РФ: Адвокат заявив про жорстоке поводження з українським в’язнем Олегом Приходьком
Адвокатові Сергієві Легостову вдалося зустрітися з 63-річним українським активістом Олегом Приходьком, засудженим до 5 років позбавлення волі за терористичною статтею, який відбуває покарання у Володимирському централі (в’язниця для особливо небезпечних злочинців ФКУ Т-2), передає громадське об’єднання «Кримська солідарність». Легостов повідомив про грубі порушення з боку установи виконання покарань під час його зустрічі з підзахисним, а також про жорстоке поводження із Приходьком.
Олег Приходько утримується в цій в’язниці вже протягом трьох місяців і це перший візит захисника після етапування в’язня з Новочеркаська.
Зустріч відбулася без дотримання конфіденційності, передбаченої законодавством – був присутній представник установи, який здійснював відеозапис розмови. За його словами, Приходько не написав заяву про бажання конфіденційного побачення з адвокатом. Приходько перебував за склом, зв’язок був поганий, при тому, що в’язень має проблеми зі слухом. Зустріч тривала 25 хвилин і була припинена через обідню перерву, після якої адвокат для продовження розмови допущений не був.
Сергій Легостов розповів, що йому не дозволили передати підзахисному низку документів для підпису, зокрема йдеться про касаційну скаргу на вирок, термін подачі якої спливає в листопаді. Також було відмовлено в передачі домовленості на представлення інтересів в ЄСПЛ, згоди на розголошення відомостей, що складають лікарську таємницю, персональних даних та опитування Приходька про умови тримання. Посадові особи Федеральної служби виконання покарань запропонували надіслати документи поштою, щоб їх могли перевірити «на наявність екстремізму й тероризму».
«Я гадаю, що це було зроблено навмисне, як і обраний перед обідньою перервою час для побачення. Конституційне право особи на отримання юридичної допомоги на практиці не виконується», – сказав адвокат.
Приходько розповів, що вже 3 місяці йому не передають необхідні ліки, які присилають рідні. Закріплений лікар жодного разу не робив обстеження.
«Це є жорстоким поводженням із людиною, яка повністю перебуває під їхньою владою», – наголосив адвокат.
Олег Приходько додав, що весь час перебуває в одиночній камері. Літній чоловік із хронічними захворюваннями має можливість лежати тільки після відбою.
Приходько не отримує листів. Також адресати не отримують листів, які в’язень пише щодня. Адміністрація тюрми відмовляється видавати Приходьку його особисті речі, серед яких зберігаються телефонні номери рідних і близьких, тож в’язень не може написати заяву на телефонний дзвінок.
Адвокат Легостов звернувся до прокуратури зі скаргою про численні порушення закону у в’язниці, де утримується його підзахисний.
Коротко про справу Приходька
Олега Приходька затримали в окупованому Росією Криму 9 жовтня 2019 року. Під час хатнього трусу російські силовики вилучили кримськотатарський та червоно-чорний прапори.
«Вони обшукували все, вительбушили всі шафи, вилучили кримськотатарський прапор, червоно-чорний прапор, два ноутбуки, телефон, ну і всякі дрібниці. А потім знайшли вибухівку», – розповіла тоді дружина активіста Любов Приходько.
Наступного дня підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя заарештував Приходька.
28 жовтня 2019 року ФСБ РФ висунула Приходьку обвинувачення в підготовці теракту та незаконному виготовленні вибухових речовин.
Раніше, 8 лютого 2019 року, ФСБ трусила хату Олега Приходька в селі Ореховому Сакського району. Силовики вилучили тоді українську символіку, прапори ВО «Свобода», червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку та компактдиски. Після трусу Приходька відвезли до Сімферополя на допит, на якому розпитували про його діяльність і зв’язки на т. зв. материковій частині України. У червні 2016 року російські силовики затримували активіста через українські номерні знаки на авті.
16 січня 2020 року стало відомо, що Приходьку висунули нове обвинувачення – у «незаконних придбанні, переданні, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв».
На початку лютого 2020 року стало відомо, що Приходька також обвинуватили у плануванні підриву будівлі генерального консульства РФ у Львові.
7 квітня 2020 року повідомлено, що Приходька доставили до СІЗО в Ростові-на-Дону.
1 жовтня 2020 року на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на Дону Приходько заявив, що «відкриє собі вени», якщо тюремники не передадуть йому ліки, які відправили для нього в СІЗО родичі.
3 березня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ) засудив Приходька до 5 років колонії суворого режиму та сплати штрафу у розмірі 110 тисяч рублів.
17 травня 2021 року Апеляційний військовий суд міського округу Власиха Московської області залишив вирок Олегу Приходьку в силі.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав Олега Приходька політв’язнем.