MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Шепетівська виправна колонія № 98»

06.08.2021   
Павло Шваб, Ганна Овдієнко, Максим Ревякін
У багатопрофільній лікарні камери для довічно позбавлених волі перебувають у занедбаному стані. На стінах пліснява, санітарний вузол потребує капітального ремонту. ЦОЗ цього року грошей на ремонт не виділив.

1. Загальна інформація

22 липня 2021 року моніторингова група у складі помічника-консультанта народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідала Державну установу «Шепетівська виправна колонія № 98». Це колонія середнього рівня безпеки для чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі. На час візиту в колонії перебувала 401 особа. Планова наповнюваність – 1 043 засуджених. Установа розташована в селі Климентовичі Шепетівського району Хмельницької області. Це – найбільша колонія в Україні за площею, яка складає 72 гектари. На території колонії розташований кар’єр, який з 2016 року не працює через відсутність ліцензії. Лише нещодавно вона була відновлена. Колонія функціонує з 1962 року.

За поточний рік з установи умовно-достроково були звільнені чотири особи. Засуджені скаржилися на те, що місцевий суд систематично не підтримує подання колонії про умовно-дострокове звільнення.

Адміністрація установи зробила моніторам температурний скринінг, але монітори не помітили захисних бар’єрів та дезінфекторів на КПП. Моніторингову групу безперешкодно допустили на територію установи.

2. Їдальня

Спершу монітори попрямували відвідати їдальню та кухню установи. В овочевому цеху відбуваються ремонтні роботи, які майже завершилися. На кухні якраз готувався обід та віяло приємним запахом смажених котлет. У кухні замінені електроплити. Монітори продегустували обід. Смак обіду – задовільний. У кімнаті для миття посуду виконаний ремонт та замінено ванни для миття посуду.

Обідня зала простора та може вмістити велику кількість осіб. Перед входом розміщені рукомийники, є рушники та мило, яке виглядає так, ніби ним ніколи не користувалися. В залі є стенд інформаційного меню.

3. Лазне-пральний комбінат

У лазне-пральному комбінаті є перукарня. Перукар з числа засуджених працює за трудовим договором.

Душові кабінки розділені високими стінками, є шторки та ґумові килимки. У пральні є як нові, так і старі машинки, які, за словами адміністрації, справляються з пранням.

4. Медична частина

У медичній частині є стоматологічний кабінет, забезпечений пломбувальним матеріалом. Стоматолог працює на повну ставку та приймає в середньому п’ять осіб на день. Завідувач медичної частини запевнив моніторів, що лікарських засобів достатньо. У наявності також є швидкі тести на ВІЛ та коронавірус. У журналі тілесних ушкоджень з початку року зафіксовано два випадки, що вкрай мало для установи, де відбуває покарання понад 400 осіб. Це наштовхує на думку про неналежне ведення такого журналу або неналежну організацію процедури огляду засуджених на предмет наявності тілесних ушкоджень.

На час візиту на амбулаторному лікуванні перебувало 12 засуджених. Відповідно до штатного розпису, в медичній частині працює дев’ять осіб. За поточний рік в медичній частині помер один засуджений. Причина смерті – серцева недостатність. За рік було зафіксовано два випадки травмування засуджених – травми отримані в побуті. За теперішній рік зафіксовано один випадок захворювання на туберкульоз. В установі відбувають покарання 11 засуджених, хворих на гепатит С, на ВІЛ – 7 засуджених. За інформацією завідувача медичної частини, серед засуджених відсутні зареєстровані випадки коронавірусної хвороби. З початку пандемії коронавірусу 18 працівників адміністрації захворіли. На сьогоднішні проведене щеплення усіх бажаючих співробітників.

5. Міжобласна лікарня

При установі діє міжобласна лікарня, розрахована на 100 ліжок, 40 з яких на момент візиту було зайнято. Лікарня складається з трьох відділень – терапевтичного, хірургічного та дерматологічного. Хірургічне відділення оснащене операційною. Лікарня має ліцензію на медичну практику та використання наркотичних засобів. Однак засуджені стверджували, що операції не проводяться по декілька місяців.

У багатопрофільній лікарні є камери для довічно позбавлених волі. Такі камери перебувають у занедбаному стані. На стінах пліснява, санітарний вузол потребує капітального ремонту. Однак адміністрація колонії пояснила, що не має права здійснювати ремонт у лікарні, оскільки це буде нецільове використання коштів, а Центр охорони здоров’я грошей на ремонт у 2021 році не виділив.

Інші палати також перебувають у занедбаному стані. На стелі та на стінах видніються сліди минулих затоплень та плісняви. Білизна стара та брудна. Санітарні вузли занедбані та потребують ремонту.

