MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: на суді у справі Єсипенка допитали свідків обвинувачення

21.09.2021   
ХПГ-інформ
Це – оперативний співробітник ФСБ, а також один із понятих, що були присутні під час обслідування приміщення, у якім жив журналіст-фрілансер Радіо Свобода.

Владислав Єсипенко (фото: «Кримська солідарність»)

Сьогодні, 21 вересня, у підконтрольнім московській владі Сімферопольськім районнім суді відбулося судове засідання у справі журналіста-фрілансера Радіо Свобода (Крим.Реалії) Владислава Єсипенка, повідомляють «Крым.Реалии». Були допитані два свідки зі сторони обвинувачення – оперативний співробітник ФСБ, а також один із понятих, що були присутні під час обслідування приміщення, у якім жив Єсипенко. Про це розповів адвокат Єсипенка Дмитро Дінзе.

Як пояснив адвокат, співробітник ФСБ є технічним спеціалістом, який брав участь в обслідуванні ділянки місцевості, на якому було дерево, під яким нібито містився тайник, з якого Єсипенко забрав вибуховий пристрій. Як розповів Дінзе, у протоколі міститься мало інформації і він намагався з’ясувати, як прибули на місце обслідування, що казав Єсипенко тощо.

«Оперативний співробітник згадав не всі деталі, не зміг розповісти, як все відбувалося. Співробітник ФСБ пояснив, що перебував увесь час на передньому сидінні автомобіля та здійснював фотографування місцевості, безпосередньо з самим Владиславом працював його колега. Після цього він здав фотоапарат», – розповів Дінзе.

Адвокат Дмитро Дінзе (архівне фото)

Понятий, якого допитали в суді, був присутній під час трусу в оселі журналіста.

«Розповів, що було обслідувано три кімнати. До кожної з них заходили окремо. Що були вилучені мобільні телефони та металошукач, які не перевірялися на будь-яку працездатність», – повідомив адвокат.

На наступному судовому засіданні, яке призначене на 28 вересня, заплановано допитати оперативного співробітника, який безпосередньо керував обслідуванням ділянки місцевості, де, за версією слідства, Єсипеко буцімто знайшов гранату.

Раніше Дінзе казав, що захист постарається не допустити великого строку ув’язнення для Єсипенка.

Про справу Єсипенка

Журналіста-фрілансера Радіо Свобода (проєкт «Крим.Реалії») Владислава Єсипенка затримали 10 березня 2021 року. Як повідомили у ФСБ РФ, Єсипенко збирав інформацію «в інтересах спецслужб України», «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму», у його автомобілі нібито був «виявлений та вилучений предмет із зовнішніми ознаками саморобного вибухового пристрою».

12 березня стало відомо, що Єсипенка утримують в ІТТ м. Сімферополя. Йому інкримінують ч. 1 ст. 223 КК РФ (незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, його головних частин {виключаючи вогнепальну зброю обмеженого ураження}, а також незаконне виготовлення боєприпасів). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 6 років. Єсипенку обрали запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня.

З моменту затримання до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Захист здійснювала призначена без згоди затриманого адвокатка Віолетта Синєглазова. «Наразі громадянин України Владислав Єсипенко позбавлений права на захист, оскільки до нього не допускають незалежних адвокатів. Натомість Єсипенку без його згоди було призначено адвоката Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала у політично мотивованих справах проти громадян України, по факту захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства», – сказано в опублікованій 16 березня заяві правозахисних організацій з приводу затримання журналіста.

23 березня Єсипенка не привезли до підконтрольного Москві Верховного суду Криму, де мала розглядатися апеляційна скарга на його арешт, яку подали адвокати Олексій Ладін і Тарас Омельченко. Недоставлення Єсипенка до суду пояснили тим, що він бере участь у слідчих діях.

Як повідомило 23 березні видання «Ґрати», посилаючись на власне джерело в СІЗО, Єсипенка два дні після затримання катували електричним струмом, щоб отримати визнавальні показання.

Як раніше повідомляв адвокат Олексій Ладін, з 10 березня жоден незалежний адвокат не міг потрапити до СІЗО на зустріч з Єсипенком. За словами Ладіна, у СІЗО посилаються на те, що Єсипенко ніби добровільно відмовляється від інших захисників, окрім адвоката за призначенням.

6 квітня на засіданні підконтрольного Кремлю Верховного суду Криму, на якому розглядалася скарга незалежних адвокатів на арешт Єсипенка, журналіст заявив, що після затримання російськими спецслужбами його два дні катували. Також під час засідання Єсипенко відмовився від адвоката за призначенням Віолети Синєглазової.

7 квітня Єсипенка вивозили з СІЗО Сімферополя на слідчі дії без участі захисту. «Усі слідчі дії, проведені без моєї участі, є недопустимими доказами», – сказав тоді адвокат Ладін.

Адвокат також повідомив, що після того, як на судовому засіданні 6 квітня Єсипенко заявив про тортури після затримання, співробітники ФСБ погрожували йому фізичною розправою.

Адвокат Олексій Ладін (архівне фото: Аліна Смутко, krymr.org / RFE/RL)

Як повідомив Ладін, у перші дні після затримання Єсипенка співробітники ФСБ незаконно відібрали в нього слину для проведення біологічної експертизи. Адвокат нагадав про подібні випадки непроцесуального відбору біологічних зразків в інших кримських кримінальних справах. Так, коли в Едема Бекирова відібрали біозразки, вони потім з’явилися на боєприпасах, які той нібито перевозив через кордон. Також аналогічна історія відбулася з Олегом Приходьком.

6 травня адвокат повідомив, що відбитків пальців Єсипенка на гранаті, яку нібито вилучили в нього, не виявлено.

6 липня підконтрольний Кремлю кримський суд продовжив арешт Владиславу Єсипенку до 18 грудня.

 Поділитися