MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

17 тисяч українських дітей чекають на усиновлення

30.09.2021   
ХПГ-інформ
В Україні налічується майже 69 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Серед них можуть бути усиновленими 17 тисяч. При цьому потенційних усиновлювачів – трохи більше тисячі. Сьогодні – Міжднародний день усиновлення.

Фото: Artem Oleshko, Shutterstock

Сьогодні у світі відзначають Міжднародний день усиновлення. В Україні налічується майже 69 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Серед них можуть бути усиновленими 17 тисяч. При цьому потенційних усиновлювачів – трохи більше тисячі. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики. 

«Кожна дитина-сирота, влаштована до сімейних форм виховання, а не до інтернату, – наша велика перемога, адже саме у родині вона отримує необхідне піклування і батьківське тепло. І одна з пріоритетних серед сімейних форм виховання – усиновлення, коли дитину приймають на правах рідної», – заявила  міністр соцполітики Марина Лазебна.

Вона зазначила, що у поточному році спостерігається позитивна динаміка усиновлення: у першому півріччі 2021 року на 42% зросла кількість усиновлених дітей у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року.

Втім, громадські організації діляться менш позитивною статистикою. За останні п’ять років усиновлення в Україні скоротилося в 2,5 рази, розповіла журналістам Радіо Свобода голова правління громадської спілки «Українська мережа за права дитини» Дар’я Касьянова. Причин цього – декілька. І соціально-економічні – не головні з них. Тут і карантинні обмеження, які перешкоджали проведенню навчання для майбутніх усиновителів, заважали  потенційним батькам відвідувати дитячі будинки та інтернати через карантин, а загальмували своєчасне проведення судових засідань. А ще – опір інституційної системи і відсутність в більшості дітей статусу, потрібного для усиновлення. Крім того, на зменшення кількості процедур усиновлення вплинув завершальний етам алміністративної реформи. 

«Функцію усиновлення і сімейних форм виховання не було передано з районів на рівень об’єднаних територіальних громад, більше того, деякі райони було розформовано. Та й не в кожній ОТГ є така служба – орган, який приймає документи від усиновителів», – пояснила Дар’я Касьянова.

Мінсоцполітики розробило законопроект щодо удосконалення процедури усиновлення, який Уряд подав до Верховної Ради. «Для того, щоб забезпечити можливість покинутій дитині бути усиновленою раніше та менше часу провести у пологовому будинку пропонується зменшити термін для надання згоди на усиновлення дитини батьками з 8 до 6 тижнів у відповідності до Європейської конвенції про усиновлення дітей. Також передбачається вдосконалити процедуру надання згоди на усиновлення дитини у разі, коли мати чи батько новонародженої дитини є неповнолітніми або малолітніми; позбавити інтернати права вирішувати, чи зможуть діти, які в них проживають, бути усиновленими та виховуватись в сім’ї», – йдеться в повідомленні на сайті Міністерства.

Мінсоцполітики планує спростити процедуру подачі документів кандидатів в усиновлювачі, прискорити розгляд справ завдяки можливості подання їх в електронній формі, вдосконалити та прискорити процедуру підбору для дитини сім’ї, забезпечити її прозорість та зменшити корупційні ризики.

«Кандидати в усиновлювачі зможуть подавати документи в електронній формі, а служби у справах дітей отримають доступ до відповідних електронних баз даних, що прискорить опрацювання цих документів та зменшить ризики отримання недостовірних даних. Людям не доведеться більше подавати велику купу документів», – запевнила Марина Лазебна.


Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей. Разом із заявою подаються такі документи:

- копія паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу;

- довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами ДФС;

- копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

- висновок про стан здоров’я кожного заявника;

- засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним із подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

- довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

- довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров’я дітей, яких може усиновити заявник, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей


Слід зазначити, що основну частку вихованців інтернатів та дитячих будинків складають так звані соціальні сироти – діти з проблемних сімей. Часто вилучення дитини із родини можна було б уникнути, якби держава  вчасно допомогла батькам – фінансово, юридично, психологічно. «Держава за останні роки втратила ефективні практики профілактичної соціальної роботи: з вагітними жінками, уразливими сім’ями – меншає кількість центрів матері й дитини, жіночих консультації в пологових будинках. А нові послуги розвиваються вкрай повільно, зокрема, патронат, який великою мірою допомагав би таким сім’ям. Тому держава пропонує таким батькам єдине – віддати дитя в інтернат, де його буде скалічено», – вважають у ГС «Українська мережа за права дитини».

 Поділитися