MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Григоренко чи Жуков – чергове судове рішення щодо харківського проспекту

28.09.2021   
ХПГ-інформ

Схоже, проспект усе-таки носитиме ім’я дисидента і правозахисника генерала Петра Григоренка. Втім, мерія не заспокоюється. Другий апеляційний адміністративний суд Харкова відхилив апеляцію мерії на попереднє рішення суду щодо переіменування проспекта. 

Нагадаємо, наприкінці лютого цього року Харківська міськрада вкотре ухвалила рішення про повернення проспекту Григоренка радянської назви. 

Депутатка Харківської міської ради Ірина Гончарова під час обговорення заявила: «Ми всі поважаємо історію, але поважаємо і сучасне законодавство України. Жуков підпадає під закон про декомунізацію як член ЦК КПРС і як особа, причетна до репресій проти радянського народу вже після Другої світової війни. Прошу вас дуже добре подумати, перш ніж ухвалювати це рішення, яке все одно втретє буде скасовано судом, і вчетверте, вп’яте». На цю репліку секретар міськради Ігор Терехов відповів: «Значит, будем принимать по десять решений».

Противники повернення проспекту старої назви, кілька депутатів із різних фракцій, звернулися до суду, який у червні визнав незаконним рішення Харківської міськради про перейменування проспекту Григоренка на проспект Жукова. Тепер це рішення набере законної сили. 

Суспільне нагадує, що існує ще один судовий спір щодо проспекту і в ньому поки що виграє мерія: «Йдеться про позов до Харківської облдержадміністрації, за яким суд визнав незаконним рішення голови ОДА про перейменування просп. Жукова на просп. Григоренка. Рішення суду першої інстанції ще не набрало сили, розгляд апеляції Харківської ОДА суд призначив на 7 жовтня». 


Проспект Жукова змінив назву у 2016 році на виконання вимог закону про декомунізацію. Генерал-майор Петро Григоренко – український дисидент, правозахисник. Він виступав проти партократії, захищав права кримських татар та інших депортованих народів, боровся з явищем каральної психіатрії в СРСР.

У травні 2019 року міська комісія з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища розглянула петицію «Поверніть харків’янам історію!» з проханням повернути пр. Маршала Жукова.

19 червня депутати міськради ухвалили рішення про повернення проспекту Петра Григоренка імені маршала Жукова на підставі того, що «життя і діяльність Жукова Г.К. пов’язані з опором і  вигнанням нацистських окупантів з України, а також із звільненням Харкова».

Це рішення мерії оскаржили в суді харківські депутати Дмитро Булах та Ігор Черняк, представники партій «Європейська солідарність», «Свобода» і «Демократична сокира», а також депутат восьмого скликання Верховної Ради Андрій Білецький.

5 вересня Харківський окружний адміністративний суд визнав рішення Харківської міськради про переіменування проспекту Григоренка на проспект Жукова незаконним. Міськрада подала апеляцію.

У листопаді 2019 року Другий апеляційний адміністративний суд Харкова скасував рішення суду першої інстанції, проте виніс нове, згідно з яким міська рада не мала права повертати проспекту ім’я маршала Жукова.

11 лютого 2021 року, Верховний Суд України залишив без задоволення касаційну скаргу Харківської міської ради на рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 8 листопада 2019 року. Це поставило крапку у першій спробі Харківської міськради повернути проспекту Петра Григоренка попередню назву. Адже постанова Верховного Суду не підлягає оскарженню. 

 Поділитися