MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Боксерські рукавички, електричний лобзик і садові ножиці... у відділенні поліції

12.11.2021   
ХПГ-інформ
Дивні предмети, незамкнений підвал та несправна система відеоспостереження – монітори побачили у Дніпровському відділенні поліції численні порушення прав людини.

Дивні предмети, незамкнений підвал та несправна система відеоспостереження – про порушення прав людини у Дніпровському відділку поліції № 3 розповіли регіональний представник Омбудсмана Владислав Онищенко та громадський монітор Тетяна Камак.

Фото: Офіс Омбудсмана

У будівлі слідчого відділення не діє контроль за пропускним режимом. Тож, зауважують монітори, облік відвідувачів не здійснюється. «Зокрема, не фіксується мета відвідання, процесуальний статус, час, а у більшості випадках – навіть і факт перебування осіб у службових приміщеннях», – йдеться в повідомленні на сайті Офісу омбудсмана. 

Під час візиту правозахисники побачили в одному із слідчих кабінетів жінку, яка вже дві години перебувала у відділенні поліції. До поліції її викликали як свідка, але жодних даних в Журналі обліку про неї не знайшлося. Цей випадок виявився непоодиноким. 

Крім того, монітори дізналися про несвоєчасне повідомлення Центрів з надання безоплатної правової допомоги про затримання осіб. Затриманих на кілька годин людей не годують, не дають води. 

Фото: Офіс Омбудсмана

«Варто також зазначити, що кімната для проведення слідчих дій у ВП № 3 не обладнана, у зв’язку із чим процесуальні дії за участі затриманих проводяться безпосередньо в службових кабінетах, – розповідають правозахисники. – При цьому система відеоспостереження у приміщеннях будівлі слідчого відділення не функціонує. На дверях відсутні таблички з інформацією щодо прізвищ та посад службових осіб, а під час огляду кабінетів виявлені будівельні електроприлади, спортивний інвентар та інші предмети, що не пов’язані з безпосереднім виконанням поліцейськими їхніх посадових обов’язків (садові ножиці, дрилі, боксерські рукавички, електричний лобзик, тощо)».

Занепокоєння моніторів викликав і той факт, що вхід до підвалу будівлі не опечатаний та не замкнений. Це не виключає ризиків можливого протиправного поміщення до нього затриманих осіб, вважають в Офісі Омбудсмана. Монітори спустилися до підвалу і знайшли там пляшку з водою, недопалки, книжку та інші ознаки перебування людини.

«Численні факти, що свідчать про можливі порушення прав затриманих на захист, свободу та особисту недоторканність, а також захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання  потребують проведення службового розслідування та належного реагування», – заявляють правозахисники. 

Нагадаємо, у квітні цього року монітори Офісу Омбудсмана вже стикалися з подібною ситуацією в іншому поліцейському відділенні Дніпра. Тоді йшлося про ВП №2, в кабінетах якого виявили предмети, що за певних умов можуть бути використані для здійснення фізичного або психологічного тиску: гантелі, лом і праску. Система відеоспостереження при цьому не працювала.


У жовтні у ДБР завершили досудове розслідування щодо дій злочинного угрупування поліцейських, які вимагали у затриманих гроші та силою змушували їх зізнаватися у злочинах. Слідство встановило, що до банди входило п’ятеро правоохоронців із Дніпропетровщини. 

За результатами «Національного моніторингу незаконного насильства в поліції в Україні в 2020 році», значна частина суспільства (59,7 %) вважає, що потенційний ризик стати жертвою тортур або жорстокого поводження в поліції зберігається практично для будь-якої людини на території України, незалежно від її минулого й особистих характеристик.

 Поділитися