MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рада розблокувала підписання закону про олігархів

19.10.2021   
ХПГ-інформ
Сьогодні депутати відхилили всі проєкти постанов про скасування голосування 23 вересня, коли було ухвалено закон про олігархів. Правозахисники негативно оцінюють цей закон.

Верховна Рада України. Фото: Радіо Свобода

23 вересня, ухвалюючи за скороченою процедурою закон про олігархів, депутати не помітили, що голосують за правки, які протирічать одна одній. Сьогодні, 19 жовтня, Верховна Рада відхилила усі 12 проєктів постанов про скасування вересневого голосування. Цим депутати розблокували його підписання спікером ВР та президентом.

У проєктах постанов про скасування голосування йшлося про те, що голосування за закон про олігархів проходило з грубим порушенням вимог регламенту, депутати не мали змогу обговорити всі правки та пропозиції, а також завчасно ознайомитися з текстом законопроєкту. 

Нагадаємо, 23 вересня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». 

Закон дає визначення поняттю «олігарх». Так, ним є особа, яка одночасно має три з наступних ознак: 

- бере участь у політичному житті; 

- має значний вплив на ЗМІ (тобто є власником та/або контролером); 

- є власником чи контролером суб’єкта господарювання, який є «суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку»;

- володіє активами на суму не менше 1 млн. прожиткових мінімумів для працездатних, тобто понад 75 млн. євро.

Особам, яких включили до Реєстру олігархів, забороняється: фінансувати політичні партії, брати участь у великій приватизації, давати кошти на агітацію, проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами та гаслами. 

Юридична колізія виникла через те, що  депутати врахували  одразу три правки, які суперечать одна одній: 396, 398 та 406. Згідно 398-й поправці, олігархів до реєстру буде вносити НАЗК після звернення спецкомісії. Відповідно до 406-ї поправки, це має робити РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, НБУ, СБУ або АМКУ. 

Харківська правозахисна група загалом негативно оцінила законопроєкт № 5599. «Норми законопроєкту суперечать Конституції України та міжнародним стандартам прав людини. Так, Конституція не дозволяє президенту України та РНБО брати участь у здійсненні процедури з обмеження «олігархів» в правах, а сам запропонований квазі-судовий механізм не відповідає гарантіям права на справедливий суд, зокрема, принципам рівності, змагальності, безсторонності судового розгляду. Розширення поняття «олігарх», порівняно із загальноприйнятим, призведе до того, що під дію закону підпаде велика кількість осіб, які насправді не здійснюють негативного впливу на державне та суспільне життя. Обмеження роботи ЗМІ, що пов’язані з олігархами, являють собою цензуру, заборонену в Україні. Таким чином, прийняття закону про олігархів цілком може спровокувати новий раунд переслідувань політичних опонентів, хаосу та беззаконня», – пише Євген Захаров, аналізуючи ухвалений в першому читанні проєкт закону. Текст законопроєкту до другого читання з'явився лише напередодні голосування 23 вересня. 

Венеційська комісія надасть свій висновок щодо законопроєкту у грудні.

 Поділитися