24 вересня – головне за день
• Верховна Рада схвалила за основу законопроєкт, що визнає депортованими громадян України, яких примусово переселили у 1944-1951 роках з території Польщі. «Законопроект має за мету відновлення соціальної справедливості шляхом визнання примусового переселення осіб українського походження у 1944-1951 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки депортацією та здійснення відшкодування моральних та матеріальних збитків, соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації у 1944-1951 рр», – йдеться в повідомленні пресслуби Верховної Ради. За інформацією Українського інституту національної пам’яті, внаслідок переселень і депортацій у 1944–1952 роках рідних домівок було позбавлено близько 750 тисяч українців. У 1944–1946 роках із західних областей УРСР переселили до Польші майже 790 тисяч поляків та євреїв.
• У так званій «ДНР» освіту переводять на російські стандарти, повідомляють в СБУ: «Завершується “реформування” сфери освіти та науки, яке передбачає повний перехід освітньої галузі на стандарти РФ. Російські органи державної влади уже визнають дипломи про вищу освіту, видані в “ДНР”. А “Міністерство освіти ДНР” очолює співробітник органів державної безпеки Росії». Ці факти є новими доказами інституційної присутності РФ на окупованій частині Донецької області, наголошують в українській спецслужбі.
• Підконтрольний Москві «Верховний суд Криму» сьогодні відмовив у задоволенні апеляційної скарги на арешт Асана Ахтемова, йдеться в повідомленні на фейсбук-сторінці видання «Кримський процес». Російські спецслужби звинувачують чоловіка у «диверсії на газопроводі» під Сімферополем. Кореспондент видання розповідає, що засідання суду проходило у закритому режимі, без участі обвинуваченого. Зв’язку із СІЗО організовано не було. Захист заперечував розгляд скарги без Ахтемова, адже треба було з’ясувати, чи не застосовувалися щодо нього тортури. Але суддя продовжила засідання і за 15 хвилин ухвалила рішення залишити Асана Ахтемова під арештом. 3–4 вересня російські силовики провели у Криму обшуки та затримали п’ятьох людей. По 60 діб арешту отримали брати Азіз та Асан Ахтемови, батькові затриманого Азіза Ахтемова – Ескендеру – дали 10 діб арешту. Ще один син Ескендера – Арсен Ахтемов – отримав 15 діб арешту. Заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляля заарештували на два місяці – до 4 листопада.
• Учора Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». При цьому депутати проголосували за три правки, що протирічать одна одній. Закон дає визначення поняттю «олігарх». Так, ним є особа, яка одночасно має три три з настіпних ознак: - бере участь у політичному житті; має значний вплив на ЗМІ (тобто є власником та/або контролером); є власником чи контролером суб’єкта господарювання, який є «суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку»; володіє активами на суму не менше 1 млн. прожиткових мінімумів для працездатних, тобто понад 75 млн. євро. Особам, яких включили до Реєстру олігархів, забороняється: фінансувати політичні партії, брати участь у великій приватизації, давати кошти на агітацію, проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами та гаслами. Правозахисники негативно оцінили законопроєкт.