MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У ПАРЄ відхилили кандидатури суддів ЄСПЛ від України

23.09.2021   
ХПГ-інформ

На посаду подавались Микола Гнатовський, Гаяне Нуріджанян та Олександр Мережко.

ЄСПЛ

«Комітет опитав усіх кандидатів 16 вересня 2021 року. Комітет рекомендує Асамблеї відхилити цей список, оскільки не всі кандидати відповідають критеріям для обрання на посаду судді Європейського суду з прав людини та просити Уряд України подати новий список кандидатів», – йдеться в повідомленні на сайті Парламентської асамблеї Ради Європи.

Усього у ЄСПЛ працюють 47 суддів: по одному на кожну державу-члена Ради Європи. Понад десять років суддею від України була Ганна Юдківська. Строк її перебування на цій посаді добіг кінця ще у 2019 році. Але Україна ніяк не могла подати до Страсбургу нові кандидатури. Проведений навесні 2019 року конкурс було зупинено рішенням адміністративного суду як такий, що відбувся з грубим порушенням процедури та вимог, встановленими документами Ради Європи та актами національного законодавства. Ганна Юдківська протягом останніх двох років була виконуючою обов’язки судді ЄСПЛ. 

Суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдківська

У лютому 2021 року президент Володимир Зеленський підписав указ «Про конкурс із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України». Згідно з ним, «кандидатом для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України може бути громадянин України з високими моральними якостями, який має вищу юридичну освіту не нижче ступеня магістра (або прирівняну до неї вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста). Кандидат також повинен мати досвід роботи у сфері права та/або стаж наукової чи науково-педагогічної діяльності у цій сфері або в галузі захисту прав людини і основоположних свобод не менше 10 років. Необхідно ґрунтовно знати положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, протоколи до неї та практику Європейського суду з прав людини, а також вільно володіти однією з офіційних мов Ради Європи (англійською або французькою). Кандидатом не може бути особа, яка на момент подання документів для участі в конкурсі досягла 65 років; визнана судом недієздатною; має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків судді; має непогашену судимість або піддавалася протягом останнього року адміністративному стягненню за пов'язане з корупцією правопорушення».

Відповідно до п. 3 Положення про проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, Конкурс проводиться з додержанням принципу рівності прав конкурсантів незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання або інших ознак та з урахуванням вимог резолюцій і рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи. 

Цього року правозахисники знову оцінили проведення конкурсу на посаду судді Європейського суду з прав людини від України як непрозоре та дискримінаційне. 

«Конкурс не транслювався, критерії визначення переможця не розкривалися суспільству і навіть самим учасникам. Детальний прес -реліз Комісії з поясненням мотивів їхнього рішення не був опублікований. Конкурсна комісія, до складу якої увійшли виключно представники академічної спільноти, обрала трьох кандидатів від академічної спільноти. Передставники правозахисту не були включені, що є прямим наслідком незбалансованого складу Комісії. З повагою до шанованих членів Комісії та трьох шанованих кандидатів, визнаних переможцями, нам важко погодитися з такою процедурою конкурсу, а отже, і з його результатами», – йшлося у відкритому зверненні правозахисних організацій щодо проведення конкурсу.

 Поділитися