MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Проблеми дискримінації та насильства з боку правоохоронних органів стосовно ЛГБТ

03.11.2021   
Д. Кобзін, С. Щербань
Звіт, підготовлений Харківським інститутом соціальних досліджень за підтримки Харківської правозахисної групи, містить результати якісного дослідження проявів дискримінації та насильства стосовно ЛГБТ з боку правоохоронних органів.

Харківський інститут соціальних досліджень
за підтримки Харківської правозахисної групи

Звіт містить результати якісного дослідження проявів дискримінації та насильства стосовно ЛГБТ з боку правоохоронних органів. Розглянуті типові контакти представників спільноти з поліцією та установами виконання покарань, виявлені ключові причини дискримінації та описані можливі шляхи подолання зазначених проблем. Звіт стане в нагоді громадським діячам, журналістам, адвокатам, представникам міжнародних організацій, фахівцям у сфері правоохоронної діяльності та всім, кого цікавить тема прав людини в правоохоронній системі в Україні.


Хоча це й не так часто відображається в публічній сфері, ЛГБТ в Україні продовжують потерпати від різних проявів дискримінації з боку суспільства. Це відбувається і в трудовій сфері, і в медичній, і в соціальній. Проте найбільш уразливими представники спільноти є при взаємодії з правоохоронними органами. На жаль, якщо мова йде про звичайний, не підготовлений, не здійснений в рамках запланованої взаємодії, або підготовки до якогось заходу контакт ЛГБТ з правоохоронними органами, значна частина таких контактів залишається досить травмуючою (психологічно та фізично) для цієї категорії громадян, а отже, найчастіше цей досвід приховується і не виноситься назагал. Представники ЛГБТ-спільноти не звертаються із скаргами до ДБР (раніше – до прокуратури), не йдуть до медичних закладів для фіксації ушкоджень, не відстоюють свої права у суді. Проте дуже важливо розуміти, з яких причин вони діють саме так, чому не скаржаться на дії поліції, наскільки укорінені стереотипи і гомофобні уявлення у практиці правоохоронних органів. Відповіді на ці питання потребують постійного моніторингу і актуалізації цієї теми в суспільстві.

Завдяки підтримці Харківської правозахисної групи та посольства Норвегії в Україні Харківський інститут соціальних досліджень цього року зміг здійснити аналіз проблем дискримінації та насильства стосовно ЛГБТ з боку правоохоронних органів. У якості методу дослідження було відібране проведення індивідуальних глибинних інтерв’ю з представниками ЛГБТ-спільноти, які мали контакти з правоохоронними органами, а також інтерв’ю з експертами (представниками правоохоронних органів, співробітниками місць несвободи, представниками громадських організацій, які займаються темами прав людини у поліції та в установах виконання покарань). Вибір методу був обумовлений специфічністю теми дослідження, а також важкою доступністю вибраних респондентів. Разом з тим глибинні інтерв’ю дозволили детально дізнатися про логіку та мотиви поведінки ЛГБТ при контактуванні з представниками правоохоронних органів, отримати глибше розуміння проявів дискримінації та насильства у поліції та в місцях позбавлення волі стосовно цієї категорії осіб.

В рамках дослідження було проведено 20 інтерв’ю з представниками ЛГБТ-спільноти та 15 – з експертами. Для пошуку респондентів був використаний метод сніжного кому. Збір даних тривав упродовж серпня–вересня 2021 року.


Ця публікація здійснена за фінансової підтримки посольства Норвегії в Україні та за сприянням Харківської правозахисної групи.

За зміст публікації відповідають лише Харківський інститут соціальних досліджень та Харківська правозахисна група, його за жодних обставин не можна вважати таким, що відображає позицію посольства Норвегії в Україні

Скачати PDF

 Поділитися