5 липня – головне за день
• МОЗ України зареєструвало вакцину Janssen (Johnson & Johnson) проти COVID-19 для екстреного медичного застосування, повідомлено на сайті міністерства. Janssen – це векторна вакцина розроблена, фірмою Janssen, якою володіє компанія Johnson & Johnson. Вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2. Потребує температури зберігання від +2 до +8° С. Для повної імунізації достатньо однієї дози. Вакцина дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали США, Велика Британія, Європейський Союз, Швейцарія, Канада та багато інших країн.
• Правозахисна організація Human Rights Watch повідомила, що отримала нову інформацію про кількох жінок, яких утримує «ДНР» за сфабрикованими звинуваченнями у «шпигунстві», передає Радіо Свобода. Одна жінка була вагітною, коли її затримали у травні 2021 року, дві інші мають серйозні захворювання, від яких вони не отримували лікування, а четверту катували, розповіли у HRW. «Наскільки нам відомо, багато затриманих тримають без зв’язку, у жахливих умовах і без доступу до справедливого судового процесу або належної медичної допомоги», – заявила старша дослідниця Європи та Центральної Азії в HRW Юлія Горбунова.
• Світовий звіт про щастя–2021 назвав Україну найнещасливішою країною в Європі. Коефіцієнт щастя дослідники оцінили у 4,9, тоді як середній у Європі – 6,4, передає Суспільне. Як ідеться у підсумках звіту, цьогоріч дослідники враховували пандемію COVID-19 та її наслідки у різних державах, соціальну підтримку, свободу вибору, щедрість, сприйняття корупції у владі та бізнесі та нещодавній емоційний досвід, які переживали люди. Фінляндія залишається на вершині таблиці лідерів як найщасливіша країна у світі.
• ПЦ «Меморіал» вважає кримського татарина Еміля Зіядінова політичним в’язнем – його обвинувачують в участі в міжнародній ісламській організації «Хізб ут-Тахрір». 37-річний Еміль Зіядінов – активіст кримськотатарського правозахисного руху «Кримська солідарність», неодноразово брав участь в акціях солідарності з політв’язнями, у тому числі в Москві, надавав підтримку їхнім сім’ям. Зіядінов під арештом з початку липня 2020 року. Справу розглядає Південний окружний суд у Ростові-на-Дону. Зіядінов провину не визнає. «Меморіал» вважає, що Еміль Зіядінов позбавлений волі з політичних мотивів, і вимагає негайного його звільнення.
• Представники «Тбілісі прайду» заявили про скасування Маршу гідності, який мав пройти сьогодні у столиці Грузії. ЛГБТК-активісти кажуть, що МВС не в стані забезпечити їхню безпеку, передає «Эхо Кавказа» (проєкт Радіо Свобода). «Ми не можемо вийти на вулиці, заповнені особами, налаштованими на насильство, яких підтримує влада, Патріархія та проросійські сили, не можемо поставити під загрозу людські життя», – йдеться в заяві «Тбілісі прайду». Сьогодні зранку у грузинській столиці почалися вуличні заворушення за участі противників запланованої ходи. Радикали напали на журналістів, розгромили намети опозиціонерів, увірвалися в офіс «Тбілісі прайду». Серед постраждалих – журналісти грузинської служби Радіо Свобода.