстрована платна камера, в якій перебувало двоє осіб.
Вимоги до Міністерства юстиції та ЦОЗ ДКВС України
• Сприяти забезпеченню виконанню статті 24 КВК керівництвом медичної частини КВК-3
• Рекомендувати керівництву КВК-3 реалізувати відео фіксацію отримання посилок, передач.
Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»