Білорусь: Верховний суд ліквідував Білоруську асоціацію журналістів
Учора, 27 серпня, Верховний суд Білорусі розглянув і задовольнив позов Мінюсту РБ про ліквідацію Білоруської асоціації журналістів (БАЖ). Про це повідомила білоруська служба Радіо Свобода.
Підставою для ліквідації стало те, що БАЖ не усунула порушення, які виявило Міністерство юстиції під час перевірки, розпочатої в червні цього року. Керівництво організації категорично не згодне з висновками суду.
Нагадаємо, 16 лютого в офісі БАЖ відбувся перший обшук. Після цього представників організації кілька разів викликали до Слідчого комітету РБ на допити, протягом місяця офіс був запечатаний. У червні–липні контролери з’явилися знову. З того часу будь-яка діяльність організації була фактично паралізована.
Як пише Свобода, 21 червня стало відомо, що Мінюст перевіряє цілу низку НДО, багато які з них на сьогодні вже ліквідовано. БАЖ також подав великий перелік документів за винятком матеріалів, вилучених з офісу під час першого трусу.
Неподання запитуваних документів та відсутність юридичних адрес регіональних філій міністерство визнало порушенням законодавства та Статуту БАЖ, скерувавши до Верховного суду позов про ліквідацію БАЖ нібито за «невжиття заходів для усунення порушень».
Білоруська організація журналістів діє з осені 1995 року. Її члени працюють у періодичних виданнях, на радіо, телебаченні, у видавничих компаніях. Займається захистом прав колег (судові процеси, юридичні консультації, національні та міжнародні кампанії), підвищенням професійного рівня (тренінги, курси, круглі столи та конференції). Під час виборчих кампаній 2004, 2006, 2007, 2010, 2012, 2015, 2016, 2019 і 2020 років здійснювала моніторинг висвітлення теми вибрів білоруськими ЗМІ.
БАЖ є філією Європейської федерації журналістів (EFJ) та Міжнародної федерації журналістів (IFJ), які рішуче засудили рішення Верховного суду Республіки Білорусь, назвавши його «пародією на правосуддя».
«Після організації фальшивих виборів, щоб утриматися при владі, білоруський диктатор Олександр Лукашенко приступає до прямої ліквідації всіх секторів білоруського громадянського суспільства. Це – безпрецедентна чистка, яка повинна мобілізувати міжурядові організації. Ми закликаємо Європейський Союз, Раду Європи, ОБСЄ та Організацію Об’єднаних Націй до рішучого реагування. Ліквідатори та сили, що чинять репресії, мають бути суворо покарані», – заявив президент EFJ Могенс Бліхер Б’єрегард.
У повідомленні на сайті EFJ зазначено, що понад 25 років БАЖ та його члени – більш ніж 1300 працівників ЗМІ – сприяли свободі вираження поглядів та незалежній журналістиці в Білорусі, а також реалізації громадянських, соціальних та культурних прав.
«Диктатор дуже помиляється, гадаючи, що цей судовий процес покладе край діяльності БАЖ. Ми допоможемо нашій білоруській філії зберегти своє існування та продовжити діяльність. БАЖ ніколи не здасться. БАЖ як ніколи залишається для нас єдиною представницькою організацією журналістів у Білорусі. БАЖ продовжуватиме підтримувати журналістів та працівників ЗМІ. Вже заплановано ініціативи щодо мобілізації керівництва БАЖ та його членів», – сказав генеральний секретар EFJ Рікардо Гутьєррес.
9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією, повідомлялося про масові фальсифікації.
Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.
Тоді почалися безпрецедентні репресії влади РБ проти власного населення. Масові порушення прав людини і норм права відбувалися на всіх етапах контактування людей із представниками силових структур.
Також правозахисники заявляли про нечувані знущання білоруської влади з жінок, цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих.