5 жовтня – головне за день
• У державному «Укрексімбанку» вчора стався напад на знімальну групу спільного проєкту Радіо Свобода та UΛ:Першого «Схеми: корупція в деталях», повідомила керівниця програми розслідувань Наталка Седлецька. «За редакційним завданням журналіст мав поставити запитання Мецгеру (голова правління «Укрексімбанку» Євген Мецгер – ПЛ), щоб його позиція була відображена у розслідуванні, яке готується на один з найближчих ефірів. Але Мецгеру не сподобалось запитання журналіста-розслідувача. Тому він викликав охорону і наказав… „забрати камери“ та „дістати із них касети“», – написала Седлецька у фейсбуку. Оператора утримували силою, у нього відібрали дві камери, картки, на які здійснювався запис, та винесли усю техніку з кабінету. Повернули лише за годину. Протягом цього часу знімальна група була заблокована в кабінеті голови правління банку. «Схеми» звернулися до поліції із заявою про перешкоджання законній журналістській діяльності. Поліція Києва розпочала кримінальне провадження.
• Починаючи з 2015 року, окупанти незаконно провели на території Криму 13 призовних кампаній, змусивши служити у збройних силах РФ понад 34 тисяч місцевих жителів. 1 жовтня 2021 року окупаційна адміністрація розпочала чергову незаконну кампанію. Про це повідомив керівник прокуратури АРК Ігор Поночовний.
• У Білорусі ліквідували останню зареєстровану правозахисну організацію «Правова ініціатива» – сьогодні Верховний суд Білорусі ухвалив відповідну постанову, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода. «Правова ініціатива» – некомерційна недержавна організація, яка займається захистом прав людини. Створена в 1996 році. 16 липня по місцю реєстрації голови об’єднання Ольги Федорової відбувся трус у рамках кримінальної справи про масові заворушення – сама керівниця з квітня цього року вимушено перебуває за межами Білорусі. Нагадаємо, з середини липня по всій країні відбувається масова ліквідація НДО. Під загрозою існування десятки освітніх, доброчинних, дослідницьких та інших організацій.
• За даними правозахисної організації Amnesty International, бойовики «Талібану» незаконно стратили 13 етнічних хазарейців, у тому числі 17-річну дівчину, через два тижні після взяття Кабулу, передає Радіо Свобода. 30 серпня у селі Кахор у центральній провінції Дайкунді було вбито двох мирних жителів та 11 членів Афганських національних сил безпеки, коли вони намагалися втекти перед прибуттям бойовиків Талібану. Згідно зі свідченнями, зібраним Amnesty International, дев’ять співробітників афганських національних сил безпеки були вбиті після того, як здалися талібам. Правозахисники кваліфікували ці дії як «воєнні злочини». Громада хазарейців, в основному шиїтська, є третьою за величиною етнічною групою Афганістану. Її члени зіткнулися з тривалою дискримінацією і переслідуванням у переважно сунітському Афганістані.