MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Грабували перехожих – ДБР повідомило про підозру трьом поліцейським«Я подумав, що місто захопили ДНР-івці, і я вже десь на підвалі» – у Торецьку правоохоронці катували представника ЛҐБТ-спільноти Катували наркозалежних – у Харкові затримали дев’ятьох правоохоронцівЗавіз до лісу та побив до смерті – поліцейського судитимуть за перевищення повноваженьЧоловік звернувся до поліції через крадіжку, а його побилиПобили, бо був без паспорту – правоохоронців підозрюють у насильствіЧеркаських поліцейських підозрюють у катуванняхНаціональний моніторинг незаконного насильства в поліції в Україні в 2020 році. РезюмеОцінка діяльності Національної поліції України за допомогою опитування громадської думки (ДОПОВНЕНО)Оцінка діяльності Національної поліції України за допомогою опитування громадської думки (резюме національного звіту)

Катували, щоб вибити зізнання

01.10.2021   
ХПГ-інформ
І знову про харківську поліцію. Підозрюваного били, душили, здавлювали геніталії – все для того, щоб взяв на себе вбивство товариша.

Специфічні методи поліцейського розслідування: підозрюваного били, душили, здавлювали геніталії – все для того, щоб взяв на себе вбивство товариша.

Фото: ДБР

«За процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури повідомлено про підозру заступника начальника одного з відділів поліції Чугуївського районного управління поліції ГУ Нацполіції в області у катуванні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 127 КК України)», – йдеться в повідомленні на сайті Офісу генпрокурора.

У листопаді 2019 року в одному з сіл Чугуївського району було вбито чоловіка. Правоохоронці вирішили, що винний товариш померлого.  

«Поліцейські не мали достатніх доказів, але хотіли швидше розкрити злочин, – кажуть у ДБР. – Правоохоронці зайшли до будинку 61-річного чоловіка, який на той момент спав. Вони одразу почали його бити та душити дерев’яною палицею. Вимагали зізнатися у вбивстві. Далі одягли кайданки та відвезли до відділку, де катування продовжилося. Понад годину правоохоронці били чоловіка пластиковою пляшкою з водою по голові. А заступник начальника відділу поліції не обмежився побиттям – він одягнув гумові рукавички та почав здавлювати й відтягувати геніталії потерпілому». Чоловік не витримав знущань і взяв провину за вбивство на себе.  

Тимчасово виконуючого обов’язки начальника відділу поліції підозрюють у катуванні (ч. 2 ст. 127 КК України). Санкція статті за цим обвинуваченням передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років. Зараз підозрюваному правоохоронцю обирають запобіжного захід. Вирішується питання про його відсторонення від займаної посади. Встановлюються інші співучасники злочину. 

Нагадаємо, напередодні ДБР повідомило про підозру трьох поліцейських, які які напали та пограбували двох громадян. «Вони почали бити чоловіків, повалили на землю та забрали у них 30 тис. гривень і телефон», – йдеться у повідомленні на сайті ДБР. 


Згідно з «Національним моніторингом незаконного насильства в міліції в Україні в 2020 році», більшість працівників поліції вважає, що використання побоїв, знущань або катувань з метою розкриття і розслідування злочинів є неприпустимим за жодних обставин. Патрульних із такою позицією дещо більше (79,1%), ніж серед інших поліцейських (71,4%). Водночас кожен дев’ятий патрульний  вважає, що незаконне насильство припустиме «у крайніх випадках»; серед інших поліцейських цей показник вищий – так вважає кожен п’ятий. Різним видам катувань (від заподіяння болі до катування спрагою, ненаданням медичної допомоги) у поліції кожного року піддаються майже 100 000 людей.

Дослідники зазначають, що після гучних подій у Кагарлику нетерпимість населення до випадків застосування катувань або іншого жорстокого поводження в поліції України суттєво зросла та складає 79,1%. 

Чинниками, які найбільшою мірою сприяють поширеності практики протизаконного насильства в діяльності поліції України, на думку опитаних, є:

1) безкарність співробітників поліції, які використовують незаконні методи в роботі;

2) поганий добір кадрів;

3) невисокий професійний і культурний рівень співробітників поліції.

«Найважливішим чинником, що впливає на поширеність незаконного насильства в поліції, є відсутність системи ефективного розслідування таких випадків, а також відсутність об’єктивних і повних статистичних даних про це явище, – вважають автори дослідження. – Чинна система збору даних замкнена на державні органи, які працюють в умовах конфлікту інтересів. Серед осіб, які зазнали від поліції порушень їхніх прав, більшість (72,9%) узагалі не подавала офіційних скарг».

 Поділитися