26 липня – головне за день
• В Афганістані за травень та червень 2021 року кількість жертв серед мирних жителів становить 2 392 особи (783 вбитими та 1 609 пораненими), що є найвищим показником з моменту початку обліку у 2009 році. Про це повідомила Місія ООН з надання допомоги в Афганістані (UNAMA), передає Суспільне. З січня по червень UNAMA зафіксувала 5 183 цивільні жертви (1 659 вбитими та 3 254 пораненими), що на 47 % більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Жінки та діти становили близько половини всіх жертв. У звіті зазначено, що відповідальність за 64 % жертв несуть антиурядові елементи, проурядові сили – за 25 %.
• Шведські науковці розробили вакцину проти COVID-19, яку можна буде приймати в таблетках або за допомогою інгалятора, тестовий зразок вже готовий, передає Суспільне з посиланням на BBC. Дослідники створили інгалятор з препаратом, розміром з пів коробки для сірників. На відміну від більшості вакцин, які використовують зараз, як от Pfizer, Moderna та AstraZeneca, запропонований препарат використовує штучно створений білок вірусу і може витримати температуру до +40°С.
• Після тривалої боротьби сенат Чехії проголосував за компенсацію тисячам ромських жінок, які були незаконно стерилізовані чехословацькою, а згодом і чеською владою між 1966 і 2012 роками, повідомляє Amnesty International. «Тисячі жінок, більшість із яких були ромками, були стерилізовані в колишній Чехословаччині. Жінок змушували підписувати бланки згоди, часто під час пологів або одужання від кесаревого розтину. У багатьох випадках їм не говорили, на що вони погоджуються. Це було грубим порушенням їхніх прав, включно з правом бути вільними від тортур або жорстокого поводження», – зазначила, зокрема, дослідниця з Amnesty International у Чеській Республіці Барбора Чернушакова.
• Шамана Олександра Габишева, який весною 2019 року виправився в Москву для проведення обряду вигнання Путіна та був затриманий на кордоні Бурятії та Іркутської області, Якутський міський суд відправив на примусове лікування за кримінальними справами про застосування сили до співробітників правоохоронних органів та екстремізм, повідомляють «Сибирь.Реалии». Як зазначив адвокат Олексій Прянішников, під час лікування пацієнт перебуває під «інтенсивним наглядом». Зазвичай таке лікування триває 2,5–3 роки. Захист має намір оскаржити судове рішення. Нагадаємо, торік ПЦ «Меморіал» визнав Габишева політв’язнем.