В міжобласній лікарні організовані окремі палати на випадок інфекційного захворювання засуджених, обладнані апаратом штучної вентиляції легень та кисневим концентратором.

Начальник медичної частини запевнив, що лікарня повністю забезпечена усіма необхідними ліками. Проте під час спілкування із засудженими, які перебували на стаціонарному лікуванні, абсолютна більшість з них повідомила, що їм надаються виключно найпростіші симптоматичні ліки (но-шпа, анальгін, ібупрофен тощо), казали навіть про відсутність цих ліків впродовж коротких періодів. Деякі засуджені зазначали, що в звичайних медичних частинах установ лікування краще, ніж в спеціалізованій лікарні.

Монітори також поспілкувалися із засудженим, що потребує допомоги хірурга-уролога. Однак після закриття Бучанської виправної колонії у системі ДКВС більше немає спеціалізованих установ із урологічним відділенням, тому показане засудженому оперативне втручання в пенітенціарних лікарнях виконати нікому, а бажання співпрацювати із цивільними лікарнями, як здалося моніторам, спеціалізована лікарня не має. Крім того, інший засуджений поскаржився, що його мали б повезти для діагностику у Львівську багатопрофільну лікарню, однак з невідомих причин остання вже чотири місяці відмовляється прийняти його для такої діагностики. Інших пенітенціарних лікарень, які б могли провести таку діагностику, немає.

Засуджені скаржились на відсутність швидкого етапування з установи після закінчення лікування.

6. Житлові відділення

В установі функціонує дев’ять відділень, законсервовано три відділення, які, як стверджує адміністрація, підтримуються у належному стані та готові до прийому нових засуджених. Усі дев’ять відділень казарменого типу, тобто у кожному відділенні є лише одна велика спальна кімната. Лише в одному відділенні монітори помітили нещодавно виконаний косметичний ремонт. У кімнатах прийому їжі цього відділення є холодильник, микрохвильовка та мультиварка. Монітори перевірили якість питної води, яка візуально здалася мутною та жовтуватою. Засуджені та адміністрація запевнили, що це стара, пошкрябана тара, тому так здається. Після цього монітори вирішили спробувати воду на смак. Після вживання води залишився нетиповий для питної води присмак. У подальшому монітори виявили власноруч виготовлений фільтр для води, що підтверджує необхідність у додатковому очищенні вже, за словами адміністрації, питної води.

У санітарному вузлі міститься рукомийна система. Засуджені самостійно встановили душ. У туалеті віяло неприємним специфічним запахом нечистот. Туалети розділені не дуже високими стінками та дверцятами. В житлових приміщеннях, які відвідали монітори, відсутні графіки проведення дезінфекції. В інших житлових приміщеннях встановлені двоповерхові ліжка, що не рекомендовано Європейськими пенітенціарними правилами. Ліжка розташовані впритул одне до одного, тому засуджені вимушені власноруч робити імпровізовані розмежувачі, якими виступають ширми, натягнуті на металеві дроти. Це нагадує двоспальні ліжка та однозначно порушує право засуджених на приватність.

Санітарні вузли перебувають у занедбаному стані. Рукомийна система застаріла та понівечена. Туалети розділені невисокими стінками, окрім того, відсутні дверцята, що повністю порушує усі правила праватності. Стеля в санітарному вузлі протікає, у зв’язку з чим вся вона вкрита цвіллю та грибком.

7. Виробництво

На виробництві працює шістдесят осіб. Всі вони працюють в одну зміну.

Виробництво в колонії представлене виготовленням залізобетонних конструкцій, а саме – плит, які, як не дивно, замовила держава. Начальник виробництва повідомив, що це пов’язано з тим, що їхнє виробництво розташовано найближче до військової бази, де вони будуть встановлені. Монітори відмічають, що це унікальний випадок, коли держава надала таке велике замовлення пенітенціарній установі, що дозволить їй поповнити спеціальний фонд на суму грошей, яка дозволить підтримувати умови тримання в установі на гідному рівні при тотальному недофінансуванні з державного бюджету. Відмічаємо, що умови тримання значно би покращилися, якщо б пенітенціарні установи частіше отримували такі державні замовлення. Це б дозволило установам функціонувати за рахунок власного спеціального фонду із мінімальним залученням коштів державного бюджету.

8. Право на релігію

За відомостями адміністрації, більшість засуджених сповідує християнство. Під час карантину представники релігійних організацій відвідують установу. Спеціальне харчування відповідно до релігійних переконань засуджених, передбачене Європейськими пенітенціарними правилами, в установі відсутнє. На території установи діє православний храм.

Проєкт «Сприяння здійсненню свободи від катувань та права в’язнів на медичну допомогу в Україні на основі міжнародних стандартів прав людини», фінансований Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися