MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ПЦ «Меморіал» визнав кримчанина Еміля Зіядінова політв’язнем

05.07.2021   
ХПГ-інформ
Кримського татарина заарештували за терористичними статтями, не обвинувачуючи у конкретних терористичних діях. Правозахисники закликають звільнити кримчанина негайно.

Правозахисний центр «Меморіал» вважає кримського татарина Еміля Зіядінова політичним в’язнем згідно з міжнародними критеріями – його обвинувачують в участі в міжнародній ісламській організації «Хізб ут-Тахрір». Про це повідомлено на сайті організації.

«Меморіал» вважає, що Зіядінова переслідують у зв’язку з ненасильницьким здійсненням права на свободу совісті, віросповідання та асоціацій. За даними правозахисників, кримчанин був позбавлений свободи за відсутності складу злочину, з метою припинення його релігійної діяльності, а також придушення громадянської активності жителів анексованого Криму.

37-річний Еміль Зіядінов – активіст кримськотатарського правозахисного руху «Кримська солідарність», неодноразово брав участь в акціях солідарності з політв’язнями, у тому числі в Москві, надавав підтримку їхнім сім’ям.

7 липня 2020 року російські силовики провели масові обшуки в домах мусульман у різних районах Криму, внаслідок чого шістьох людей, включно з Зіядіновим, спочатку затримали, а потім арештували.

Його обвинувачують в організації у кримському селищі Октябрське осередку «Хізб ут-Тахрір». У зв’язку зі причетністю до цієї організації Зіядінову інкримінують приготування до захоплення влади. Слідство мотивує це звинувачення тим, що «Хізб ут-Тахрір» декларує як свою мету створення всесвітнього ісламського халіфату, до якого повинні увійти населені мусульманами регіони світу.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


З квітня 2020 року справу розглядає Південний окружний суд у Ростові-на-Дону. Зіядінов провину не визнає.

Як вважає «Меморіал», Зіядінов став винним лише тому, що, на думку слідства, був учасником релігійного об’єднання.

У цій справі, як і в інших відомих «Меморіалу» справах про причетність до «Хізб ут-Тахрір», фігуранту не ставиться за вину підготовка теракту чи озвучування терористичних погроз. Як видно з експертизи фонограм чотирьох зустрічей, представленій в обвинувальному висновку, в них, окрім Зіядінова, брала участь ще тільки одна не визначена слідством особа. Прослухавши їхні розмови, експерт вирішив, що обвинувачений поводиться як «учитель», «наставник», а інший учасник бесід – як «учень». Наставник та учень читали «тексти з ідеологічних джерел» «Хізб ут-Тахрір» та обговорювали їх. Це і є, за твердженням слідства, «терористичною діяльністю».

ПЦ «Меморіал» вважає рішення Верховного суду РФ від 2003 року, яким «Хізб ут-Тахрір» визнана терористичною організацією, необґрунтованим. У його мотивувальній частині не міститься доказів терористичної спрямованості діяльності організації. На теперішній час невідомо жодного факту скоєння чи підготовки учасниками організації терактів будь-де у світі.

На думку правозахисників, обвинувачення Еміля Зіядінова у причетності до «Хізб ут-Тахрір» стало інструментом придушення солідарності жителів Криму.

ПЦ «Меморіал» вважає, що Еміль Зіядінов позбавлений волі з політичних мотивів, і вимагає негайного його звільнення.

 Поділитися