10 серпня – головне за день
• Як повідомляє ІМІ, Верховний Суд Білорусі за позовом Міністерства юстиції ліквідував Білоруський ПЕН-центр. Організація об'єднувала професійних літераторів, письменників, перекладачів, журналістів, блогерів. Його очолювала нобелівська лауреатка письменниця Світлана Олексієвич. Рахунки організації заарештували ще 20 липня. «Наша, так би мовити, „провина“ полягає в нашій незгоді з репресіями, з насильством, у захисті свободи слова та ідеалів гуманізму. І якщо це наша вина – нам не соромно. Ми пишаємося своєю роботою, своїми друзями, партнерами, волонтерами», – цитує ІМІ офіційну заяву Білоруського ПЕН-центру.
• В окупованому Криму співробітники ФСБ провели обшуки у послідовників релігійного об’єднання «Свідки Єгови» в Армянську, повідомляють в Офісі Омбудсмана. Стосовно Олександра Литвинюка та Олександра Дубовенка порушили кримінальні справи за звинуваченням в організації екстремістської діяльності. Крім того, сьогодні колегія підконтрольного Москві Севастопольського міського суду залишила в силі вирок іншому кримському свідку Єгови – Віктору Сташевському. Його незаконно засуджено до шести з половиною років ув’язнення. У Росії організація «Свідки Єгови» визнана екстремістською з 2017 року. «РФ ігнорує виконання резолюції Генеральної Асамблеї ООН 74/168, згідно з якою країна-окупант має забезпечити свободу віросповідання і релігії без будь-якої дискримінації або введення штучних регуляторних бар’єрів, – заявила Омбудсман Людмила Денісова. – Переслідування членів релігійних організацій у Криму є грубим порушенням 18 статті Загальної декларація прав людини та 9 статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якими кожен має право на свободу думки, совісті та релігії. Крім того, Росія ігнорує Женевську конвенцію про заборону застосування законів країни-агресора на окупованій території».
• Російська Федерація подала до Міжнародного Суду ООН Контр-Меморандум у справі, ініційованій Україною, йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ України. Наша держава подала свій Меморандум 12 червня 2018 року. У ньому Україна стверджує, що Російська Федерація систематично порушує Міжнародну конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Росія заперечувала щодо наявності в Суду юрисдикції розглядати ці питання, проте 8 листопада 2019 року Міжнародний Суд ООН відкинув ці заперечення і наказав Росії надати пояснення по суті заявлених Україною претензій. Зокрема, зазначають у МЗС, «Росія має відповісти за бездіяльність у проведенні розслідування та не перешкоджання в постачанні грошей та зброї незаконним збройним формуванням на сході України, які залучені у здійснення терористичних актів, а саме: збиття літака MH-17, обстріли цивільного населення у Волновасі, Краматорську, Маріуполі та Авдіївці; організацію низки вибухів під час масових мирних зібрань у Харкові та в інших містах». Також Україна звинувачує Росію у «проведенні кампанії культурного знищення проти спільнот кримських татар та українців з моменту окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь». Крім того, від РФ чекають відповіді на питання, чому вона не виконувала тимчасові заходи, які були призначені Судом більше чотирьох років тому, в тому числі вимогу про зняття перешкод діяльності Меджлісу на території півострова.