MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

ПЦ «Меморіал» визнав кримчанина Ісмета Ібрагімова політв’язнемПЦ «Меморіал» визнав кримчанина Вадима Бектемирова політв’язнемРФ: Кримчанина з інвалідністю залишили в СІЗОТак званий суд у Криму заочно засудив Чубарова до шести років колоніїЄСПЛ заборонив Росії депортувати вдову убитого ФСБ Набі РахімоваКрим: Дружину вбитого Набі Рахімова депортують до УзбекистануКрим: Під час обшуків убито Набі Рахімова Крим: Обшук у брата політв’язняКрим: Кілька подій останніх днівРФ: Рустема Ісмаїлова етапували до колонії в БашкортостаніРФ: Прибулих до російських колоній кримських татар тримають у ШІЗОРФ: Верховний суд змінив присуд фігурантам «справи Хізб ут-Тахрір»РФ: Енвера Сейтосманова засудили до 17 років позбавлення воліРФ: Свідок у справі «Хізб ут-Тахрір» свідчив під психологічним тиском ФСБКрим останнім часом (25.04.–14.05.2018)Крим останніми днями (12.04.–25.04.2018)Крим останніми днями (03.04.–11.04.2018)Крим останніми днями (26.03–02.04.2018)Крим останніми днями (19.03.–26.03.2018)Крим останніми днями (08.03.–16.03.2018)

ПЦ «Меморіал» визнав кримчанина Еміля Зіядінова політв’язнем

05.07.2021   
ХПГ-інформ
Кримського татарина заарештували за терористичними статтями, не обвинувачуючи у конкретних терористичних діях. Правозахисники закликають звільнити кримчанина негайно.

Правозахисний центр «Меморіал» вважає кримського татарина Еміля Зіядінова політичним в’язнем згідно з міжнародними критеріями – його обвинувачують в участі в міжнародній ісламській організації «Хізб ут-Тахрір». Про це повідомлено на сайті організації.

«Меморіал» вважає, що Зіядінова переслідують у зв’язку з ненасильницьким здійсненням права на свободу совісті, віросповідання та асоціацій. За даними правозахисників, кримчанин був позбавлений свободи за відсутності складу злочину, з метою припинення його релігійної діяльності, а також придушення громадянської активності жителів анексованого Криму.

37-річний Еміль Зіядінов – активіст кримськотатарського правозахисного руху «Кримська солідарність», неодноразово брав участь в акціях солідарності з політв’язнями, у тому числі в Москві, надавав підтримку їхнім сім’ям.

7 липня 2020 року російські силовики провели масові обшуки в домах мусульман у різних районах Криму, внаслідок чого шістьох людей, включно з Зіядіновим, спочатку затримали, а потім арештували.

Його обвинувачують в організації у кримському селищі Октябрське осередку «Хізб ут-Тахрір». У зв’язку зі причетністю до цієї організації Зіядінову інкримінують приготування до захоплення влади. Слідство мотивує це звинувачення тим, що «Хізб ут-Тахрір» декларує як свою мету створення всесвітнього ісламського халіфату, до якого повинні увійти населені мусульманами регіони світу.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


З квітня 2020 року справу розглядає Південний окружний суд у Ростові-на-Дону. Зіядінов провину не визнає.

Як вважає «Меморіал», Зіядінов став винним лише тому, що, на думку слідства, був учасником релігійного об’єднання.

У цій справі, як і в інших відомих «Меморіалу» справах про причетність до «Хізб ут-Тахрір», фігуранту не ставиться за вину підготовка теракту чи озвучування терористичних погроз. Як видно з експертизи фонограм чотирьох зустрічей, представленій в обвинувальному висновку, в них, окрім Зіядінова, брала участь ще тільки одна не визначена слідством особа. Прослухавши їхні розмови, експерт вирішив, що обвинувачений поводиться як «учитель», «наставник», а інший учасник бесід – як «учень». Наставник та учень читали «тексти з ідеологічних джерел» «Хізб ут-Тахрір» та обговорювали їх. Це і є, за твердженням слідства, «терористичною діяльністю».

ПЦ «Меморіал» вважає рішення Верховного суду РФ від 2003 року, яким «Хізб ут-Тахрір» визнана терористичною організацією, необґрунтованим. У його мотивувальній частині не міститься доказів терористичної спрямованості діяльності організації. На теперішній час невідомо жодного факту скоєння чи підготовки учасниками організації терактів будь-де у світі.

На думку правозахисників, обвинувачення Еміля Зіядінова у причетності до «Хізб ут-Тахрір» стало інструментом придушення солідарності жителів Криму.

ПЦ «Меморіал» вважає, що Еміль Зіядінов позбавлений волі з політичних мотивів, і вимагає негайного його звільнення.

 Поділитися