28 вересня – головне за день
• Парламентська асамблея Ради Європи остаточно відхилила український список кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини. Про це у своєму телеграм-каналі написав член української делегації у ПАРЄ Олексій Гончаренко. Як ми повідомляли, на посаду українського судді у ЄСПЛ подавались Микола Гнатовський, Гаяне Нуріджанян та Олександр Мережко. Їх було обрано за конкурсом, який правозахисники оцінили як як непрозорий та дискримінаційний. Цей список Комітет ПАРЄ з відбору суддів Європейського суду з прав людини рекомендував відхилити. «Комітет опитав усіх кандидатів 16 вересня 2021 року. Комітет рекомендує Асамблеї відхилити цей список, оскільки не всі кандидати відповідають критеріям для обрання на посаду судді Європейського суду з прав людини та просити Уряд України подати новий список кандидатів», – йшлося в повідомленні на сайті ПАРЄ.
• Сьогодні світ відзначає Міжнародний день права знати. Його було започатковано 28 вересня 2002 року під час зустрічі міжнародних та громадських організацій у Софії. Правозахисники обговорювали, як заохотити світові уряди до прозорості та підзвітності. У 2019 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 28 вересня Міжнародним днем загального доступу до інформації. «Право на доступ до інформації є найважливішою умовою функціонування демократичних суспільств і благополуччя кожної людини, – нагадують в Офісі Омбудсмана. – Свобода поширення інформації та право на доступ до неї є невід'ємною частиною права на свободу вираження поглядів. Це право проголошено в статті 19 Загальної декларації прав людини 1948 року».
• Правозахисники закликають підтримати флешмоб «Фейсбук, заблокуй сторінку Аксьонова!» Так званий голова «кримського уряду» Сергій Аксьонов публічно назвав Меджліс кримськотатарського народу терористичною організацією. Представники Центру зовнішньополітичних досліджень пропонують українським користувачам Фейсбуку скаржитися на сторінку Аксьонова, як на таку, що розповсюджує неправдиву інформацію та транслює мову ворожнечі.
• 48% українських онлайн-медіа демонструють прозорість – такі результати цьогорічного дослідження Інституту масової інформації. Воно стосувалося трьох базових параметрів – інформації на сайті про контактні дані, про людину, відповідальну за контент (керівника / головреда), і про власника медіа. «У 2021 році переважно прозорими виявилися 48% українських медіа. Це на 8% більше, ніж 2020 року, та на 20% більше, ніж 2019-го», – йдеться в повідомленні на сайті ІМІ.
• В Україні 3300 шкіл перебувають на дистанційному навчанні, повідомляє Радіо Свобода із посиланням на інтерв’ю заступниці міністра освіти і науки Віри Рогової. «У п’ятницю, 24 вересня, в нас було 4600 закладів на дистанційній формі навчання. Сьогодні у нас – 3,3 тисячі шкіл на дистанційному навчанні. За ці три дні ми бачимо поліпшення щодо вакцинації наших педагогів. Кількість (шкіл на дистанційному навчанні – ред.) зменшується завдяки тому, що вакцинуються вчителі», – розповіла вона. Найбільший відсоток вакцинованих педагогів у Києві, Сумській, Луганській, Донецькій та Харківській областях.