На Дніпропетровщині дві з половиною тисячі людей з ВІЛ/СНІДом залишилися без антиретровірусної терапії
Правозахисна Група «СІЧ» повідомила про кризу, яка склалася у Дніпропетровській області через зрив закупівель ліків від ВІЛ/СНІДу.
«На теперішній час не проведено торгів на закупівлю по шести позиціях номенклатури», – відповіли у Департаменті охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації на запит правозахисників про ситуацію з ліками в області. Йдеться про такі препарати, як Трастива, Ефавіренз, Тенофовір, Невірапін, Абакавір/Ламіфудин, Ламіфудин/Зидовудин.
Теперішньої кількості АРТ-препаратів вистачить на 2–3 місяці, кажуть чиновники. Лікування здійснюється за рахунок допомоги міжнародних фондів та програм – Глобального Фонду для боротьби зі СНІД та Надзвичайного плану Президента США по боротьбі з ВІЛ (PEPFAR). Але при тому, що потребують антиретровірусної терапії 25835 хворих, отримують ліки 23259 громадян. Тобто понад дві з половиною тисячі дніпровців залишилися без рятівних препаратів. Але у випадку з ВІЛ/СНІДом переривати лікування не можна.
«Препаратів, згідно відповіді Департаменту охорони здоров’я, вистачить на 1–2 місяці. Так от, препарати АРТ – це не вітамінки, які можна забути випити – і жодних наслідків! – заявляють в Правозахисній Групі „СІЧ“. – Якщо пропускається хоча б один прийом ліків – це вже проблема, адже попередня схема перестає діяти і необхідно підбирати нові ліки, а це процес – складний, тривалий і не завжди безпечний. Приміром, засудженим на час етапування між установами видають подвійний запас препаратів, аби за будь-яких умов не допустити переривання прийому. Але частина мешканців нашої області – 2576 осіб – вже повільно помирає, адже на них не вистачило ліків, отриманих від благодійників. Це ті громадяни, які повинні негайно почати прийом препаратів, але не можуть цього зробити через відсутність ліків».
Нагадаємо, у червні 2019 року МОЗ України за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції. Згідно з ним, кожен, хто живе з ВІЛ, незалежно від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво.